Jak wyczyścić szkło na błysk?

Uporczywe smugi i osady potrafią popsuć wygląd najbardziej gustownej szklanki czy finezyjnego kieliszka i przyprawić o ból głowy nawet najbardziej wprawną panią domu. Jak wyczyścić szkło na błysk, skoro w starciu z zanieczyszczeniami przegrywają najdroższe detergenty albo najbardziej inwazyjne metody czyszczenia z szorowaniem na czele? Wybrnięcie z kłopotliwej sytuacji może okazać się znacznie prostsze niż nam się wydaje. Podpowiemy ci, jak dzięki kilku sprawdzonym trikom pozbyć się problemu i sprawić, by szklane naczynia ponownie stały się najlepszą ozdobą świątecznego stołu.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak pozbyć się osadów i smug?

©123RF/PICSEL

Pierwszym krokiem do lśniącego czystością szkła jest pozbycie się osadów i smug, a o te w przypadku szklanek nietrudno. Wystarczy kilka razy zaparzyć w nich herbatę albo kawę. Jeśli w kłopotliwej sytuacji płyn do mycia naczyń nie pomoże, warto sięgnąć po niezastąpiony w kuchni i jednocześnie najpopularniejszy naturalny środek czyszczący, czyli ocet.

Mieszanka wody i octu

Sposobów wykorzystania octu jest co najmniej kilka. Można najzwyklej w świecie umyć w nim naczynia albo połączyć go z gorącą wodą i przyrządzoną mieszanką zalać zabrudzone szklanki. Po kilku minutach moczenia naczynia należy dokładnie wypłukać w gorącej wodzie, a następnie umyć je płynem do mycia naczyń i ponownie starannie wypłukać w wodzie. Wszelkie nieefektowne osady powinny zniknąć.

Oczyszczający plasterek cytryny

Niechciany osad można także usunąć ze szklanek, wykorzystując w tym celu sok z cytryny. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy oczyścić brzegi naczynia plastrem cytryny. Aby uzyskać najlepsze efekty, czynność warto kilka razy powtórzyć. Na koniec naczynia trzeba umyć starannie płynem do naczyń i wypłukać gorącą wodą.

Na trudne osady kwasek cytrynowy

©123RF/PICSEL

Jeśli osadom z kawy lub z mocnej herbaty nie dają rady stosowane przez nas środki, z pomocą może nam przyjść kwasek cytrynowy. Wystarczy nałożyć niewielką jego ilość na gąbkę, zamoczyć ją w ciepłej wodzie i wyczyścić szklankę. Następnie dokładnie umyć ją przy użyciu płynu i starannie wypłukać ją ciepłą wodą. Na pożądane efekty nie trzeba będzie długo czekać.

Na zanieczyszczenia pasta do zębów

Pewnie nie każdy o tym wie, ale w pozbyciu się osadów ze szklanek pomoże również pasta do zębów. Wystarczy nałożyć ją na gąbeczkę i wyczyścić nim naczynie, a następnie starannie wypłukać w ciepłej, a potem zimnej wodzie.

Jak wypolerować szklanki na błysk?

Skoro udało się nam już skutecznie pozbyć wszelkich uporczywych zabrudzeń, pora na polerowanie szklanek. Od czego zacząć? Warto sięgnąć po stosowany przez sprytne panie domu patent, czyli wlać do dużej miski lub garnka gorącą wodę i potrzymać nad nim przez chwilę naczynie - tak, aby lekko zaparowało, a następnie starannie wypolerować go, wykorzystując w tym celu miękką ściereczkę z mikrofibry. Po kilku chwilach szklanki będą pięknie błyszczeć i lśnić.

Jak skutecznie oczyścić kieliszki?

©123RF/PICSEL

Mycie kieliszków, zwłaszcza tych wykonanych z kryształu, bywa znacznie bardziej wymagające niż oczyszczanie szklanek. Ich porowata powierzchnia sprawia, że zostają na nich zapachy, dlatego do pielęgnacji najlepiej stosować bezwonne płyny do mycia naczyń. Jeśli chcemy skrócić proces mycia kieliszków, po ich użyciu najlepiej wlać do nich trochę wody, aby zapobiec powstawaniu osadów z wina.

Jaki środek najlepszy do mycia kieliszków?

Najskuteczniejszym środkiem do mycia kieliszków jest płyn do mycia naczyń. Zanim przystąpimy do ich oczyszczania, warto przyrządzić odpowiednią mieszankę. Na około 4 litry ciepłej wody będzie nam potrzebna łyżka płynu. Składniki łączymy i zanurzamy kieliszki. Myjemy je delikatnie i jednocześnie starannie gąbką.

Jeśli na brzegach kieliszków pojawiły się ślady po szmince, czyścimy je ostrzejszą stroną gąbki. Po umyciu starannie je płuczemy ciepłą wodą i osuszamy. Niektóre panie domu zalecają użycie ręczników z surówki bawełnianej.

Kolejnym krokiem jest polerowanie. Możemy oczywiście posłużyć się patentem zalecanym w przypadku szklanek, czyli umieszczeniem kieliszków nad garnkiem z gorącą wodą.

W myśl starej babcinej zasady umyte kieliszki możemy też ustawić czaszą skierowaną do dołu na szafce przykrytej szmatką i poczekać aż dobrze wyschną.

Jak myć kieliszki w zmywarce?

Szczególną ostrożność trzeba zachować także przy myciu kieliszków w zmywarce. Przede wszystkim trzeba je ułożyć w taki sposób, aby były bezpiecznie i się nie poprzewracały. Do mycia można również wykorzystać środek do nabłyszczania naczyń. Jeśli chcemy uniknąć zacieków na kieliszkach, warto otworzyć zmywarkę bezpośrednio po zakończeniu mycia. Następnie ustawić je na szafce przykrytej szmatką i pozwolić im wyschnąć. Do polerowania kieliszków warto wykorzystać przedstawione powyżej triki. Będą błyszczeć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas