Jak zrobić domowy środek z octu na chwasty?
Wiosna i lato to czas szybkiego wzrostu roślin w ogrodzie, ale również uciążliwych chwastów. Aby się ich pozbyć, można wyrywać je jeden po drugim, jednak jest to bardzo żmudna praca. Warto więc sięgnąć po sprawdzone środki, które pomogą w szybki i łatwy sposób zwalczyć tą niechcianą roślinność. Ze względów ekologicznych lepiej nie sięgać po komercyjne środki chemiczne, tylko po naturalny i domowy sposób. Warto w tym celu wykorzystać ocet, który z powodzeniem usunie zarówno chwasty jednoroczne, jak i wieloletnie. Jak zrobić domowy środek z octu na chwaty? Jak go stosować?
Ocet spirytusowy - skuteczny środek na chwasty
Chwaty to roślinność, która w zastraszającym tempie się namnaża i zagraża roślinom posadzonym w ogrodzie. Dlatego warto szybko zwalczyć ją za pomocą odpowiednich środków. Chemiczne preparaty mogą jednak mieć negatywny wpływ na środowisko i stan gleby. Można więc sięgnąć po ocet spirytusowy, który skutecznie pomaga pozbyć się chwastów jednorocznych, ale też wieloletnich. Jest tani oraz bezpieczny dla środowiska, zwierząt i ludzi. Nie ma też obaw, że nadmiernie zakwasi ziemię w ogrodzie. Po jego zastosowaniu gleba dość szybko wróci do swojego naturalnego pH. Należy jednak pamiętać, że ocet nie jest środkiem selektywnym, więc niszczy zarówno chwasty, jak i rośliny uprawne. Należy więc stosować go ostrożnie i uważać, aby nie opryskać uprawianych roślin. Oprysk z octu najlepiej przeprowadzać na wiosnę. Można to robić również w późniejszym terminie, jednak stare chwasty mogą być bardziej odporne na działanie oprysku.
Jak stosować oprysk z octu na chwasty?
Zaleca się, aby do oprysku wykorzystać ocet spirytusowy o stężeniu od 10 do 20 proc. Młode i zielone chwasty wystarczy spryskiwać octem o stężeniu 10 proc. Chwasty starsze, wyrośnięte i częściowo zdrewniałe należy potraktować octem o wyższym stężeniu.
Przygotowanie oprysku z octu jest bardzo proste. Ocet należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 2:1, czyli przykładowo litr octu dodać do pół litra wody. Należy pamiętać, by to ocet dodawać do wody, a nie na odwrót. Na stare chwasty można również użyć nierozcieńczony ocet. Trzeba jednak uważać na rośliny w pobliżu, aby im nie zaszkodzić.
Oprysk z octu należy stosować w słoneczny, suchy dzień. Słońce spotęguje działanie kwasu zawartego w occie, który drażni i wysusza chwaty. Temperatura powinna przekraczać 15 stopni, a liście roślin powinny być suche (po obeschnięciu z rosy). Najlepiej, jeśli na najbliższe 24 godziny nie będą planowane opady deszczu. Inaczej woda zmyje część oprysku i jego skuteczność znacznie spadnie. Ocet niszczy głownie liście i zielone części roślin. Przy jednokrotnym zastosowaniu najlepiej zadziała na młode chwasty. Przy chwastach starszych konieczne może być powtórzenie zabiegu 2-3 razy w odstępie tygodnia.
Z czym łączyć ocet, aby wzmocnić działanie chwastobójcze?
W celu zwiększenia skuteczności środka chwastobójczego, można połączyć ocet z innymi produktami. Jednym ze sposobów jest zmieszanie ze sobą płynu do naczyń z octem w ilości 30 ml płynu na każde cztery litry octu. Jeszcze lepsze efekty w zwalczaniu chwastów uzyska się przy połączeniu octu z solą. Można zrobić mieszankę z litra wody, 250 ml octu, połowy szklanki soli i odrobiny płynu do naczyń. Perz, mech i inne chwasty zginą po około trzech dniach.