Jak wyczyścić fugi? 3 sposoby, które nigdy nie zawodzą!
W łazience powierzchnie ścian i podłogę najczęściej pokrywają płytki ceramiczne. To praktyczny sposób na zabezpieczenie powierzchni przed szkodliwym wpływem wody. Płytki są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, a ich czyszczenie nie sprawia większych trudności. Znacznie bardziej problematyczna jest pielęgnacja fug, a więc cienkich spoiw pomiędzy płytkami. Jak uporać się z brudem, znajdującym się w szczelinach?
Fugi - zwłaszcza te w jasnych kolorach - po dłuższym czasie użytkowania łazienki stają się brudne i zaczynają wyglądać nieestetycznie. Wówczas konieczna może okazać się ich wymiana. Zanim jednak zdecydujemy się na ten radykalny krok, powinniśmy sprawdzić stan fug. Jeśli spoiwo mimo licznych zabrudzeń nie kruszy się, możemy spróbować wyczyścić szczeliny domowymi sposobami. Metod jest wiele.
Czyszczenie białych fug: Sok z cytryny
Sok z cytryny ma właściwości wybielające i nabłyszczające, dlatego warto użyć go podczas domowych porządków. Sprawdzi się między innymi jako naturalny środek czyszczący do białych fug. Dzięki niemu szybko pozbędziemy się brudu zalegającego w spoinach.
Aby stworzyć domowy preparat do czyszczenia fug, wymieszaj sól kuchenną z kilkoma łyżeczkami soku z cytryny. Ziarnistą pastę, która powstanie nałóż na zabrudzenia przy pomocy szczoteczki i zostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie usuń pasę, używając ciepłej wody. Białe fugi znów będą lśniły!
Czyszczenie białych fug: Pasta do zębów
Białe fugi można wyczyścić też, używając pasty do zębów. To banalnie prosty sposób, który sprawia, że żółty nalot błyskawicznie znika. Wystarczy na spoiny nałożyć pastę i przy pomocy szczoteczki o miękkim włosiu wyszorować nią zabrudzone miejsca. Dla uzyskania lepszego efektu możemy zostawić substancję na fugach na około godzinę. Po tym czasie przecieramy fugi wodą wymieszaną z płynem do podłóg. Ta metoda to gwarancja bielszych fug!
Czyszczenie fug: Proszek do pieczenia
Czym wyczyścić fugi, które nie są jasnego koloru? W tym celu możemy użyć proszku do pieczenia, który świetnie radzi sobie przede wszystkim z tłustym nalotem, a także osadem z rdzy i kamieniem.
Przed rozprowadzeniem proszku do pieczenia wzdłuż spoin należy zwilżyć je wodą. Specyfik pozostawiamy na fugach na około pół godzinę. Po tym czasie zmywamy proszek i przecieramy powierzchnię płytek ceramicznych.
***
Przeczytaj również:
Nie tylko do barszczu. Jak zrobić i pić zakwas z buraków?
Zobacz również: