Jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?
Ocet spirytusowy to substancja, która wykazuje silne właściwości odkażające – zwalcza bakterie, a także grzyby i pleśń. Rewelacyjnie dezynfekuje, jest tani i z powodzeniem zastąpi drogie specyfiki, których używamy do sprzątania. Ocet znacznie ułatwi nam czyszczenie armatury łazienkowej, jest też niezastąpiony podczas porządków w kuchni. Dzięki niemu z łatwością umyjemy okna i pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów. Poznaj nietypowe zastosowania octu i ułatw sobie wykonywanie codziennych domowych obowiązków.

Składniki
Ocet do mycia okien

Ocet z powodzeniem zastąpi płyny do mycia okien. Doskonale usuwa brud, a w dodatku nie pozostawia smug. Chroni też przed osadzaniem się kurzu na szybach. Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i wlać do pojemnika z atomizerem. Do mieszanki można też dodać kilka kropel olejku eterycznego – dzięki temu zyskamy przyjemny zapach.
Ocet odświeży pranie
Ocet warto też dodawać do prania – odświeża ubrania, usuwa nieprzyjemne zapachy i eliminuje bakterie. Działa też zmiękczająco i chroni odzież przed utratą kolorów. Szklankę octu wystarczy wlać do pojemnika na płyn do płukania. Ocet pomoże też usunąć żółte plamy z białych ubrań. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:12 i w takim roztworze moczyć odzież przez kilka godzin.
Składniki
Ocet usunie osady z kamienia

Ocet jest niezastąpiony podczas sprzątania łazienki. Błyskawicznie usuwa osady z kamienia i rdzy, a nawet pleśń. Dzięki niemu z łatwością wyczyścimy kabinę prysznicową czy krany i baterie. Kabinę można umyć w ten sam sposób jak okna. Krany wystarczy z kolei na noc pozostawić szczelnie owinięte w bawełnianą ściereczkę nasączoną roztworem octu i wody (w proporcji 1:1). Słuchawkę prysznicową najlepiej włożyć do naczynia lub strunowego woreczka z octem i wodą (także w proporcji 1:1).
Składniki
Ocet zdezynfekuje kuchenne akcesoria

Nieświeże gąbki do mycia naczyń lub mopy do mycia podłóg to prawdziwa zmora. Jednak zamiast je wyrzucać, warto postąpić bardziej ekologicznie. Na noc wystarczy je zanurzyć w occie zmieszanym z wodą (najlepiej pół na pół), a następnie dokładnie wypłukać. W ten sposób pozbędziesz się bakterii i niemiłego zapachu. Za pomocą octu powinno się też regularnie czyścić deski do krojenia. Należy je obficie spryskać octem, przetrzeć gąbką, a następnie umyć pod bieżącą wodą.