Jak zaprojektować ogród krok po kroku?

Piękny ogród to marzenie wielu osób i trudno się dziwić, bo własnym sumptem można stworzyć przyjazną strefę dla relaksu. Oczywiście, to również nie lada gratka dla miłośników roślin, którzy lubią albo zimozielone, albo kwitnące gatunki. Niezależnie od tego, czy mamy już doświadczenie w pracach ogrodowych, czy dopiero stoimy przed wyzywaniem zagospodarowania przestrzeni, ogród musi być wcześniej zaprojektowany. To gwarant tego, że wszystko będzie rosło bez przeszkód, a przestrzeń będzie harmonijnie się prezentowała. Jak zaprojektować ogród krok po kroku? Garść wskazówek znajdziemy poniżej.

Planowanie ogrodu zimą ma wiele zalet: Zyskamy na czasie przy ewentualnych zmianach
Planowanie ogrodu zimą ma wiele zalet: Zyskamy na czasie przy ewentualnych zmianach123RF/PICSEL

Kiedy zacząć myśleć o projektowaniu ogrodu?

Jeśli zapytać kogokolwiek - nawet laika - kiedy rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie, to bez dwóch zdań odpowie, że najlepiej wiosną. Otóż jest to racja, bo to idealny czas (oczywiście po ustaniu przymrozków) na to, aby umieszczać w nim różnorodne gatunki. W wypadku, kiedy dopiero jesteśmy na początku przygody z urządzaniem ogrodu, dobrze jest rozpocząć projektowanie właśnie zimą. Dlaczego? Ponieważ zyskamy dużo czasu, aby dokładnie wszystko przemyśleć i zaaranżować w odpowiedni sposób, a także - w obliczu wątpliwości i niejasności - na czas zmienić pierwotne założenia projektowanego ogrodu.

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Nasz ogród jeszcze nie zachwyca, ale marzy nam się przestrzeń idealna dla relaksu? Nie wiemy, na co postawić: piękną, zieloną murawę czy bujną roślinność? Warto swoje pomysły wcześniej przelać na papier! Wystarczy odwzorować na kartce rzut ogrodu i za pomocą ołówka wyznaczać odpowiednie strefy: trawnik, ścieżki, roślinność i - rzecz jasna - małą architekturę. Jednak warto też uwzględnić kilka czynników, które mają ogromny wpływ, jak postrzegać nasz ogród. Na co trzeba zwrócić uwagę?

*Nasłonecznienie - warto rozejrzeć się, które partie ogrodu są narażone na padanie na nich dużej ilości promieni słonecznych. Jeśli jest ich dużo, to trzeba uwzględnić umiejscowienie strefy komfortu latem, która będzie azylem przed upałami. Oczywiście, to dobry wyznacznik sadzenia roślin: jedne uwielbiają być skąpane w promieniach słońca, inne zaś wolą cień, bo tylko on sprawi, że będą bujne.

*Ukształtowanie terenu - o ile z płaskim jak stół ogrodem problemów większych nie będzie, to nierówności terenu mogą wydawać się problematyczne. Oczywiście, nie trzeba angażować buldożera do niwelacji i równania terenu, ale należy uwzględnić różnicę powierzchni w sadzeniu roślin. Niektóre z nich mogą z powodzeniem rosnąć na zboczach! Tzw. rośliny zadarniające mogą zapobiegać osuwaniu się wałów gleby, a także pięknie się prezentować!

*Żyzność i pH gleby - takie testy warto wykonać wcześniej, by sprawdzić, z jakim podłożem mamy do czynienia. Jeśli gleba jest uboga, to niektóre z gatunków atrakcyjnych roślin mogą mieć po posadzeniu utrudniony start, ale również nie oznacza to, że będziemy musieli pożegnać się z ich uprawą. Właśnie do wiosny będziemy mieć dużo czasu, aby wzbogacić glebę czy to naturalnymi składnikami, czy też przeznaczonymi do tego celu nawozami. Oczywiście, istotne jest także pH gleby: niektóre rośliny (np. wrzosy, rododendrony czy hortensje) wymagają gleby kwaśnej, a inne neutralnej lub zasadowej. Te warunki trzeba uwzględnić, przy zakładaniu ogrodu, ale warto też wspomnieć, że odczyn pH można w łatwy sposób zmienić i dostosować do naszych ogrodniczych marzeń.

Jak sadzić rośliny w rabatach?

Pomysły na piękny ogród warto przelać na papier. Rysunek może być schematyczny
Pomysły na piękny ogród warto przelać na papier. Rysunek może być schematyczny123RF/PICSEL

Marzą nam się rabaty, które będą mienić się intensywnymi kolorami kwiatów wiosną i latem? I je trzeba dobrze zaprojektować tak, aby nie dokładać sobie dodatkowej pracy podczas pielęgnacji roślin! Na samym początku - od frontu - powinny być umieszczone rośliny jednoroczne, później byliny, za nimi krzewy, a na samym końcu drzewka.

Oczywiście, zanim zasadzimy cokolwiek na rabacie, zaplanujmy mniej więcej ich umieszczenie na wcześniej przygotowanym planie. Dlaczego? Cóż - rozwiązanie jest proste. Każda roślina posadzona w glebie z czasem się rozrasta i potrzebuje odpowiedniego miejsca, by rozwijać swoje łodygi, które często obsypane są kwiatami. Zbyt gęste rozmieszczenie ich na rabacie sprawi, że będą musiały ze sobą konkurować. W efekcie niektóre z nich - z powodu braku miejsca - szybko zmarnieją lub obumrą, co będzie tylko narażać nas na dodatkowe koszty.

Umieszczanie drzew w ogrodzie

Czy drzewa w ogrodzie to dobry pomysł? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić je na naszej przestrzeni - to rozwiązanie jest nie tylko z pożytkiem dla środowiska, ale ich obecność zapewni nam azyl przed nadmiernymi promieniami słońca w upalne dni. Jednak zanim zakupimy sadzonki, warto przemyśleć kilka kwestii.

*Miejsce - drzewa nie powinny dominować w ogrodzie, ponieważ wtedy optycznie zmniejszą jego powierzchnię. Dlatego nie warto sadzić ich - nawet tych karłowatych - na środku naszej przestrzeni. Lepiej wybrać bardziej ustronne miejsce.

*Czas - drzewa potrzebują czasu, aby urosnąć. Ale niezależnie od tego, warto przemyśleć ich umieszczenie w taki sposób, aby w przyszłości nie sprawiały problemów, np. nie dopuszczały do okien światła, czy konarami nie uszkadzały elewacji lub innych części domu.

*Przestrzeń - lepiej dwa razy zastanowić się nad miejscem umieszczenia drzew. Problematyczne może być sadzenie ich w pobliżu granicy z ogrodem sąsiada. Wtedy będzie musiał - chcąc nie chcąc - dzielić z nami jego pielęgnację, np. poprzez grabienie liści, co może nadwyrężyć dobre, sąsiedzkie relacje.

Ogród marzeń: O tym nie zapominaj

Chcesz mieć piękne kwiaty w ogrodzie? Niestety, musisz uzbroić się w cierpliwość!
Chcesz mieć piękne kwiaty w ogrodzie? Niestety, musisz uzbroić się w cierpliwość!123RF/PICSEL

Pamiętajmy, że ogród ma być miejscem do wypoczynku, a nie katorgą. Jeśli nie mamy drygu do uprawy roślin, wtedy warto albo postawić na trawnik (który również potrzebuje uwagi), albo zasadzić krzewy, gdyż z zasady wymagają mniejszego poświęcenia.

Oczywiście, posiadanie ogrodu to inwestycja na lata, a zaplanowanie wszystkiego i dopięcie na ostatni guzik nie sprawi, że wszystko będzie wyglądało jak z katalogu natychmiastowo. Rośliny z czasem przybiorą na sile i na efekt końcowy trzeba poczekać, ale podejmowane wysiłki zawsze się opłacają.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas