Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca w domu?

Przystępując do porządków, często planujemy działania krok po kroku. Gruntowne sprzątanie mieszkania wymaga m.in., aby przyjrzeć się trudno dostępnym zakamarkom. Takich miejsc w domu jest całkiem sporo i wbrew pozorom nie są one poza zasięgiem naszego wzroku. Urządzenia elektryczne, kaloryfery, karnisze czy kratki wentylacyjne również wymagają regularnego odświeżania. Aby mieszkanie lśniło czystością, warto zaopatrzyć się też w kilka gadżetów, które ułatwią sprzątanie. Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca w domu? Jakich środków użyć? Do czego przydadzą się płatki kosmetyczne? Przekonajmy się.

Sprzątanie
Sprzątanie ©123RF/PICSEL
Co zrobić, by baterie zawsze lśniły pełnią blasku?Interia DIY

Wentylacja

Wentylacja
©123RF/PICSEL

Czyszcząc trudno dostępne miejsca, zacznijmy od tych, które znajdują się najwyżej. Zakamarki, do których rzadko zaglądamy, to np. kratki wentylacyjne, umieszczone najczęściej w kuchni i łazience. Są poza zasięgiem naszego wzroku i rąk – dlatego rzadko je odświeżamy. Warto to robić przynajmniej od czasu do czasu, bo kurz, który się na nich znajduje, nie przemieszcza się wtedy wraz z cyrkulacją powietrza po całym domu. Jak uporać się z zabrudzonymi kratkami wentylacyjnymi? Możemy posłużyć się szczotką na długiej rączce, ale ona nie zbierze dokładnie zabrudzeń, które znajdują się w szczelinach. Najwygodniej i najefektywniej jest ściągnąć całą kratkę i namoczyć ją w misce z wodą i płynem do mycia naczyń. Po kilku minutach wystarczy ją przepłukać, wysuszyć (np. za pomocą ręcznika papierowego) i umieścić z powrotem na swoim miejscu.

Karnisze

Kaloryfer
©123RF/PICSEL

Jesienią w naszym pokoju robi się naturalnie ciemniej – wszystko z powodu mniej intensywnych promieni słonecznych, które docierają przez okno. Niektórzy z nas przed nastaniem chłodów decydują się na ostanie mycie okien, a nawet pranie zasłon i firanek. To dobry moment, aby od razu wyczyścić karnisz, na którym gromadzi się bardzo dużo kurzu. Jak to zrobić najlepiej? Ten wykonany z aluminium warto przetrzeć wilgotną gąbką, a następnie wytrzeć do sucha za pomocą ściereczki. Karnisz drewniany najlepiej wyczyścić na sucho z dodatkiem delikatnego środka do pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się w specjalną miotełkę wykonaną z mikrofibry, zbierze ona zalegający na karniszu kurz, nie roznosząc go po całym pomieszczeniu.

Kaloryfery

Przed sezonem grzewczym warto zadbać o czystość grzejników. Te tradycyjne, które posiadają żeberka, nie sprawiają większego problemu i łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy zwykła nawilżona ściereczka albo nawilżona gąbka z dodatkiem płynu do mycia naczyń, którą dokładnie przecieramy całość. W przypadku kaloryferów panelowych sytuacja jest mocno utrudniona, ponieważ – by porządnie je wyczyścić – trzeba je najpierw rozkręcić. Jak się za to zabrać? Na początku trzeba ściągnąć kratkę, która jest umieszczona na górze kaloryfera. Całe wnętrze trudno odkurzyć; możemy sięgnąć po nawilżoną szmatką nawiniętą na uchwyt drewnianej łyżki albo specjalną miotełką, która pokryta jest mikrofibrą. Można również użyć sprężonego powietrza w aerozolu, które kierujemy od góry do wnętrza kaloryfera, by pozbyć się zgromadzonego w środku brudu.

Akcesoria przydatne w domu

Płatki kosmetyczne
©123RF/PICSEL

Nie sposób opisać wszystkich urządzeń i miejsc w domu, których czyszczenie jest wyjątkowo trudne. Warto jednak mieć kilka akcesoriów, które ułatwią sprzątanie niedostępnych szczelin i zakamarków.

* Myjka parowa – brudne zakamarki oraz obecny w nich zaschnięty brud, kurz, a nawet pleśń nie mają szans z tym urządzeniem. Para pod wysokim ciśnieniem wnika w głąb szczelin i rozpuszcza nawet najbardziej oporne zabrudzenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że para wodna dezynfekuje przestrzenie bez użycia silnych detergentów.

* Szczoteczka do zębów – szczoteczka z miękkim włosiem świetnie poradzi sobie z czyszczeniem różnych zabrudzeń, które gormadzą się w łazience i kuchni. Bez trudu usunie osady znajdujące się przy kabinie prysznicowej oraz wyczyści dokładnie fugi w łazience.

* Wąska końcówka odkurzacza – przyda się szczególnie w sypialni oraz salonie. Kanapa oraz łóżko posiadają szczeliny między materacem, do których docierają kurz i okruchy. Odkurzacz świetnie sobie z nimi poradzi. Dodatkowo, dzięki temu urządzeniu pozbędziemy się m.in. pajęczyn zgromadzonych w kątach pomieszczeń.

* Płatki kosmetyczne – okazują się niezastąpione w przypadku pojawienia się kamienia na armaturze. Nie możemy szorować tak delikatniej powierzchni, ponieważ możemy ją łatwo uszkodzić. Dlatego nawilżone w roztworze wody i octu (1:1) płatki umieszczone na kranach spowodują, że osady z kamienia będą jedynie wspomnieniem.

* Pędzelek do makijażu – to wspaniały sposób na usunięcie kurzu z delikatnych powierzchni i szczelin znajdujących się na urządzeniach elektrycznych. Delikatne i długie włoski sprawnie zbierają kurz, nie niszcząc przy tym sprzętu elektrycznego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas