Jak wyczyścić kratki wentylacyjne? Skuteczne sposoby

Czyszczenie kratek wentylacyjnych w domu należy przeprowadzać nie tylko przy okazji wiosennych porządków. Choć stosunkowo rzadko zwracamy uwagę na ich stan, czystość to nie tylko kwestia estetyczna. Utrzymywanie kratek wentylacyjnych w porządku gwarantuje ich sprawne działanie, co jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i zdrowia wszystkich domowników. Sprawdź, jak przeprowadzić czyszczenie tego specyficznego elementu wyposażenia wnętrz. To naprawdę proste!

Dbanie o czystość kratki wentylacyjnej zapewni jej sprawne działanie
Dbanie o czystość kratki wentylacyjnej zapewni jej sprawne działanie123RF/PICSEL

Czym grozi brudna wentylacja?

Regularna konserwacja i czyszczenie kratek wentylacyjnych zapewnia właściwy obieg powietrza w domu lub mieszkaniu. Zlokalizowane w kuchniach i łazienkach pomagają usuwać parę wodną, nadmierną wilgoć oraz zapachy, które nie powinny kumulować się w mieszkaniu.

Wiosenne porządki. Od czego zacząć?Interia.tv

Zablokowana przez kurz kratka wentylacyjna szczególnie groźna może być w łazience i skutkować zatruciem dwutlenkiem węgla. Ponadto wilgoć prowadzi do rozwijania się pleśni i grzybów, które nie tylko są szkodliwe dla zdrowia, ale również trudne w usunięciu. Lepiej zadbać o regularne porządki, niż przeprowadzać remont. W kuchni z kolei na kratkach osiada kurz i tłuszcz, które zamieniają się w doskonałe środowisko dla roztoczy, bakterii i wirusów. Szkodzą nie tylko alergikom!

Na to musisz uważać: Czyszczenie kratek to nie wszystko. Trzeba zwrócić uwagę również na to, by nie były one zasłonięte meblami, tkaninami czy jakimikolwiek innymi elementami, które blokowałyby ich działanie.

Jak często myć kratkę wentylacyjną?

Czyszczenie wentylacji należy przeprowadzać nie tylko podczas corocznej kontroli. Wskazuje się, że gruntowne porządki najlepiej jest przeprowadzać nie rzadziej niż raz na sześć miesięcy. Warto jednak zdać się na własną obserwację. Jeśli zauważymy, że kratki zaczynają zarastać kurzem i brudem, działajmy od razu.

Jak czyścić plastikową kratkę?

Choć wielu z nas odkłada tę czynność w czasie, wyczyszczenie kratki wykonanej z plastiku wcale nie jest skomplikowane i nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku. Wystarczy zdjąć ją ze ściany i wypłukać w ciepłej wodzie - wygodnie będzie to zrobić pod prysznicem, by usunąć wierzchnią warstwę zabrudzeń.

Następnie zanurzamy ją w misce z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Możemy odstawić ją na kilkanaście minut. W celu usunięcia kurzu z zakamarków kratki posłużmy się nieużywaną już szczoteczką do zębów, patyczkami higienicznymi lub niewielkim pędzlem. Na koniec płuczemy, suszymy i kratka wygląda jak nowa, a co najważniejsze, działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Czyszczenie metalowej kratki wentylacyjnej

Jeśli nasza kratka wykonana jest ze stali nierdzewnej, sprawę mamy jeszcze bardziej ułatwioną! Z powodzeniem można umyć ją w zmywarce do naczyń, ustawiając standardowy program myjący. Po osuszeniu kratka od razu może wrócić na swoje miejsce.

Jeśli jednak nie dysponujemy tym kuchennym sprzętem, czyszczenie przeprowadzimy w ten sam sposób, jak w przypadku kratki wykonanej z plastiku. Jeśli zabrudzona powierzchnia jest wyjątkowo odporna na nasze zabiegi, na kratce ułóżmy tabletkę do zmywarki. Zostawmy na pół godziny i wróćmy do czyszczenia - zaschnięty brud szybko skapituluje!

W przypadku bardzo grubej warstwy kurzu, najpierw możesz sięgnąć po odkurzacz
W przypadku bardzo grubej warstwy kurzu, najpierw możesz sięgnąć po odkurzacz123RF/PICSEL

Czy można wyczyścić kratkę bez zdejmowania jej ze ściany?

Zdarza się, że sposób, w jaki kratka wentylacyjna została przymocowana, utrudnia jej ściąganie. W przypadku instalacji starszego typu pojawia się ryzyko uszkodzenia farby lub tynku. Nie oznacza to jednak, że mamy wolne i możemy beztrosko zapomnieć o czyszczeniu wentylacji.

Przygotujmy stabilną drabinę, dzięki której uzyskamy swobodny dostęp do czyszczonej powierzchni. Mały i cienki nożyk owińmy bawełnianą szmatką. Tak przygotowany gadżet namoczmy w wodzie z płynem do naczyń lub sodą oczyszczoną. Czyścimy wszystkie części kratki, zaczynając od góry i kierując się do jej dolnych partii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas