Jak wykorzystywać olejki eteryczne?
Olejki eteryczne znajdują powszechne zastosowanie w aromaterapii. Leczenie za pomocą zapachów korzystnie wpływa na organizm, ponieważ pomaga się zrelaksować i pozbyć się nieprzyjemnych skutków stresu i przemęczenia. Olejki eteryczne są pochodzenia naturalnego i często wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne. Mogą być stosowane są w domowym leczeniu objawów np. przeziębienia i grypy. Poza tym są również wykorzystywane w przypadku różnych dolegliwości skórnych. Ale to nie koniec ich właściwości, ponieważ mogą okazać się niezwykle pomocne w sprzątaniu i wywabianiu plam. Kosztują niewiele, gdyż mała buteleczka to wydatek kilku złotych, za to są bardzo wydajne. Jak je wykorzystać? Jakie mają inne, nietypowe zastosowania?
Pozbądź się nieprzyjemnych zapachów
W łatwy sposób można przygotować domowy odświeżacz powietrza, który błyskawicznie rozprawia się z nieprzyjemnymi zapachami. Przepis jest banalny: wystarczy małą butelkę ze spryskiwaczem zapełnić w ¾ wodą, dodać kilka/kilkanaście kropel ulubionego oleju (np. cytrusowego, lawendowego, miętowego), a resztę uzupełnić alkoholem. W podobny sposób można szybko pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w szafie oraz zabezpieczyć jej zawartość przed molami. Przydatne będą bawełniane kawałki materiału (np. chusteczki), które należy wcześniej skropić olejkiem lawendowym. Wystarczy umieścić je w zakamarkach szafy. To również dobra metoda na pozbycie się przykrego zapachu potu z butów.
Pomoc przy sprzątaniu
Olejki eteryczne okazują się również niezastąpione w utrzymaniu domu w nienagannej czystości. Warto dodawać je do detergentów, którymi czyści się kafelki oraz armaturę, aby w łatwy sposób uzyskać skuteczny preparat o silnej mocy czyszczącej oraz dezynfekującej. Silne działanie wykazuje olejek cytrynowy, pomarańczowy, tymiankowy, rozmarynowy, goździkowy czy jałowcowy. Poza tym mogą one pielęgnować drewniane meble i podłogi. Najlepszą skutecznością wykazuje ten pozyskany z drzewa herbacianego. Nie tylko impregnuje powierzchnię, ale również nadaje jej połysk i zapobiega powstawaniu zabrudzeń i osiadania kurzu.
Pozbądź się uporczywych plam
Olejki eteryczne pomagają również w usunięciu trudnych plam z odzieży. Do każdego prania dodawaj do szufladki pralki kilka kropel olejku cytrynowego lub pomarańczowego wraz z detergentem. Nie tylko wzmocni działanie proszku czy żelu, ale również ułatwi pozbycie się plam, a co najważniejsze, szybko rozprawi się z nieprzyjemnym zapachem potu, który mocno wsiąkł w tkaninę.
Olejki są również niezastąpione, w wypadku bardzo zabrudzonego i zniszczonego dywanu. Wystarczy skropić go olejkiem (miętowym, cytrynowym lub lawendowym), a następnie zasypać całą powierzchnię cienką warstwą sody oczyszczonej. Całość wystarczy delikatnie wetrzeć szczotką i odczekać kilkadziesiąt minut. Na koniec wystarczy dokładnie odkurzyć dywan. Zastosowana mieszanka wchłonie plamy, odświeży kolor, ale również usunie roztocza i nada mu przyjemny zapach.
Trudne plamy
Najtrudniejsze do usunięcia są plamy z wosku, gumy do żucia albo kleju błyskawicznego. Część z nas widzące je, spisuje odzież na straty. Można spróbować je uratować, korzystając z olejku eterycznego. W przypadku wosku, najpierw należy zdrapać jego nadmiar z tkaniny, a następnie pokropić je dokładnie olejkiem cytrynowym i pozostawić na kilka minut. Następnie wyprać tak, jak zwykle, a w razie potrzeby czynność powtórzyć. Takie same działania należy powziąć w przypadku pozostałych zabrudzeń.
Odstraszanie owadów i pająków
Choć obecność różnych owadów latających doskwiera najczęściej latem, to kiedy robi się chłodniej, część z nich wlatuje do domów w poszukiwaniu ciepła. Można w prosty sposób temu zaradzić: wystarczy sięgnąć po olejki eteryczne i skropić nimi futryny okien i drzwi, aby odeprzeć ataki fruwających owadów. Zabieg ten pozwoli także zminimalizowanie przedostawania się pająków. Aby wzmocnić efekt i mieć pewność, że nie zagnieżdżą się w domu, warto również skropić różne zakamarki, np. kąty ścian, przestrzeń za meblami, itd.