Jak zmienić kolor hortensji? Trik ogrodników, który musisz znać

Wśród krzewów kwitnących to hortensje są uznawane za jeden z najbardziej spektakularnych okazów. Pięknie wypełniają przestrzeń w ogrodzie, zdobiąc go dużymi kwiatami aż do wczesnej jesieni. Poza dekoracyjnymi zaletami hortensje mają bardzo interesującą cechę. Nawet ogrodnik-amator jest w stanie modyfikować barwę kwitnących roślin i nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy czy sprzętów. Jak zmienić kolor hortensji i jakie warunki trzeba spełnić, by zabieg zakończył się sukcesem?

Poznaj sprytny trik w uprawie hortensji
Poznaj sprytny trik w uprawie hortensji123RF/PICSEL

  • Uprawa hortensji przynosi mnóstwo satysfakcji. Gdy krzewy zaczynają kwitnąć, zamieniają się w najbardziej efektowną ozdobę ogrodu.
  • Oprócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych możesz w prosty sposób zmienić kolor kwiatostanów.
  • Weź pod uwagę odmianę uprawianą w ogrodzie i skup się na podłożu. Te dwa czynniki decydują o możliwościach barwienia hortensji.

Kiedy zmiana koloru hortensji domowymi sposobami ma szansę powodzenia?

Mimo że łączy je efektowny wygląd, różne gatunki hortensji mają odmienną specyfikę, co trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na uprawę krzewów kwitnących. Jeśli chcemy mieć możliwość dokonywania modyfikacji w zakresie zabarwienia kwiatów, powinniśmy zdecydować się na uprawę hortensji ogrodowej lub piłkowanej. Rośliny zawierają naturalne barwniki (antocyjany), które reagują na odczyn gleby.

Ziemia pod hortensje jest więc kluczowym czynnikiem w naszych zabiegach ogrodniczych, ale nie jedynym. Podkreślić należy fakt, że rośliny kwitnące na biało nie zawierają wspomnianych barwników, więc w ich przypadku zmiana barwy nie jest możliwa.

Hortensję zauważysz w wielu ogrodach i parkach
Hortensję zauważysz w wielu ogrodach i parkach123RF/PICSEL

Jak zmienić kolor hortensji na niebieski?

Chcesz nieco zmienić wygląd ogrodu lub po prostu sprawdzić swoje ogrodnicze umiejętności i wypróbować nowy zabieg? Hortensjom w kolorze niebieskim i odcieniach fioletu sprzyja kwaśne podłoże (pH 4,5-5,4). W celu zapewnienia takich warunków jeszcze przed kwitnieniem zaleca się wymieszać podłoże z torfem i kompostem. To manewr, który często zaleca się w uprawie hortensji, jako okazów kwasolubnych.

Zmianę koloru hortensji z różowego na niebieski można uzyskać również przez zastosowanie ałunu. Znany też jako siarczan potasowo-glinowy dostępny jest nawet w aptekach. To właśnie zawarty w nim glin wchodzi w reakcje z roślinnymi barwnikami, czego efektem jest zmiana koloru kwiatów. Jak się za to zabrać?

  • W lutym podłoże wokół hortensji zasil kwaśnym torfem albo leśną glebą, by zapewnić roślinom odżywczy podkład. W marcu rozsyp wokół krzewów 20-80 g ałunu, a zabieg ten powtarzaj aż do momentu, gdy w czasie kwitnienia uzyskasz pożądany niebieski kolor hortensji.
  • Możesz również przygotować wygodny w stosowaniu roztwór, mieszając 10 g ałunu z dwoma litrami wody. Taką mieszanką podlewaj rośliny w okresie kwitnienia raz w tygodniu.

Jak zmienić kolor hortensji na różowy?

Łatwo się domyślić, że różową barwę kwiatów hortensji uzyskasz, zmieniając odczyn gleby w kierunku zasadowym.

  • Jeśli pH będzie na poziomie 5,5, na kulistych kwiatostanach zauważysz odcienie zarówno niebieskiego, jak i różu.
  • Ciemnoróżowe kwiaty świadczą o pH 6,5.
  • Dla jaśniejszego zabarwienia potrzebne jest pH 6,9.
Kolory opanują twój ogród w okresie kwitnienia krzewów
Kolory opanują twój ogród w okresie kwitnienia krzewów123RF/PICSEL

Nie zaleca się jednak przesadzać z zabiegami mającymi za zadanie zneutralizowanie kwasowości podłoża. Wybitnie zasadowa ziemia nie sprzyja hortensjom, narażając je na wystąpienie chlorozy liści.

W celu zmiany niebieskiego koloru hortensji na różowy możesz jednak podsypać krzewy zmielonym wapnem lub popiołem drzewnym. Nie przesadzaj z ilością - wystarczy 100 g na jeden metr kwadratowy ziemi. Dodatkowo raz na czas możesz podlewać swoje krzewy wodą zawierającą wapń. Dzięki temu prostemu trikowi zauważysz, że kwiaty stopniowo zaczynają się przebarwiać, a ich niebieski odcień odchodzi na rzecz różu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas