Jak zrobić olejek z mniszka lekarskiego?

Mniszek lekarski to bardzo popularna w Polsce bylina z rodziny astrowatych. W zależności od regionu nazywamy go dmuchawcem, majówką, wilczym lub lwim zębem. Medycyna ludowa od lat stosuje go jako remedium na wiele dolegliwości. Z mniszka lekarskiego można zrobić miód, syrop, dżem, nalewkę oraz dobroczynny olej.

Olejek z mniszka lekarskiego łagodzi bóle i odżywia skórę
Olejek z mniszka lekarskiego łagodzi bóle i odżywia skórę123RF/PICSEL

Olejek z mniszka lekarskiego: Właściwości

Mniszek lekarski to popularna, ale niedoceniana w Polsce roślina
Mniszek lekarski to popularna, ale niedoceniana w Polsce roślina

Olejek z mniszka lekarskiego pomoże złagodzić sztywność i bóle stawów oraz mięśni. Taki eliksir odżywia skórę i nadaje jej piękny wygląd, dzięki zawartym w nim witaminom A i E. Warto sięgać po niego, jeśli mamy kłopoty z przebarwieniami. Olejek z mniszka lekarskiego przynosi też ulgę podrażnionej skórze, pomaga pozbyć się kurzajek i brodawek. Mikstura może przyśpieszyć gojenie ran i owrzodzeń.

Olejek z mniszka lekarskiego można dodawać w niewielkich ilościach do potraw. Zawarte w nim substancje wzmacniają wątrobę i pobudzają trawienie. Mniszek lekarski ma działanie moczopędne, toteż warto pić go w razie kłopotów z kamicą nerkową. Duża zawartość żelaza sprawia, że olejek z mniszka lekarskiego może wzmacniać krew i pomagać w uregulowaniu ciśnienia tętniczego.

Olejek z mniszka lekarskiego: Przepis

Olejek z mniszka lekarskiego można przechowywać przez rok
Olejek z mniszka lekarskiego można przechowywać przez rok123RF/PICSEL

Aby przygotować olejek z mniszka lekarskiego, musimy zebrać pół kilograma jego kwiatów. Warto pamiętać, żeby zbierać je w miejscach położonych z dala od dróg i dużych miast, które generują zanieczyszczenia. Na zbiór mniszka lekarskiego najlepiej wybrać się w słoneczny, suchy dzień. Powinniśmy wybierać jedynie zdrowe, pięknie rozkwitnięte okazy.

Do słoika wkładamy wyłącznie kwiaty mniszka lekarskiego zalewamy je litrem tłoczonego na zimno oleju roślinnego lub oliwy z oliwek. Wszystkie kwiaty powinny znajdować się pod powierzchnią cieczy. Dobrze zakręcamy słoik i odkładamy go na parapet lub w inne słoneczne miejsce. Miksturę należy macerować przez dwa tygodnie, od czasu do czasu wstrząsając naczyniem.

Gdy kwiaty mniszka lekarskiego zbrązowieją, należy je odcedzić. Aby uzyskać klarowną substancję warto do tego celu użyć gazy. Następnie olejek z mniszka lekarskiego przelewamy do butelek. Najlepiej użyć pojemników z ciemnego szkła. Eliksir można przechowywać przez rok w ciemnym i chłodnym miejscu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas