Jak założyć ogród skalny?
Wiosna to czas, kiedy prace w ogrodzie idą pełną parą – wszystko dlatego, że powoli przyroda budzi się do życia i rośliny przygotowują się do tego, aby być latem w pełnej krasie. Jeśli nasz ogród nie zachwyca, ale mamy zmysł planowania i organizowania, warto pomyśleć nad ogrodem skalnym. Podpowiadamy, jak go przygotować.
Przygotowanie ogrodu skalnego krok po kroku
Aby przygotować ogród skalny, trzeba dobrze się zastanowić, w jakim miejscu go umieścić. Przede wszystkim dlatego, że należy od razu dobrać do niego odpowiednie rośliny. Jeśli stawiamy na gatunki kwitnące, ogród skalny musi być umieszczony w jasnym miejscu, natomiast dla gatunków wiecznie zielonych i krzewinek wystarczy delikatny półcień. Ogród skalny może być założony na naturalnym wzniesieniu ogrodu, ale jeśli mamy na tyle czasu i chęci, można stworzyć go na usypanej hałdzie ziemi. Warto jednak pamiętać, aby była ona wykonana z naturalnych materiałów, ale nie gruzu, który może niekorzystnie wpływać na znajdujące się na nim rośliny.
Płaski ogród skalny
Jeśli ogród nie posiada naturalnych wzniesień, a usypanie kopca ziemi nie jest możliwe, nie oznacza to, że trzeba rezygnować ze skalniaka. Można zrobić jego "płaską" formę, np. wzdłuż ścieżki umieścić kamienie, a wokół nich wsadzić ulubione rośliny. Niezależnie od tego, czy ogród skalny będzie zlokalizowany na nierównościach terenu, czy też na płaskim gruncie, nie może być umieszczony przypadkowo lub samym środku ogrodu. Skalniak powinien mieć cechy naturalnego tworu: być pozbawiony geometrycznych kształtów tak, aby wyglądał realistycznie. Nie warto umieszczać go jako dominanta przestrzeni w ogrodzie, ponieważ - choć atrakcyjny - odwróci uwagę od innej roślinności oraz zaburzy wizualną harmonię przestrzeni.
Kiedy zakładać ogród skalny?
Chcąc mieć ogród skalny, nie trzeba się specjalnie spieszyć do jego wykonania. Prace ziemne warto przeprowadzić w maju, kiedy ustabilizują się temperatury na zewnątrz, ale jednak nie może być on zakładany zbyt późno, aby rośliny mogły się zaaklimatyzować przed zimą (jeśli stawiamy na gatunki całoroczne). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze prace dotyczące formowania ogrodu skalnego przeprowadzić wcześniej (oczywiście, dokładnie wszystko planując), a kiedy temperatury się unormują i zminimalizuje się ryzyko wystąpienia przymrozków - umieścić rośliny w gruncie.
Jak przygotować ogród skalny?
Jeśli wybraliśmy już miejsce na ogród skalny, należy przygotować wcześniej do tego grunt. Na początku warto usunąć darń i sprawdzić ziemię, która się pod nią znajduje. Jeśli jest zbita, warto usunąć większą jej część, a następnie w tym miejscu umieścić warstwę drenażową i przysypać ją spulchnioną ziemią. Jeśli po usunięciu wierzchniej warstwy, dalsze są przepuszczalne, wystarczy je dokładnie przekopać. Niektórzy również polecają umieszczenie w miejscu obrzeżu skalniaka agrowłókniny (tam, gdzie będą kamienie). Zabieg ten spowolni rozwój chwastów, które trudno w takiej sytuacji usunąć.
Pamiętaj o kamieniach!
Ogród skalny nie może powstać bez kamienia, który jest kluczowy w wykonaniu kompozycji. Jeśli zależy nam na realizmie wykonywanej konstrukcji, warto wybrać się do sklepów budowlanych, które oferują bogatą gamę surowców. Które z nich wybrać do wykonywanego ogrodu skalnego? Można skorzystać np. z dolomitu, wapienia, bazaltu, granitu lub piaskowca. Oczywiście osoby, które chcą założyć ogród skalny, zastanawiają się często nad otoczakami. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, gdyż ich kształt nie oddaje charakteru górskiego lub skalnego ogrodu. Kamienie powinny mieć nieregularne i zazwyczaj ostre brzegi: bowiem takie znajdują się w naturalnym, górskim klimacie. Pamiętać należy, żeby nie przesadzać z rodzajami kamieni. Lepiej wybrać jeden bądź dwa gatunki surowca.
Kluczowe są rośliny!
Ogród skalny nie może powstać bez roślin. Sklepy ogrodnicze oferują szeroką gamę gatunków, które można wykorzystać do swojej kompozycji. Na tyłach skalniaka, które będzie stanowić jego tło, warto umieścić np. rośliny iglaste. Dobrze sprawdzą się te płożące, jak i wertykalne. Mogą to być jałowce, żywotniki, małe odmiany cyprysów, sosen, świerków i modrzewi. W takim razie co umieścić wśród kamieni? Prym wiodą tutaj rojniki, które nie mają specjalnych wymagań uprawowych, ale można sięgnąć po bardziej okazałe gatunki, takie jak dzwonki karpackie, bergenie, dąbrówki rozogłowe, skalnice czy goździki pierzaste.
Jeśli ogród skalny jest umieszczony w miejscu nasłonecznionym, warto umieścić na nim rośliny cebulowe, np. tulipany, narcyzy, krokusy oraz szafirki. Warto pamiętać, że wymienione kwiaty - choć bardzo dekoracyjne i cieszą oko feerią barw - nie mogą dominować na ogrodzie skalnym, ponieważ kwitną krótko i poza sezonem w ich miejscu będzie pusta przestrzeń.