Jak zajmować się roślinami, by nie uschły?

Nawet kiedy bardzo się starasz i troszczysz o rośliny, niektóre z nich po prostu więdną. Liście zaczynają żółknąć, a płatki opadać. Zaczynasz się zastanawiać, czy może jednak ten lepszy nawóz byłby wart swojej ceny i ze smutkiem wyrzucasz kolejnego kwiatka, którego darzyłeś uczuciem. Brzmi znajomo? Nie wszyscy mamy rękę do roślin, ale są pewne sposoby które pomogą ci zapewnić twoim kwiatom odpowiednie warunki, dzięki czemu będą rosnąć i żyć długo i szczęśliwie. Chcesz się dowiedzieć jak? No to zaczynajmy:

Jak zajmować się roślinami by nie uschły
Jak zajmować się roślinami by nie uschły© Photogenica

Dostosuj poziomy wilgoci

Dostosuj poziomy wilgoci
© Photogenica

Rośliny domowe muszą mieć odpowiednie warunki jeśli chodzi o wilgoć. Musisz się dowiedzieć, jakie rośliny dobrze przystosują się w warunkach które masz w domu, ale także wiedzieć, jak sobie poradzą w różnych porach roku.

Oczywiście większość roślin tropikalnych będzie wymagać więcej wilgoci, ale nawet jeśli nie masz odpowiednich warunków w mieszkaniu, istnieją sposoby by temu zaradzić. Jednym z nich jest wsypanie żwiru na spód doniczki, a następnie wstawienie jej do naczynia z wodą. Warto także mieć w pobliżu butelkę ze spryskiwaczem by wzmocnić liście rośliny.

Przelanie i odsączanie

Przelanie i odsączanie
© Photogenica

Jeśli za mocno podlejesz kwiatki, jest ryzyko, że korzenie mogą zacząć gnić. Kamienie i inne gotowe produkty służące odsączaniu mogą pomóc ci w utrzymywaniu zbilansowanego poziomu nawodnienia. Jeśli ziemia zdąży wyschnąć pomiędzy poszczególnymi podlewaniami, nie panikuj, to też jest dobre dla twoich roślin.

Wpuść światło

Wpuść światło
© Photogenica

Woda jest niezbędna, ale to samo tyczy się światła, które jest równie istotne dla żywotności twoich roślin. Rozejrzyj się po swoim mieszkaniu. Jeśli nie znalazłeś miejsca w którym jest dużo naturalnego światła, być może kwiaty domowe nie są najlepszym pomysłem na dekorację.

Jeśli masz kilka okien w domu, dowiedz się jakich warunków potrzebują poszczególne rośliny, ponieważ niektóre muszą być bezpośrednio na słońcu, inne częściowo a jeszcze inne zupełnie w cieniu. Rośliny, które nie potrzebują dużo światła mogą bardzo łatwo zbrązowieć jeśli dasz im go za dużo, więc pamiętaj, by się im przyglądać podczas podlewania.

Nawóz i szkodniki

Nawóz i szkodniki
© Photogenica

Dodawanie nawozu do swoich kwiatów pomoże im rosnąć, ale jeśli dasz go za dużo, będziesz musiał go przesadzić, a w lecie na pewno zwabi dużo owadów. Przy większości kwiatów wystarczy użyć rozpuszczalnego nawozu trzy razy w ciągu kwitnięcia, czyli zazwyczaj na wiosnę i latem.

Dobrze się zastanów przed wyborem

Dobrze się zastanów przed wyborem
© Photogenica

Jeśli notorycznie zdarza ci się ususzyć swoje rośliny, być może zacznij od czegoś bardziej odpornego. Przykładowo, dobrym startem byłaby sansewieria gwinejska, sępolia i aloes, żadna z nich nie wymaga ani zbyt dużo uwagi, ani stałego podlewania.

Nie przesuwaj swoich kwiatków często

Nie przesuwaj swoich kwiatków często
© Photogenica

Czasami może cie najść ochota żeby przestawić jakiś kwiatek, ale podobnie jak ze zwierzakami, one też lubią mieć swoje miejsce, więc jeśli znalazłeś wystarczającą ilość światła dla swojej roślinki, postaw ją i niech tam już będzie. Jeśli często zmieniałbyś położenie, roślina może mieć problemy z asymilacją w nowym miejscu.

Nie musisz być mistrzem ogrodnictwa żeby dać swoim roślinom dobre warunki. Wystarczy odrobina chęci, wiedzy na temat tego czego ona potrzebuje i świadomość, że twoje kaktusy są wytrzymałe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas