Jak wyśledzić gdzie i jak daleko jest burza?

Maj przyniósł nam pierwsze upały, a wraz z nimi ryzyko nagłych opadów i burz. Latem będą one jeszcze częstsze, więc musimy być przygotowani na szybkie i często niebezpieczne zmiany pogody. Jak namierzyć burzę, by nie zaskoczyła nas w najmniej spodziewanym momencie? Gdzie możemy spodziewać się obecnie burz i obfitych opadów?

Każdy z nas może samodzielnie obliczyć, jak daleko jest burza
Każdy z nas może samodzielnie obliczyć, jak daleko jest burzaKrystian DobuszyńskiReporter

Burza to zjawisko meteorologiczne, związane z intensywnym rozwojem chmur Cumulonimbus. Charakteryzuje się ono intensywnym opadem deszczu, gradu lub śniegu, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne, czyli pioruny.

Burza jest zjawiskiem gwałtownym i nagłym - może przyjść dosłownie w kilka chwil i zastać nas na spacerze, rowerowej wycieczce lub nad wodą. Te sytuacje są bardzo groźne, bo podczas burz prędkość wiatru osiąga nawet 80 km/h! Nic dziwnego, że fraza "gdzie jest burza" jest jedną z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarkę - chcemy przecież czuć się bezpiecznie i zaplanować sobie najbliższe godziny np. podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jak sprawdzić gdzie jest burza?

Jak działa radar burzowy? 

Radar burzowy przesyła do systemu za pomocą specjalnych anten sygnały radiowe, wytwarzane przez burze. Tam odkodowywana jest lokalizacja, a my dokładnie widzimy, gdzie obecnie jest burza. Anteny te montowane są na budynkach, w których prowadzona jest rejestracja burz. Montuje się je co najmniej 10 metrów powyżej dachu budynku.

Dzięki sile sygnału możliwe jest dokładne oszacowanie odległości, w jakiej znajduje się w danej chwili wyładowanie atmosferyczne. Zdarzają się oczywiście błędy, ale są one szybko wyłapywane i korygowane.

Współczesne radary pozwalają na wykrycie nawet dziesiątek tysięcy burz na minutę! Dane aktualizowane są co 1-5 minut, więc są bardzo dokładne, a opóźnienia nie przekraczają pięciu minut.

Jak samodzielnie wyśledzić jak daleko jest burza?

Każdy z nas może również samodzielnie określić odległość burzy w kilometrach. Wystarczy policzyć sekundy od pojawienia się pioruna do grzmotu, który usłyszymy. Jeśli są to trzy sekundy, to piorun pojawił się 1000 metrów od nas, jeśli pięć sekund, to 1700 metrów, a jeśli dziesięć sekund, to 3400 metrów od nas.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami: Najnowsze alerty

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenie drugiego stopnia dla powiatu bielskiego. Mieszkańcy tych terenów mogą spodziewać się burz, którym towarzyszyć będą bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie 55 mm oraz porywy wiatru do około 80 km/h. Miejscami spadnie także grad. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu przekazało także ostrzeżenia o burzach oraz gwałtownym wzroście stanów wody.

Według najnowszych prognoz, niebezpiecznie będzie też w innych miastach zachodnich, południowych i centralnych województw. Szczególnie groźnie będzie w godzinach popołudniowych, wieczornych i wczesno nocnych.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas