Jak wykorzystać cukier w ogrodzie?

Jest idealną pożywką dla bakterii, odpowiada za powstanie trądziku i innych dolegliwości skórnych, przyczynia się do chorób dziąseł oraz jest jedną z przyczyn otyłości. O czym mowa? O cukrze! Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu był towarem niezwykle pożądanym, to dziś wielu z nas unika go jak ognia. Jednak warto mieć go cały czas pod ręką – nie trzeba nim słodzić domowych wypieków czy dodawać do kawy lub herbaty, ale za to przyda się w ogrodzie. Można go użyć w charakterze nawozu do roślin oraz naturalnego środka przeciw szkodnikom. Jak jeszcze wykorzystuje się cukier w ogrodzie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Cukier
Cukier ©123RF/PICSEL

Naturalny środek odstraszający

Patent florystów
©123RF/PICSEL

Cukier jest niezawodnym środkiem odstraszającym szkodniki żyjące w ogrodzie. Okazuje się, że skutecznie poradzi sobie z nicieniami, które, choć żyją w ziemi, niszczą korzenie roślin. Wystarczy w miejscu ich występowania rozsypać cukier albo rozpuścić go w wodzie, a mieszanką podlać zaatakowane nicieniami rośliny. Bakterie, które pojawią się w ziemi szybko usuną szkodniki.

Odżywka dla kwiatów

Wiosną wiele roślin w ogrodzie budzi się do życia. Najpiękniejsze są te, które właśnie wtedy intensywnie rosną oraz wypuszczają pąki kolorowych kwiatów. Jeśli chcemy je odżywić, podlejmy je odrobiną wody z rozpuszczonym cukrem, który zapewni glebie niezbędnych minerałów i substancji odżywczych.

Trwałość ciętych kwiatów

Pszczoła
©123RF/PICSEL

Obecne w ogrodzie piękne kwiaty, często służą do tworzenia oryginalnych kompozycji. Często zdarza się, że po kilku dniach w wazonie zaczynają więdnąć, a ich płatki odpadają. Z pomocą może przyjść cukier: wystarczy do wody z kwiatami wsypać łyżeczkę cukru, aby przedłużyć ich trwałość. Jest to patent stosowany przez florystów, który zawsze się sprawdza.

Cukier krzepi

"Cukier krzepi" to slogan, który zachęcał kilkadziesiąt lat temu do kupowania cukru. Choć z wiadomych względów raczej staramy się go unikać, możemy nim poczęstować pszczoły. Populacja tych pożytecznych owadów z roku na rok drastycznie spada. Jeśli więc w ogrodzie zauważymy pszczołę, która osiadła na trawie albo innej powierzchni i nie odfruwa, to znaczy, że nie ma siły. Wystarczy wylać obok niej kilka kropli wody z cukrem lub umieść je na podstawce. Pszczoła z chęcią skorzysta z poczęstunku, posili się i będzie miała siłę, aby odlecieć.

Lep na muchy

Kiedy za oknem robi się ładna pogoda, więcej czasu spędzamy w ogrodzie. To idealne miejsce na relaks, majsterkowanie czy uprawę roślin. Kiedy jest ciepło do życia budzą się też owady. Jeśli jest ich dużo, mogą skutecznie odciągać nas od pewnych czynności. Nie warto ich zabijać, ale można stworzyć łapkę, która je przyciągnie. Wylej do słoika wodę z cukrem i umieść z daleka od siebie. Zwabione słodkim napojem insekty zwrócą swoją uwagę na smaczny posiłek.

Trutka

Praca w ogrodzie
©123RF/PICSEL

Mrówki są pożytecznymi owadami i ich ściśle zhierarchizowane życie jest przedmiotem uwagi wielu ludzi. Choć ich obecność w ogrodzie nie jest czymś szkodliwym, to czasem mogą wyrządzić spore szkody, np. niszcząc korzenie roślin albo przedostając się do domu wyjadając zgromadzone w domu zapasy. Jeśli chcemy się ich pozbyć, posłużmy się cukrem. Wymieszaj go z trutką i rozsyp w miejscach mrówczych wędrówek. Jednak trzeba pamiętać, że zabijanie tych owadów to ostateczność.

Cukier usuwa plamy

Cukrowa pasta przyda się w doczyszczeniu zabrudzonych rąk po intensywnej pracy w ogrodzie. Dodatkowo dzięki niemu łatwiej jest pozbyć się uporczywych plam z trawy, np. na spodniach. Jak ją przygotować? Garść cukru wymieszaj z niewielką ilością wody i wetrzyj w zabrudzone miejsca.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas