Jak zapłacić mniej, zatrudniając nianię?
Chcesz zatrudnić nianię do dziecka? Zrób to szybko. Rząd znowelizował ustawę o opiece nad dziećmi i od 1 stycznia będzie finansował składki niani tylko w 50% (a nie całkowicie, jak to było dotychczas).
Wielu rodziców stara się łączyć pracę zawodową z opieką nad dzieckiem. Czasem nie mają jednak takiej możliwości. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest dla nich zatrudnienie niani. Mogą to zrobić w oparciu o umowę uaktywniającą. Jak zmienią się jej zasady od 1 stycznia 2018?
Umowa uaktywniająca dla niani
Do tej pory legalne zatrudnienie niani było dla rodziców korzystne finansowo. Umożliwiała to umowa uaktywniająca. Według raportu serwisu www.niania.pl od 2012 roku liczba opiekunek zatrudnionych w oparciu o taką umowę ciągle rośnie - jest ich już ponad 9 tysięcy.
"Dzięki niej składki niani (wypadkowe, emerytalne i rentowe) do wysokości minimalnej krajowej pensji były w 100% pokrywane przez rząd. Rodzice mogli więc wrócić do pracy i legalnie zatrudnić opiekunkę do swojego dziecka" - wyjaśnia Sylwia Malinowska z serwisu www.niania.pl.
Co zrobić, by zapłacić mniej?
Jeśli niania twojego dziecka została zatrudniona na umowę uaktywniającą, od 1 stycznia 2018 zapłacisz więcej. Nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi powoduje, że składki opiekunki będą dofinansowane przez rząd maksymalnie w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia.
Chcesz zatrudnić nianię i korzystać ze 100% dofinansowania do jej składek? Podpisz umowę uaktywniającą jeszcze w tym roku - najpóźniej z datą 31 grudnia 2017. Dzięki temu, zawrzesz umowę na "starych zasadach". Umowę możesz też podpisać na dowolny okres, np. 2 lata. Przez cały ten czas składki niani będą w 100% finansowane z budżetu państwa. Możesz ją też rozwiązać w każdym momencie, zachowując ustalony w umowie okres wypowiedzenia.
Takie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze, zwłaszcza jeśli twoje dziecko jest bardzo małe lub masz więcej niż jedną pociechę. Dzięki niemu w twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy, które możesz przeznaczyć na wspólne spędzanie czasu (np. rodzinny wypad do kina).
O czym pamiętać, zawierając umowę z nianią?
Jeśli chcesz zatrudnić nianię na umowę uaktywniającą, pamiętaj o kilku zasadach:
- dziecko nie może mieć mniej niż 20 tygodni i więcej niż 3 lata (chyba że np. nie ma dla niego miejsca w przedszkolu),
- niania musi mieć ukończone 18 lat,
- obydwoje rodziców musi mieć zatrudnienie na umowę o pracę lub zlecenie,
- żaden z rodziców nie może przebywać na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Dlaczego warto?
Zaletą umowy uaktywniającej jest fakt, że w oparciu o nią jako nianię możesz zatrudnić zarówno osobę z ogłoszenia, jak i kogoś bliskiego, np. babcię czy siostrzenicę.
Jeśli wybierzesz osobę na emeryturze, jej składki zostaną potrącone dwukrotnie - z emerytury i z umowy uaktywniającej. Możesz również zatrudnić osobę, która aktualnie przebywa na urlopie wychowawczym, czyli inną mamę, która opiekuje się swoim dzieckiem. Nie ma znaczenia, jaki zawód wykonuje ona na co dzień. Musi jedynie poinformować swojego pracodawcę, by nie odprowadzał składek na czas trwania umowy uaktywniającej. Co ciekawe, każda niania może być zatrudniona na kilka umów, u kilku rodzin.
Jeśli więc planujesz zatrudnienie niani i chcesz skorzystać z pełnego dofinansowania jej składek - spiesz się. Na zgłoszenie umowy uaktywniającej do ZUS-u masz 7 dni od jej zawarcia. Aby zaoszczędzić i zawrzeć ją na "starych zasadach" ostatnim dniem na podpisanie umowy jest 31.12.2017. Do ZUS-u musisz ją więc dostarczyć do 7.01.2018.