Jak zrobić oprysk z cebuli na pomidory? Domowy sposób na zarazę ziemniaczaną
Zaraza ziemniaczana na pomidorach zazwyczaj przebiega bardzo gwałtownie i jest w stanie w kilka dni zrujnować całe uprawy. Poraża wszystkie nadziemne części roślin, nie oszczędza również cennych owoców. Z racji tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć, prezentujemy domowy sposób na zarazę ziemniaczaną w postaci oprysku z cebuli. Z jego przygotowaniem poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Oto sprawdzony trik, który zapobiega niszczycielskiej chorobie i pozwala ograniczyć używanie środków chemicznych w ogrodach i na działkach.
Spis treści:
Jak objawia się zaraza ziemniaczana na pomidorach?
Niestety, jest to choroba grzybowa roślin, która w naszym kraju występuje powszechnie. Rozprzestrzenia się łatwo, więc wystarczy jeden ogrodniczy błąd (np. posadzenie pomidorów w bezpośrednim sąsiedztwie ziemniaków), by sprowadzić na swoje uprawy prawdziwą klęskę.
Najczęściej występującymi objawami zarazy ziemniaczanej są sukcesywnie powiększające się plamy na liściach pomidorów. Początkowo przyjmują barwę szarozieloną, z czasem stają się brunatne i czarne. Zdarza się również, że na spodzie liści pojawia się biały nalot, będący oznaką, że mamy do czynienia z zarodnikami chorobotwórczego grzyba.
Patogen nie poprzestaje na liściach! Brązowe plamy pojawiają się także na łodygach, a prawdziwe spustoszenie sieje na owocach. To właśnie na nich zaobserwować można brązowe plamy, ulegające zgniliźnie. Bez trudu dociera ona do wnętrza miąższu. Czy można jeść pomidory z zarazą ziemniaczaną? Pomijając kwestie estetyczne, owoce stają się gorzkie. Nawet odkrojenie fragmentów z objawami nie daje gwarancji, że infekcja nie rozwija się w kolejnych partiach. Takie plony nadają się wyłącznie do wyrzucenia.
Zaraza ziemniaczana na pomidorach: Kiedy pryskać?
Warzywa, które uprawiane są w gruncie, stają się najbardziej podatne na chorobę w drugiej połowie czerwca. Oprysk warto więc zastosować wcześniej - w ramach profilaktyki. To znacznie mniej kłopotliwe niż mierzenie się chorobą, która już rozwija się na naszych grządkach.
O tym pamiętaj: W przypadku pomidorów szklarniowych, patogen może pojawić się wcześniej - nawet w kwietniu lub na początku maja.
Jak zrobić oprysk z cebuli?
Antybakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości cebuli okazują się ważnymi sprzymierzeńcami ogrodników. Prezentujemy przepis na oprysk z cebuli na pomidory.
- 80 gramów cebuli zalej 10 litrami wody.
- Gotuj na średnim ogniu przed pół godziny.
- Odstaw do ostygnięcia.
- Przelej do butelki z atomizerem i stosuj bezpośrednio na swoje uprawy. Domowego preparatu nie musisz rozcieńczać!
- Jeśli nie zużyjesz od razu, przelej płyn do szklanych słoików i umieść w lodówce. Będzie nadawać się do stosowania przez trzy miesiące.
Warto wiedzieć: W ten sposób uchronisz rośliny także przed atakiem mszyc i przędziorków.
Polecamy: