Jak założyć łąkę kwietną?

Piękny trawnik jest marzeniem każdego posiadacza ogrodu. Niestety, jego pielęgnacja stanowi wyzwanie: wymaga regularnego podlewania, koszenia, a także częstego nawożenia. Dobrą alternatywną jest założenie łąki kwietnej: z takiego rozwiązania od pewnego czasu korzystają niektóre miasta i zastępują nią całe połacie trawników. Jakie są jej największe zalety? Minimalne wymagania uprawowe i przyczynienie się do zwiększenia populacji motyli, pszczół oraz ptaków. Jak założyć łąkę kwietną? Które gatunki roślin najlepiej się na niej prezentują? Sprawdźmy.

Łąka kwietna
Łąka kwietna ©123RF/PICSEL

Czym jest łąka kwietna?

Mak polny
©123RF/PICSEL

Aby mieć łąkę kwietną wystarczy zasadzić takie gatunki traw i kwiatów, które można spotykać na naturalnych polanach. Przede wszystkim sadzi się rośliny mało wymagające,ponieważ dobrze rosną nawet w ekstremalnych warunkach. Nie potrzebują regularnego podlewania i nawożenia, za to odpowiada im niezbyt urodzajna gleba. Założenie łąki to dobry pomysł na zagospodarowanie terenu, który jest bardzo nasłoneczniony. Ogromną zaletą jest to, że nie wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Kiedy zakładać łąkę kwietną?

Aby łąka kwietna prezentowała się najpiękniej, należy pierwsze prace zacząć po ustaniu przymrozków, ale zdążyć przed upałami. Idealnym czasem jest druga połowa kwietnia oraz maj. Łąkę kwietną można zasadzić później: niestety, zasadzenie jej latem sprawi, że rośliny będą mniej atrakcyjne. Jeśli zdecydujemy się na wysiew jesienią, pierwsze rośliny wyrosną wiosną – oczywiście, wtedy trzeba przysypać dokładnie nasiona warstwą ziemi tak, aby nie wydziobały ich ptaki.

Jak założyć łąkę kwietną?

Rumianki
©123RF/PICSEL

Zakładanie łąki kwietnej nie jest trudnym zadaniem. Miejsce, w którym ma się znaleźć, powinno być przekopane oraz oczyszczone z chwastów. Jedynym wymaganiem jest zapewnienie odpowiedniej gleby: nie może być ona zbyt urodzajna, gdyż wtedy bujnie wyrosną wysokie trawy, które zdominują najpiękniejsze gatunki kwitnących roślin. Aby odrobinę zubożyć glebę, wystarczy wymieszać jej wierzchnią warstwę z piaskiem. Na tak przygotowanym gruncie należy wysiać odpowiednie rośliny: w sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki, ale z powodzeniem można samodzielnie stworzyć kompozycję kwiatów i traw.

Jakie rośliny nadają się na łąkę kwietną?

Jeśli nie chcemy korzystać z gotowych mieszanek, możemy samodzielnie wybrać nasiona ozdobnych traw i kwiatów. Po co warto sięgnąć? Przede wszystkim po kwiaty polne, takie jak maki, chabry bławatki, nagietki lekarskie, wiesiołki dwuletnie, wyki wąskolistne, gryki, dziurawce, rumianki pospolite, rzepiki, ogóreczniki, szałwię, koniczyny i wiele innych. Do tego należy również dobrać różnorodne gatunki traw, ale najlepiej nadadzą się te, który charakteryzują się powolnym wzrostem. Z nich szczególne wyróżniają się grzebienica, wiechlina i kostrzewa czerwona.

Praktyczne wskazówki

Łąka kwietna
©123RF/PICSEL

W samodzielnym wysiewie roślin, istotna jest kolejność zasiewu. Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Wystarczy umieścić w gruncie najpierw nasiona kwiatów. Następnie, gdy już zaczną wschodzić (mniej więcej po tygodniu, dwóch), można wsiewać gatunki traw ozdobnych. Aby nasiona rozprowadzić równomiernie w glebie, warto jest je połączyć z piaskiem, a później rozsypać całość w ogrodzie. Zaraz po zasadzeniu należy glebę podlać oraz wyłącznie wtedy, gdy przed wzrostem roślin występuje bardzo silna susza.

Koszenie

Łąkę kwietną należy skosić, ale jedynie dwa razy w roku. Kiedy zrobić to po raz pierwszy? Dopiero po przekwitnięciu większość kwitnących gatunków, czyli nie wcześniej, niż w czerwcu. Warto zostawić na kilka dni resztki roślin na łące, aby mogły wyschnąć, a nasiona wysypać się na powierzchni gruntu. Dopiero wtedy wystarczy je zebrać, aby zapobiec gniciu roślin. Drugie koszenie wystarczy wykonać późną jesienią, kiedy wszystkie rośliny zaczynają obumierać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas