Jak wyczyścić sztućce? To prostsze niż myślisz!

Wigilia zbliża się wielkimi krokami. W tym dniu najczęściej stawiamy na świąteczną zastawę. Warto również przyjrzeć się sztućcom. Oto kilka sposobów, dzięki którym można je wyczyścić w domowym zaciszu.

Do czyszczenia sztućców ze stali nierdzewnej przyda się ocet
Do czyszczenia sztućców ze stali nierdzewnej przyda się ocet123RF/PICSEL

Zdarza się tak, że łyżki, noże i widelce tracą blask i stają się matowe. W takiej sytuacji przychodzą domowe triki, które sprawią, że sztućce zaczną wyglądać jak nowe. Wystarczy użyć produktów, które znajdują się niemal w każdym domu.

W czyszczeniu srebrnych sztućców przydadzą się ziemniaki, a raczej woda, w której będą się gotować. Sztućce wystarczy włożyć do jeszcze ciepłej wody i zostawić na kwadrans. Po upływie 15 minut łyżki, noże i widelce trzeba jedynie wypolerować i gotowe. 

W czyszczeniu srebrnych i platerowanych sztućców pomocna może okazać się folia aluminiowa. Należy wyścielić nią niewielkie naczynie, a następnie włożyć do niego zaśniedziałe sztućce. Kolejnym krokiem jest rozpuszczenie czterech łyżek soli w szklance gorącej wody i zalanie nią noży, łyżek i widelców. Efekty będą widoczne już po kilkunastu minutach.

Używająć folii aluminiowej można skutecznie pozbyć się zabrudzeń ze sztućców
Używająć folii aluminiowej można skutecznie pozbyć się zabrudzeń ze sztućców123RF/PICSEL

Do czyszczenia sztućców ze stali nierdzewnej przyda się ocet. Do dużego garnka wlewamy gorącą wodę, dodajemy dziewięć łyżek octu i wrzucamy sztućce. Łyżki, noże i widelce należy gotować w tak przygotowanym roztworze przez mniej więcej kwadrans. Następnie wystarczy je wypolerować.

W czyszczeniu sprawdzi się również gorąca woda z amoniakiem, a jeśli na sztućcach pojawiły się rdzawe plamy, to poradzi sobie z tym pasta z kwasku cytrynowego i wody.

Zobacz także:

„Ewa gotuje”: Piernik bardzo puszystyPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas