Gdzie jest burza? Tak wyśledzisz, gdzie i jak daleko są wyładowania atmosferyczne
Sezon burzowy w Polsce w pełni. Niemal codziennie rozsyłane są alerty w formie sms-ów informujące o nadchodzącym załamaniu pogody. Latem burze w Polsce są częstym zjawiskiem, więc musimy być przygotowani na szybkie i często niebezpieczne zmiany pogody. Jak namierzyć burzę, by nie zaskoczyła nas w najmniej spodziewanym momencie? Gdzie możemy spodziewać się obecnie burz i obfitych opadów? Jak sprawdzić, gdzie jest burza?
Burza to zjawisko meteorologiczne, związane z intensywnym rozwojem chmur Cumulonimbus. Charakteryzuje się ono intensywnym opadem deszczu, gradu lub śniegu, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny.
Burza jest zjawiskiem gwałtownym i nagłym - może przyjść dosłownie w kilka chwil i zastać nas na spacerze, rowerowej wycieczce lub nad wodą. Te sytuacje są bardzo groźne, bo podczas burz prędkość wiatru osiąga nawet 80 km/h! Nic dziwnego, że fraza "gdzie jest burza" jest jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę - chcemy przecież czuć się bezpiecznie i zaplanować sobie najbliższe godziny np. podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.
Jak sprawdzić gdzie jest burza?
Zobacz również:
Jak działa radar burzowy?
Radar burzowy przesyła do systemu za pomocą specjalnych anten sygnały radiowe, wytwarzane przez burze. Tam odkodowywana jest lokalizacja, a my dokładnie widzimy, gdzie obecnie jest burza. Anteny te montowane są na budynkach, w których prowadzona jest rejestracja burz. Montuje się je co najmniej 10 metrów powyżej dachu budynku.
Dzięki sile sygnału możliwe jest dokładne oszacowanie odległości, w jakiej znajduje się w danej chwili wyładowanie atmosferyczne. Zdarzają się oczywiście błędy, ale są one szybko wyłapywane i korygowane.
Współczesne radary pozwalają na wykrycie nawet dziesiątek tysięcy burz na minutę! Dane aktualizowane są co 1-5 minut, więc są bardzo dokładne, a opóźnienia nie przekraczają pięciu minut.
Jak samodzielnie wyśledzić jak daleko jest burza?
Każdy z nas może również samodzielnie określić odległość burzy w kilometrach. Wystarczy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu, który usłyszymy. Jeśli są to trzy sekundy, to piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli pięć sekund, to 1700 metrów, a jeśli dziesięć sekund, to 3400 metrów od nas.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami: Najnowsze alerty
Przed nami kolejny upalny i burzowy dzień. W piątek w całym kraju obowiązują alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.
IMGW informuje, że wydano ostrzeżenia o burzach (1,2,3 stopnia) dla południowej połowy Polski oraz o silnym deszczu z burzami (1 i 2 stopnia) dla północno zachodniej części Polski.
Pierwsze ostrzeżenia o burzach w południowych województwach zaczną obowiązywać już od 12:00. Ostrzeżenia o silnym deszczu z burzami zaczną obowiązywać od godziny 19:00 i 23:00.
Zobacz również: Pierwsze, majowe grzyby już są. Gdzie ich szukać?