Pierwsze, majowe grzyby już są. Gdzie ich szukać?

Choć najwięcej grzybów w polskich lasach pojawia się na przełomie sierpnia i września, to jednak w niektórych regionach kraju miłośnicy tych darów natury już teraz ruszyli na zbieranie pewnych gatunków. Jakie grzyby można znaleźć w maju i gdzie ich szukać?

Czy w maju warto pójść na grzyby?
Czy w maju warto pójść na grzyby?Stanislaw Bielski/REPORTER/Stanislaw Bielski/REPORTEREast News

Jakie grzyby rosną w maju?

Zapaleni grzybiarze ruszyli do lasów, mając nadzieję na znalezienie wyjątkowych i smacznych okazów. W maju można natknąć się przede wszystkim na smardze zwyczajne, pieczarki łąkowe, gaśnice wiosenne, borowiki ceglastopodobne, twardzioszki przydrożne, boczniaki i łuszczaki zmienne.

Pierwsze okazy pojawiły się właśnie m.in. w starachowickich lasach w Świętokrzyskiem. O tym fakcie poinformował jeden z grzybiarzy, który wybrał się do lasu w okolicach Tychowa w powiecie starachowickim.

Mężczyzna doskonale zna tamtejsze tereny i od lat ma swoje sprawdzone i ulubione miejsca, w których zazwyczaj można trafić na wysyp grzybów.

"Na razie w moich miejscach pokazały się same krasnoborowiki ceglastopore, ale w lesie jest dość sucho pomimo tego, że w ostatnim czasie sporo padało. Około 10 sztuk zostało w lesie, bo już były przerośnięte i wysuszone przez słońce, poobgryzane. W tej chwili temperatura sprzyja grzybom, ale deszcz jest potrzebny" - powiedział Pan Dariusz na łamach serwisu Radia Eska.

Smardze można znaleźć już w maju. To bardzo drogie grzyby
Smardze można znaleźć już w maju. To bardzo drogie grzyby123RF/PICSEL

To jedne z najdroższych grzybów. Być może znajdziesz je we własnym ogródku

Jak już wspomnieliśmy - w maju można natknąć się m.in. na smardza jadalnego, który wyróżnia się nie tylko charakterystycznym wyglądem, ale przede wszystkim walorami smakowymi. Smardz jadalny, nazywany także smardzem zwyczajnym, to grzyb, który z uwagi na rzadkość występowania w Polsce, do 2014 r. był pod ścisłą ochroną.

Obecnie smardz podlega ochronie częściowej, a to oznacza, że zbiór na użytek własny i pozyskiwanie do celów gospodarczych możliwe jest wyłącznie w takich miejscach jak: szkółki leśne, parki, prywatne działki i ogrody.

Zdecydowanie większa liczebność tych grzybów występuje w Czechach, na Węgrzech i na Słowacji, gdzie nie są chronione, dlatego właśnie do tych krajów za smardzami jeździ wielu grzybiarzy z Polski. Co ciekawe - smardze to jedne z najdroższych grzybów, a to z uwagi na ich wyjątkowy smak i rzadkie występowanie. Obecnie za 250 g suszonych smardzów trzeba zapłacić ok. 300 zł.

Smardze zazwyczaj wyrastają po obfitych, wiosennych opadach deszczu. Uwielbiają wyrastać na glebie nawożonej korą, ale mogą się również skrywać w bliskim sąsiedztwie drzew iglastych i liściastych. W górach możemy natknąć się na smardza, spacerując wzdłuż potoku. Z kolei na nizinach powinniśmy wypatrywać smardza pod topolą białą.

Grzyb posiada główkę osiągającą ok. 3-10 cm wysokości i ok. 3-7 cm średnicy, w kolorze beżowym lub szarym. Owalne lub stożkowe kapelusze są bardzo charakterystyczne, ponieważ są pokryte głębokimi, nieregularnymi jamkami przedzielonymi żeberkowatymi przegródkami.

Trzon smardza ma długość 2-6 cm i jest barwy kremowej, białej lub żółtej. U dojrzałych owocników podstawa trzonu bardzo często jest rozszerzona i pofałdowana.

„Zbliżenia”. Tomasz Raczek. O „Ekranie w proszku”, filmach i medytacjiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas