Jak zrobić oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Każdy miłośnik własnych upraw, decydując się na zasadzenie pomidorów czy ogórków w przydomowym ogródku bądź na działce, musi liczyć się z tym, że trzeba będzie zmierzyć się z czynnikami chorobotwórczymi i szkodnikami. Pomidory najczęściej atakuje zaraza ziemniaka, z kolei ogórki padają ofiarą mączniaka rzekomego. By zahamować rozwój chorób grzybowych, a tym samym sprawić, żeby plon był obfity, warto sięgnąć po oprysk z drożdży. Jak go przygotować?

Uprawy pomidorów często atakują choroby grzybowe
Uprawy pomidorów często atakują choroby grzybowe123RF/PICSEL

Co zagraża uprawom pomidorów i ogórków?

Pomidory czy ogórki to jedne z najpopularniejszych roślin, które uprawiane są w przydomowych ogródkach. Niestety, często zdarza się tak, że stają się ofiarami chorób grzybowych. Pomidorom najbardziej zagraża zaraza ziemniaczana, z kolei ogórkom - mączniak rzekomy. W walce z trudnym przeciwnikiem najczęściej stosowane są gotowe chemiczne preparaty grzybobójcze. Zanim jednak zostaną wykorzystane, warto sięgnąć po w pełni naturalne metody, które również wykazują dużą skuteczność. Alternatywą dla chemicznych środków jest m.in. oprysk z drożdży. Sposób ten jest bardzo zachwalany przez ogrodników i chętnie przez nich rozpropagowywany.

Jak przygotować oprysk z drożdży na pomidory i ogórki?

Do przygotowania oprysku na pomidory bądź ogórki są potrzebne świeże drożdże. Dobra jakość produktu jest istotna z punktu widzenia ich skuteczności. Kostkę drożdży piekarskich trzeba rozpuścić w dziesięciu litrach wody. Gdy uda się starannie połączyć składniki, miksturę trzeba przelać do pojemnika, który posiada atomizer i dokładnie spryskać nimi domowe uprawy pomidorów i ogórków.

Niektórzy sugerują, aby oprysk z drożdży przygotować nieco w inny sposób, czyli kostkę świeżych drożdży rozpuścić w 0,5 litrze tłustego mleka, a następnie miksturę wlać do 10 litrów wody, starannie połączyć składniki i na koniec dodać łyżkę szarego mydła, które spowoduje, że preparat utrzyma się na liściach rośliny. Gotowym środkiem trzeba starannie spryskać uprawy pomidorów i ogórków.

Jak często stosować oprysk z drożdży?

Dla uzyskania najlepszych rezultatów oprysk z drożdży warto powtarzać regularnie - mniej więcej co tydzień. Ogrodnicy zalecają, by w przypadku upraw pomidorów i ogórków drożdże wykorzystywać nie tylko wtedy, gdy już rozwinie się choroba grzybowa i pomidory zaatakuje zaraza, a ogórki - mączniak, ale także profilaktycznie, by warzywa wzrastały bujnie i bez przeszkód. Oprysk z drożdży wzmocni także uprawy roślin ozdobnych. 

Jak drożdże działają na rośliny uprawne i ozdobne?

Drożdże to skarbnica witamin i minerałów
Drożdże to skarbnica witamin i minerałów123RF/PICSEL

Drożdże chętnie wykorzystywały w pielęgnacji roślin już nasze babcie. Patent nadal cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest w pełni skuteczny dla upraw i pozwala zahamować rozwój chorób grzybowych, takich jak choćby zaraza ziemniaczana czy mączniak rzekomy. Jak to możliwe? Drożdże to nic innego jak grzyby, które odżywiają się cukrami prostymi. Z grzybami chorobotwórczymi powodującymi rozwój mączniaka czy zarazy konkurują o substancje odżywcze i miejsce, a tym samym zabierają im przestrzeń do życia, chronią rośliny i stymulują ich wzrost. Drożdże to także skarbnica cennych substancji biologicznie czynnych. Dostarczają między innymi witamin z grupy B oraz pierwiastków; takich jak potas, magnez, wapń, fosfor, selen, chrom, sód, cynk, żelazko oraz białek czy aminokwasów. Użyte w formie nawozu przyspieszają wzrost roślin i wspomagają rozwój ich systemu korzeniowego. 


Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas