Jak zapobiec psuciu się żywności?

Bezpośredni wpływ na to, jak długo dany produkt spożywczy będzie nadawał się do spożycia, ma jego skład chemiczny, obecność mikroorganizmów oraz tak zwane czynniki środowiskowe. W przypadku tych ostatnich uwzględnić należy między innymi warunki, w jakich przechowujemy żywność tuż po jej zakupie. Podpowiadamy, jak skutecznie zapobiec psuciu się warzyw i owoców, nabiału, jaj, ryb czy mięsa. Zdradzamy też, dla których produktów spożywczych optymalnym miejscem będzie lodówka, jakich warzyw i owoców lepiej nie przechowywać w bliskim sąsiedztwie i dlaczego jajek czy mięsa nie warto myć przed ich chłodzeniem.

article cover
©123RF/PICSEL

Jak zapobiec psuciu się warzyw i owoców?

©123RF/PICSEL

Najbardziej optymalnym sposobem na przedłużenie przydatności do spożycia warzyw i owoców będzie przechowywanie ich:

- w miejscu, w którym wilgotność względna powietrza oscyluje pomiędzy 80 a 90 procent

- w miejscu o obniżonej temperaturze

Wbrew pozorom lodówka nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Chłodzenie w niej sprawdzi się w przypadku:

* arbuzów,

* jabłek,

* gruszek,

* cytrusów,

* malin,

* truskawek,

* poziomek,

* jeżyn,

* buraków,

* marchwi,

* pietruszki,

* kapusty,

* kalafiora,

* sałaty,

* porów,

* rzodkiewki.

Poza lodówką śmiało można przechowywać:

- pomidory,

- ziemniaki,

- ogórki,

- paprykę,

- cukinię,

- banany,

- melony.

Warto jednak przechowywać je w perforowanych woreczkach foliowych, które zapewnią im odpowiednią wilgotność.

Uwaga na etylen

Niebagatelny wpływ na przydatność do spożycia warzyw i owoców ma też zawartość hormonu roślinnego - etylenu. Te, które wydzielają go w dużej ilości, powinny być odseparowane od pozostałych owoców i warzyw. Przykładowo pomidorów, jabłek, melonów czy papryki nie należy przechowywać z sałatą i ogórkami, bo szybciej zżółkną. Warto też pamiętać, że niskiej wilgotności i odpowiedniej temperatury (maksymalnie do 7 stopni Celsjusza) wymagają też cebula i czosnek.

Jakich owoców i warzyw lepiej nie mrozić?

Jeśli chodzi o mrożenie, to procesowi temu można poddawać większość warzyw i owoców, poza:

* sałatą

* ogórkami

* bananami

Z kolei ziemniaki, kapusta i warzywa liściaste, takie jak jarmuż czy szpinak, nie powinny być mrożone w stanie surowym, tylko po odpowiedniej obróbce.

Przydatność do spożycia warzyw i owoców wydłużają też procesy:

- pasteryzacji

- suszenia

Jak zapobiec psuciu się mięsa i ryb?

©123RF/PICSEL

Duża zawartość składników odżywczych i drobnoustrojów sprawia, że mięso szybko ulega psuciu. Najbezpieczniej zatem przechowywać świeże mięso w lodówce albo w zamrażarce. (Ta pierwsza przedłuża przydatność do spożycia nawet do siedmiu dni, ta druga - nawet do dwunastu miesięcy).

Ponadto mięso dłużej zachowa świeżość, jeśli:

* przed włożeniem do lodówki nie będziemy go ani płukać, ani kroić. (Ta pierwsza czynność zwiększa zawartość wody, ta druga - przemieszczanie się drobnoustrojów).

* surowych produktów mięsnych nie będziemy przechowywać blisko gotowych potraw.

* wędlinę będziemy przechowywać w lodówce w specjalnych pojemnikach (z atestem PZH). Dzięki nim zachowa świeżość nawet przez pięć dni. Woreczki foliowe, celofan, czy folia polietylenowa bardziej jej zaszkodzi niż przedłuży przydatności do spożycia.

- dobrej jakości suche i chude kiełbasy można przechowywać przez kilka tygodni nawet bez lodówki.

Przydatność do spożycia mięsa zwiększa obróbka termiczna. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jego pieczenie, bo nie zwiększamy ani jego wilgotności, ani zawartości tłuszczy.

Jak zapobiec psuciu się ryb i owoców morza?

Ryby i owoce morza przechowywać jeszcze trudniej, bo psują się znacznie szybciej niż mięso. Nawet w lodówce, która jest dla nich optymalnym miejscem, zachowują świeżość maksymalnie przez trzy dni. W zamrażarce można je przechowywać znacznie dłużej - około pięć-sześć miesięcy. Ryby wędzone z kolei należy przechowywać w lodówce zawinięte w pergamin lub folię maksymalnie przez kilka dni.

Jak zapobiec psuciu się nabiału?

©123RF/PICSEL

Nabiał, a zwłaszcza mleko, stanowi bogate źródło drobnoustrojów, które przyspieszają proces psucia i tym samym znacznie skracają przydatność do spożycia. Dlatego świeże mleko (prosto od krowy) najlepiej przegotować, wystudzić i przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce - nie dłużej niż przez dwie doby. Mleko UHT, czyli to, które najczęściej nabywamy w sklepie, tuż po otwarciu opakowania przechowujemy w lodówce i najlepiej nie dłużej niż dwie doby. Podobnie należy postępować z wszelkimi jogurtami, kefirami i serami, czyli chłodzić je w lodówce i zapewnić im dostęp do powietrza.

Jak zapobiec psuciu się jaj?

Jaja - jeśli tylko przechowywane są w odpowiednich warunkach - stosunkowo długo zachowują świeżość - nawet do trzech -czterech tygodni. Wymagają jednak stałego chłodzenia i stalej wilgotności. Warto też pamiętać, że jaj nie należy myć przed wsadzeniem do lodówki. Usuniemy w ten sposób ich naturalną barierę ochronną i przyspieszymy proces ich psucia.

Jak zapobiec psuciu się produktów zbożowych?

Produkty zbożowe - podobnie jak mięso, ryby czy produkty mleczne - wymagają określonych warunków przechowywania. Należy je przede wszystkim zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem wilgoci, zapewnić im stałą temperaturę i odpowiednie zacienienie. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku chleba, na którym może szybko pojawić się pleśń albo może równie szybko sczerstwieć. Jeśli kupiłaś go za dużo, po prostu umieść go w zamrażarce. Będzie nadawał się do spożycia nawet do trzech miesięcy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas