Jak zrobić nawozy do roślin na bazie pokrzywy?

Wiele osób uprawiających ogródki boryka się ze szkodnikami oraz chorobami swoich roślin. Aby szybko i skutecznie pozbyć się problemu, trzeba podjąć zdecydowane kroki. Nie zawsze konieczne jest użycie chemicznych środków, ponieważ nie wszystkie są obojętne dla środowiska - z pomocą mogą przyjść bezpieczne sposoby. Świetnym przykładem jest pokrzywa, z której samodzielnie można sporządzić naturalne nawozy dla roślin. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować skuteczny preparat dla roślin.

Pokrzywa
Pokrzywa ©123RF/PICSEL

W jaki sposób wykorzystywać pokrzywę?

Pokrzywa
©123RF/PICSEL

Pokrzywa przez większość osób traktowana jest jako niepotrzebny chwast. Szybko się rozrasta i osiąga czasem pokaźne rozmiary. Wywołuje ponadto nieprzyjemne wspomnienia, zwłaszcza przez najmłodszych, ponieważ kojarzona jest z bólem i oparzeniami, które powoduje kontakt rośliny ze skórą. Jednak pokrzywa jest ceniona w fitoterapii i ma szereg dobroczynnych dla zdrowia właściwości. Nie jest też obojętna dla środowiska: preparaty, które można z niej przygotować, są świetnym środkiem, który usuwa szkodniki (mszyce, miseczniki oraz przędziorki), zwalcza choroby grzybicze (mączniaka prawdziwego oraz szarą pleśń), a ponadto poprawia kondycję roślin i gwarantuje lepszy ich wzrost.

Skuteczność preparatów na bazie pokrzywy

Wiele profesjonalnych ogrodników nie zaleca stosowania domowych preparatów na bazie pokrzywy, ponieważ uznają je za mało skuteczne. Ponadto istnieje wiele głosów, że takie mikstury nie poradzą sobie z dużą populacją szkodników i nie wyleczą rośliny z zaawansowanej choroby grzybiczej, co w konsekwencji może skutkować drastycznym zmniejszeniem plonów albo obumarciem roślin. Jednak wyciągi z pokrzywy mogą być alternatywą dla środków chemicznych, jeśli choroby pasożytnicze albo grzybicze są w początkowej fazie, i mogą stoczyć pierwszą walkę o zdrowie zainfekowanych okazów.

Jakie preparaty można wykonać z pokrzywy?

Oprysk
©123RF/PICSEL

Preparaty z pokrzywy to mieszanki, które trzeba wcześniej poddać zabiegowi fermentacji (trwa to zdecydowanie dłużej) bądź wywary do przygotowania w domowych warunkach. Do ich "produkcji" potrzebne będzie zebranie świeżych pędów ziela, które jeszcze nie zakwitło, oraz dodanie wody – najlepiej w tej roli sprawdzi się deszczówka.

Jak stworzyć sfermentowany nawóz do roślin?

Do przygotowania mikstury będziemy potrzebowali kilograma pociętych na mniejsze kawałki pokrzyw, które wrzucamy do plastikowej beczki albo wiadra i zalewamy 10 litrami wody. Przykrywamy pojemnik gazą albo siatką, dbając o stały przepływ powietrza – dzięki niemu mieszanka sfermentuje. Całość odkładamy w zacienione miejsce na około dwa tygodnie: najlepiej daleko od domu, ponieważ substancja wydziela ostry i nieprzyjemny zapach. Musimy pamiętać, żeby nawóz codziennie mieszać. Jeśli po dwóch tygodniach mikstura nie będzie posiadała na powierzchni piany i zmieni barwę na brązową, to znak, że jest gotowa do użycia.

Jak przygotować wyciąg z pokrzyw?

Podlewanie roślin
©123RF/PICSEL

Inną skuteczną formą nawozu, którego przygotowanie nie wymaga dużego nakładu czasowego, jest wyciąg z pokrzywy. Polega on na zalaniu kilograma pokrzyw 10 litrami wody i odstawieniu w zacienione miejsce na 24 godziny, po czym nawóz jest gotowy do użycia.

Jak stosować nawozy, które są wykonane na bazie pokrzywy?

Naturalne środki wykonane na bazie pokrzywy trzeba rozcieńczać wodą w stosunku 1:10 (w przypadku podlewania roślin sfermentowanym nawozem) bądź 1:20 (jeśli stosujemy oprysk) albo 1:5 (w przypadku wyciągu z pokrzyw). Preparaty te możemy stosować do poprawy kondycji warzyw oraz drzewek owocowych lub w zwalczaniu pierwszych objawów chorób grzybiczych czy pojawienia się małych kolonii pasożytów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas