Jak wyczyścić pleśń z pralki?

Pleśń w pralce jest częstym problemem, szczególnie jeśli nie dbamy w odpowiedni sposób o urządzenie. Skąd może wziąć się w jej wnętrzu grzyb? Najczęstszą przyczyną jest długie przetrzymywanie mokrego prania w bębnie lub jego niewietrzenie. Poniżej podpowiadamy, jak pozbyć się pleśni z pralki domowymi sposobami.

Pleśń w pralce powstaje w trudno dostępnych miejscach, m.in: w gumowej uszczelce lub zakamarkach dozownika na proszek
Pleśń w pralce powstaje w trudno dostępnych miejscach, m.in: w gumowej uszczelce lub zakamarkach dozownika na proszek123RF/PICSEL

Jak rozpoznać grzyb w pralce?

Kiedy z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, a ubrania po praniu brzydko pachną, to znak, że możesz mieć do czynienia z pleśnią. Obecność grzyba możesz też potwierdzić, otwierają przegrodę na proszek do prania. Jeśli znajduje się tam brązowa i lepka maź, to możesz być pewien, że jest to grzyb. Pleśń może znajdować się również w kołnierzu gumowym przy drzwiach pralki.

Domowe sposoby na walkę z pleśnią

Pleśń z pralki możesz usunąć za pomocą octu lub sody oczyszczonej
Pleśń z pralki możesz usunąć za pomocą octu lub sody oczyszczonej123RF/PICSEL

Istnieje kilka sprawdzonych patentów na walkę z pleśnią. Możesz użyć do tego produktów, które znajdują się w domu: sodę oczyszczoną lub ocet. Domowe sposoby są skuteczne i sprawdzone, a jednocześnie tanie. Przed przystąpieniem do zabiegu, włóż gumowe rękawiczki, które ochronią twoje dłonie przed kontaktem z pleśnią z pralki.

Ocet w roli głównej

Ocet jest środkiem odkażającym i silnie czyszczącym. Wystarczy, że nasączysz ścierkę octem i dokładnie przetrzesz nim zagrzybione miejsca. Jeśli pleśń znajduje się w trudno dostępnych miejscach, np. w gumowej części pralki, użyj do tego starej szczoteczki do zębów. Gdy grzyb zaatakował zbiornik na płyn do płukania, wyciągnij go, porządnie wyczyść i umieść z powrotem. Następnie wlej do środka pół szklanki octu i ustaw najwyższą temperaturę prania. W kolejnym cyklu dla wzmocnienia efektu dolej do dozownika wybielacz i włącz jeszcze raz pusty cykl prania.

Moc sody oczyszczonej

Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące i skutecznie usunie pleśń z pralki
Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące i skutecznie usunie pleśń z pralki©123RF/PICSEL

Soda oczyszczona ma działanie lekko żrące, a ponadto ma odczyn zasadowy i pochłania nieprzyjemne zapachy. Dlatego możesz śmiało użyć jej do usunięcia pleśni z pralki. Środek ten świetnie sprawdzi się w przypadku mycia spleśniałych gumowych uszczelek. Wystarczy, że niewielką ilość sody rozprowadzisz po zgrzybiałej uszczelce za pomocą lekko zwilżonej ścierki. Pozostaw ją na kwadrans, a po tym czasie usuń sodę za pomocą ręczników papierowych i osusz wszystko dokładnie.

Sok z cytryny i woda utleniona

W walce z pleśnią sprawdzi się też sok z cytryny połączony z wodą utlenioną. Jak przyrządzić taki roztwór? To proste! Do małej miski wlej szklankę wody i dodaj trzy łyżki wody utlenionej oraz soku z połowy cytryny. Następnie całość dokładnie wymieszaj i za pomocą gąbki lub ścierki umyj przygotowanym preparatem wnętrze zgrzybiałej pralki oraz gumową uszczelkę. Roztwór pozostaw na 20 minut, po tym czasie osusz dokładnie wnętrze urządzenia. W razie potrzeby czynność powtórz.

Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w pralce?

Profilaktyka będzie najlepszym sposobem, aby zapobiec powstawaniu pleśni w pralce.

  1. Zawsze po praniu opróżnij pralkę. Trzymanie mokrego prania w urządzeniu może powodować powstawanie pleśni w bębnie oraz na gumowej uszczelce.
  2. Wietrz pralkę poprzez otwieranie drzwiczek, gdyż cyrkulacja powietrza sprzyja zapobieganiu grzyba. Wysuń też szufladę na proszek.
  3. Profilaktycznie raz w miesiącu puść pusty cykl prania z wysoką temperaturą i dodatkiem octu. To pomoże w utrzymaniu urządzenia w czystości i zapobiegnie powstawaniu pleśni.
Najszybszy sposób na wyczyszczenie przypalonego garnkaInteria DIY

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas