Jak wyczyścić plamy z płyty indukcyjnej?
Płyta indukcyjna idealne sprawdza się w nowoczesnej i nastawionej na wysoką funkcjonalność kuchni. Znacznie skraca czas przygotowywania posiłków, pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, minimalizuje ryzyko poparzenia, pięknie dekoruje i nie sprawia większych problemów w pielęgnacji. Wystarczy przestrzegać kilku sprawdzonych zasad, regularnie powtarzać zabiegi, a będzie służyć przez lata. Czym najlepiej wyczyścić plamy z płyty indukcyjnej? Do czego przyda się sok z cytryny, soda oczyszczona, woda utleniona i ocet spirytusowy? Dlaczego czyszczenie gorącej płyty indukcyjnej jest najgorszym pomysłem? Odpowiedź na te pytania i garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Składniki
Jak czyścić płytę indukcyjną?

Każda płyta indukcyjna wymaga regularnej pielęgnacji. Najlepiej pozbywać się plam zaraz po tym, jak pojawiają się na powierzchni - jak tylko indukcja wystygnie. Czyszczenie gorącej płyty może być opłakane w skutkach i doprowadzić do jej awarii. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego środka, bo te zbyt inwazyjne mogą trwale uszkodzić płytę. Producenci najczęściej oferują preparaty w mleczku lub płynie, ale w pielęgnacji indukcji doskonale sprawdzą się także naturalne mieszanki, które są znacznie łagodniejsze, a przy tym równie skuteczne w działaniu.
Wykorzystaj domowy płyn na bazie cytryny i octu
Świetnym rozwiązanie jest na przykład domowy płyn na bazie cytryny i octu. Do jego przygotowania potrzebny jest przefiltrowany sok wyciśnięty z trzech owoców, 300 ml przegotowanej wody oraz 100 g soli drobnoziarnistej i 50 ml octu spirytusowego. Składniki wystarczy umieścić w garnku, starannie połączyć i podgrzewać przez ok. piętnaście minut. Gdy mikstura wystygnie, trzeba ją przelać do butelki z atomizerem, spryskać nią zabrudzoną powierzchnię indukcji i starannie oczyścić miękką gąbeczką bądź szmatką. Jeśli zabrudzenia są uporczywe, można sięgnąć po skrobaczkę dedykowaną do czyszczenia płyt indukcyjnych. Na koniec całą powierzchnię warto wypolerować miękką szmatką zamoczoną w mieszance octu i wody. Ten prosty patent zapobiegnie tworzeniu się nieestetycznych smug. Po kilku minutach płyta będzie lśnić czystością.
Składniki
Pasta z sody i wody utlenionej rozpuści najgorszy brud

Jeśli na płycie indukcyjnej pojawiły się uporczywe plamy i osady, warto wykorzystać moc sody oczyszczonej i wody utlenionej. Tą pierwszą trzeba posypać plamę i polać ją niewielką ilością wody utlenionej - tak, aby uzyskać konsystencję pasty, a następnie starannie rozprowadzić na całej powierzchni indukcji. Szybko rozprawi się nawet z zaschniętymi i trudnymi do usunięcia plamami z tłuszczu. Jest przy tym delikatna w działaniu i nie spowoduje trwałych mechanicznych zarysowań. (Poza płytami indukcyjnymi, doskonale sprawdzi się także w czyszczeniu kuchenek mikrofalowych, piekarników, zmywarek i innych sprzętów kuchennych). Na silne zabrudzenia można też dodatkowo położyć na kilka minut szmatkę albo gąbkę nawilżoną roztworem wody z octem. Szybko i skutecznie rozpuści osad i brud. Po oczyszczeniu płyty wilgotną szmatką płyta będzie lśnić.
Składniki
Ocet i soda oczyszczona na trudne plamy
Do czyszczenia płyty indukcyjnej perfekcyjnie nadaje się także sprawdzony duet, czyli ocet i soda oczyszczona. Tym pierwszym trzeba starannie spryskać zimną płytę, a następnie dokładnie oczyścić całą powierzchnię wilgotną szmatką; posypać ją sodą oczyszczoną i przykryć całość wilgotną ściereczką. Pod wpływem działania sody i octu brud i osady ulegnę szybkiemu rozpuszczeniu, a tym samym łatwo dadzą się usunąć szmatką. Dla uzyskania najlepszych rezultatów zabieg pielęgnacyjny należy powtórzyć. Po polerowaniu płyty szmatką zamoczoną w occie płyta będzie prezentować się jak nowa.