Jak wykorzystać mąkę ziemniaczaną? Niebanalne zastosowania

Mąka ziemniaczana jest niezbędna w każdej kuchni. Bez niej nie uda się przygotować wielu dań, m.in. klusek śląskich, kopytek oraz wyśmienitych domowych deserów, takich jak kisiele, budynie czy biszkopty. Poza tym doskonale zagęszcza zupy i sosy, a także potrafi uratować z niejednej kulinarnej opresji. Mąka ziemniaczana występuje w postaci białego proszku, jest zwarta i nie tak sypka jak tradycyjna mąka pszenna. Nie zawiera glutenu, dlatego może być świetnym zamiennikiem dla osób zmagających się z jego nietolerancją albo chorujących na celiakię. Co ciekawe, w mące ziemniaczanej można znaleźć dużo substancji odżywczych, takich jak witaminy (C i B6) oraz minerały: fosfor, wapń, potas, sód oraz magnez. Prócz zastosowań kulinarnych, mąka ziemniaczana jest szczególnie przydatna w pielęgnacji skóry, a także w domowych porządkach: szybko pochłania zapachy oraz pomaga uporać się z tłustymi plamami. Jak wykorzystać mąkę ziemniaczaną? Jakie ma niebanalne zastosowania?

Mąka ziemniaczana
Mąka ziemniaczana ©123RF/PICSEL

Mąka ziemniaczana w porządkach

Wywabianie plam
©123RF/PICSEL

Mąka ziemniaczana jest szczególnie przydatna w wywabianiu tłustych plam. Powstałe zabrudzenia (np. z masła, oleju lub sosu) warto dokładnie zasypać skrobią i wetrzeć delikatnie w tkaninę do momentu, aż biały proszek wchłonie substancję. Następnie tkaninę trzeba wyprać w pralce tak jak zwykle. Mąka ziemniaczana okazuje się także pomocna w usuwaniu plam powstałych na dywanie lub wykładzinie dywanowej. Należy posypać nią włosie i odczekać kilkanaście minut. Po tym czasie wystarczy całość dokładnie odkurzyć.

Pielęgnacja obuwia

Mąka ziemniaczana jest przydatna w pielęgnacji obuwia. Jeśli są wykonane z delikatnego materiału, a ich wnętrze nieprzyjemnie pachnie, wystarczy wsypać do środka kilka łyżek skrobi i potrząsnąć butami tak, aby mąka pokryła je dokładnie i pozostawić na całą noc. Pochłonie nie tylko nieprzyjemny zapach, ale usunie również wilgoć, która powstaje podczas chodzenia w czasie upałów. Aby pozbyć się mąki z butów, wystarczy dokładnie nimi potrząsnąć oraz odkurzyć ich wnętrze. Niestety, skrobi nie warto używać w przypadku przemoczonych butów. Szybko wiąże wodę i się zbryla, co utrudnia jej usunięcie z obuwia.

Ratunek na tłuste włosy

Posypka dla niemowląt
©123RF/PICSEL

Jeśli rano włosy są przetłuszczone, a brak czasu nie pozwala na ich umycie, warto skorzystać z mąki ziemniaczanej. Wystarczy zastosować ją tak samo jak suchy szampon. Należy niewielką ilość nanieść na kosmyki i nasadę włosów, a następnie dokładnie je rozczesać, aby mąka była równomiernie rozprowadzona. Po kilku minutach można wymodelować odpowiednia fryzurę. Potrzebne będą do tego szczotka oraz suszarka do włosów.

Mąka na problemy skórne

Sprawdzoną metodą na odparzenia u niemowląt, stosowaną jeszcze przez nasze babcie, było posypywanie podrażnionej skóry odrobiną mąki ziemniaczanej. Skutecznie usuwa zaczerwienienie, a także pomaga zniwelować ból. Mąkę ziemniaczaną można również wymieszać w wanience z ciepłą wodą. Taka kąpiel ułatwi regenerację delikatnej skóry niemowlęcia, a także ulży przy swędzeniu i pieczeniu. Ten patent można również wykorzystać u osób przewlekle chorych, które cierpią z powodu odleżyn. Zmiany chorobowe warto także smarować mieszanką na bazie skrobi i wody (powinna mieć konsystencję pasty).

Mąka ziemniaczana w kosmetyce

Maseczka na twarz
©123RF/PICSEL

Mąka ziemniaczana może zastąpić zwykły puder kosmetyczny. Wystarczy łyżeczkę skrobi zmieszać z odrobiną cynamonu (uzyska się ciemniejszą barwę) i tak przygotowany kosmetyk nanosić na oczyszczoną cerę. Specyfik domowej roboty świetnie sprawdza się w przypadku skóry wrażliwej z tendencją do powstawania stanów zapalnych oraz trądziku. Mąka ziemniaczana może również optycznie pogrubić i wydłużyć rzęsy. Przed nałożeniem na nich tuszu, warto delikatnie obsypać je mąką ziemniaczaną.

Zagęszczenie maseczki

Wiele pań stosuje maseczki kosmetyczne, które wykonują samodzielnie w domu. To dobry sposób na zachowanie pięknej i gładkiej skóry, przy równoczesnym wykorzystaniu naturalnych produktów. Niestety, często zdarza się tak, że przygotowany domowy specyfik jest zbyt rzadki: szybko spływa z twarzy i nie spełnia swojej funkcji. Aby zagęścić maseczkę, wystarczy dodać odrobinę mąki ziemniaczanej i dokładnie wymieszać składniki. Szybko osiągnie się pożądaną konsystencję.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas