Jak zachować się podczas burzy?

Sezon na burze rozpoczyna się wraz z nadejściem letnich temperatur. O tym, że mogą one dla nas wiązać się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, nikogo nadmiernie przekonywać nie trzeba. Wystarczy, że zbagatelizujemy zagrożenie i staniemy pod drzewem, nie wyłączymy telefonu komórkowego albo pozostaniemy na otwartej przestrzeni. Jak zminimalizować skutki uderzenia pioruna? Gdzie najlepiej schronić się podczas trąby powietrznej? Co zrobić, gdy nawałnica zastanie nas nad jeziorem? Jak zachować się, gdy burza zerwie się w momencie, gdy jedziemy samochodem? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy burza dopadnie nas w terenie?

©123RF/PICSEL

Łatwo obliczyć, jak daleko od nas znajduje się burza. Jeśli usłyszysz grzmot i za niecałą sekundę zobaczysz błysk, to znak, że znajdujesz się w centrum żywiołu. Jeśli będziesz w takiej sytuacji, musisz zapewnić sobie możliwe najbezpieczniejsze miejsce, w którym będziesz mógł przeczekać burzę.

Sytuacja nieco się komplikuje, gdy żywioł zastanie nas w terenie, a wokół nie znajdują się żadne stabilne zabudowania. Wówczas pod żadnym pozorem nie wolno zatrzymywać się pod drzewami, a tym bardziej masztami czy słupami energetycznymi.

Należy też trzymać się z daleka od metalowych przedmiotów i unikać używania telefonów komórkowych. Najlepiej je wyłączyć. Jeśli jesteśmy nad jeziorem, wyjdźmy natychmiast z wody. Gdy tylko zauważymy, że sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna, schrońmy się w naturalnych zagłębieniach terenu, na przykład w rowach.

Co zrobić, gdy jedziemy samochodem ?

©123RF/PICSEL

Jeśli burza dopadnie nas w momencie, gdy akurat jedziemy autem, bądź prowadzimy samochód, przede wszystkim nie zatrzymujmy się pod drzewami. Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną wypadków podczas nawałnic są przygniecenia pojazdów przez powalone silnymi podmuchami wiatru konary drzew. Jeśli nie mamy możliwości przedostania się do jakiegoś stabilnego, zamkniętego budynku - pozostańmy wewnątrz pojazdu.

Jak się zachować, gdy podczas burzy jesteśmy w domu?

Jeśli burza zastanie nas w domu, wcale nie jesteśmy w stu procentach bezpieczni. Każde uderzenie pioruna może się zakończyć uszkodzeniem konstrukcji budynku, a nawet pożarem. Ryzyko tego ostatniego wzmacnia każde urządzenie podłączone do prądu, jak na przykład telewizor, komputer czy lodówka, dlatego starajmy się zawsze pamiętać o wyłączeniu wszelkich sprzętów elektrycznych czy urządzeń gazowych, takich jak zawory czy bezpieczniki.

Zlikwiduj potencjalne zagrożenie

©123RF/PICSEL

Strażacy podkreślają, że podczas burzy należy zadbać o odpowiedni zapas wody, niezbędne lekarstwa i zawsze pamiętać o awaryjnym oświetleniu - najlepiej mieć pod ręką sprawną latarkę.

Jeśli widzimy, że wiatr zaczyna przybierać na sile, powinniśmy od razu usunąć z balkonów czy tarasów wszystkie przedmioty, które mogą stworzyć potencjalne zagrożenie. Upewnijmy się też, czy odpowiednio zabezpieczone są nasze drzwi i okna.

Co zrobić, gdy za oknem szaleje trąba powietrzna?

Jeśli żywioł przybiera na sile, warto zastanowić się nad potencjalnym miejscem ewakuacji. Gdy za oknem szaleje trąba powietrzna, zejdźmy do pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, przykładowo do piwnicy, i przeczekajmy nawałnicę pod ścianą nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien. Unikajmy też korzystania z telefonów komórkowych. Pamiętajmy, że cisza za oknem może okazać się złudna.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas