Jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

Ocet spirytusowy to substancja, która wykazuje silne właściwości odkażające – zwalcza bakterie, a także grzyby i pleśń. Rewelacyjnie dezynfekuje, jest tani i z powodzeniem zastąpi drogie specyfiki, których używamy do sprzątania. Ocet znacznie ułatwi nam czyszczenie armatury łazienkowej, jest też niezastąpiony podczas porządków w kuchni. Dzięki niemu z łatwością umyjemy okna i pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów. Poznaj nietypowe zastosowania octu i ułatw sobie wykonywanie codziennych domowych obowiązków.

Wykorzystaj ocet w domowych porządkach
Wykorzystaj ocet w domowych porządkach ©123RF/PICSEL
Ocet dobry na wszystkoInteria.tv

Ocet do mycia okien

Ocet do mycia okien
©123RF/PICSEL

Ocet z powodzeniem zastąpi płyny do mycia okien. Doskonale usuwa brud, a w dodatku nie pozostawia smug. Chroni też przed osadzaniem się kurzu na szybach. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i wlać do pojemnika z atomizerem. Do mieszanki można też dodać kilka kropel olejku eterycznego – dzięki temu zyskamy przyjemny zapach.

Ocet odświeży pranie

Ocet warto też dodawać do prania – odświeża ubrania, usuwa nieprzyjemne zapachy i eliminuje bakterie. Działa też zmiękczająco i chroni odzież przed utratą kolorów. Szklankę octu wystarczy wlać do pojemnika na płyn do płukania. Ocet pomoże też usunąć żółte plamy z białych ubrań. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:12 i w takim roztworze moczyć odzież przez kilka godzin.

Ocet usunie osady z kamienia

Ocet usunie osady
©123RF/PICSEL

Ocet jest niezastąpiony podczas sprzątania łazienki. Błyskawicznie usuwa osady z kamienia i rdzy, a nawet pleśń. Dzięki niemu z łatwością wyczyścimy kabinę prysznicową czy krany i baterie. Kabinę można umyć w ten sam sposób jak okna. Krany wystarczy z kolei na noc pozostawić szczelnie owinięte w bawełnianą ściereczkę nasączoną roztworem octu i wody (w proporcji 1:1). Słuchawkę prysznicową najlepiej włożyć do naczynia lub strunowego woreczka z octem i wodą (także w proporcji 1:1).

Ocet zdezynfekuje kuchenne akcesoria

Mycie deski octem
©123RF/PICSEL

Nieświeże gąbki do mycia naczyń lub mopy do mycia podłóg to prawdziwa zmora. Jednak zamiast je wyrzucać, warto postąpić bardziej ekologicznie. Na noc wystarczy je zanurzyć w occie zmieszanym z wodą (najlepiej pół na pół), a następnie dokładnie wypłukać. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i niemiłego zapachu. Za pomocą octu powinno się też regularnie czyścić deski do krojenia. Należy je obficie spryskać octem, przetrzeć gąbką, a następnie umyć pod bieżącą wodą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas