Jak wyczyścić narzędzia do sprzatania
Jeśli należysz do większości właścicieli domów, prawdopodobnie dbasz o czystość swojego otoczenia. Może od czasu do czasu zdarzy ci się nie zetrzeć kurzy, ale generalnie twój dom jest czysty, prawda? Najbrudniejsze miejsca jednak mogą znajdować się na samym widoku. Mowa tu o twoich narzędziach do sprzątania! Aby rzeczywiście ich wykorzystanie zdawało egzamin, same potrzebują regularnego czyszczenia. Twoje narzędzia do sprzątania mogą być siedliskiem kurzu, tłuszczu i brudu, sprawiając, że twoje sprzątanie jest o wiele mniej efektywne. Właściwie za każdym razem, gdy ich używasz, roznosisz brud po całym domu. Oto kilka szybkich i łatwych kroków do wykonania na koniec sprzątania, które sprawią wielką różnicę w utrzymywaniu idealnej czystości twojego domu.
Zanurz gąbki
Brudne gąbki nie tylko wydzielają nieprzyjemny zapach, ale również mogą być siedliskiem zarazków. Pozbądź się ich poprzez zanurzenie gąbek w roztworze z 3/4 szklanki wybielacza i 4 litrów wody. Można też wrzucić gąbki do zmywarki i nastawić program na zwykłe mycie lub włożyć wilgotne gąbki do kuchenki mikrofalowej i nastawić program na najmocniejszy na jedną do dwóch minut.
Żywotność odkurzacza
Odkurzasz salon, przecierasz odkurzacz mokrą gąbką i zrobione, prawda? Niestety, nie. Powinnaś wyczyścić odkurzacz po każdym jego użyciu, aby zagwarantować jego najlepszą wydajność w przyszłości. Zmieniaj regularnie torebki na kurz – lub jeśli to model bez torebek, opróżniaj pojemnik na kurz i wycieraj go. Trzeba też mokrą ściereczką przetrzeć inne elementy odkurzacza. Nie zapomnij sprawdzić też szczotek i usunąć z nich wszelkich śmieci czy włosów.
Mycie podłogi
Prawdopodobnie myjesz regularnie swoje podłogi. Kiedy kończysz, nie wyciskaj po prostu z mopa wody, pozostawiając go do następnego razu. Zanurz go w gorącej wodzie z mydłem, a następnie dobrze wypłucz i pozostaw do wyschnięcia w pozycji stojącej. Mopy z wyjmowalnymi główkami można – i trzeba – prać w pralce na delikatnym cyklu z rozjaśniaczem w celu dezynfekcji.
Ręczniki kuchenne
Kuchenne ręczniki robią się wilgotne, brudne, a z czasem nabierają nieprzyjemnego zapachu. Rozwiązanie: częste pranie w pralce w 95 stopniach Celsjusza. Dla uzyskania lepszego rezultatu, możemy nastawić pralkę na co najmniej godzinny cykl namaczania, dodając szklankę octu spirytusowego do wody oprócz zwykłego detergentu. Powtarzaj taki zabieg co miesiąc, aby twoje ręczniki nie nabrały brzydkiego zapachu.
Wyczyść szczotkę
Szczotki do czyszczenia są doskonałym narzędziem do usuwania tłuszczu i brudu z powierzchni, ale takie wykorzystanie ich pozostawia je naprawdę brudne. Spłucz taką szczotkę gorącą wodą po każdym użyciu, a następnie delikatnie usuń z niej brud. Pozostaw ją do wyschnięcia na powietrzu. Szczotki mogą być również myte w zmywarce na zwykłym programie.
Czyszczenie miotły
Nie ma znaczenia, czy używasz staromodnej z włosiem, czy też najnowszej wersji z mikrofibry, miotły zyskają na regularnym ich myciu. Porządne wytrzepanie na zewnątrz pozwoli na pozbycie się z miotły nadmiaru kurzu. Aby dokładniej ją wyczyścić, należy zanurzyć i wyciskać ją w wiadrze z gorącą wodą z mydłem, a następnie dokładnie wypłukać pod zimną bieżącą wodą. Nie namaczaj miotły, gdyż może to osłabić jej włosie. Powieś do wysuszenia lub postaw główką do góry, aż będzie zupełnie sucha przed schowaniem.
Odkurzanie
Kurz, pajęczyny i małe śmieci mogą pozostać w miotełce do odkurzania, zmniejszając jej efektywność. Usuń je, wkładając miotełkę do torebki papierowej z solą kamienną i potrząsając nią energicznie przez dwie, trzy minuty. Opróżnij torebkę z soli i pozbądź się pozostałych śmieci na zewnątrz.