Jak zrobić saszetki na odstraszanie moli?
Kulki na mole z dichlorobenzenem w składzie mogą powodować problemy zdrowotne. Mogą to być uszkodzenia nerek i wątroby. Są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Same w sobie też nie pachną najlepiej. Zapach często przechodzi na ubrania i sami pachniemy jak żywa kulka na mole. Przygotuj domowe saszetki na odstraszenie moli.
Oto kilka naturalnych produktów, które pomogą chronić twoje rzeczy przed molami. Są to: suszona lawenda, goździki, rozmaryn, mięta, tymianek, laski cynamonu, ziarna pieprzu, suszone skórki pomarańczy i cytryny. Sprawdzą się również cedrowe deseczki, płatki oraz olejek cedrowy.
Przygotowanie saszetek
Oto kilka przepisów na wkłady do saszetek przeciw molom.
- 50/50 rozmarynu i mięty,
- 1 część suszonej lawendy, 1 część rozmarynu, ½ części suszonej skórki cytryny oraz 1 łyżka goździków,
- 1 część goździków, 1 część ziaren pieprzu oraz 2-4 lasek cynamonu, przełamanych na mniejsze części,
- 1 część suszonej lawendy, 1 część suszonej skórki cytryny i 1 laska cynamonu, złamana,
- 1 część cedrowych ścinek z 1 częścią tymianku,
- 1 część mięty pieprzowej, 1 mięty zielonej, 1 część rozmarynu oraz ½ części tymianku,
- równe części mielonych goździków, czarnego pieprzu, korzenia irysa i cynamonu.
Możesz zastosować powyższe przepisy lub stworzyć własne.
Przygotowanie saszetek
Saszetki uszyj z gazy lub muślinu. Saszetki z pewnością znajdziesz w sklepie, za kilka groszy. Wypełnij je mieszanką ziół. Umieść je w spiżarni, szafach, szufladach, pod łóżkiem lub powieś w oknie kuchennym. Można też mieszankę ziół umieścić w dekoracyjnych misach i zostawić w pokoju. Co jakiś czas wstrząsaj torebką, uwalniając ponownie ich zapach. Wymień wkład saszetki, jeżeli nie posiadają już zapachu. Mieszanka ziół pomaga w naturalny sposób zniechęcić owady do miejsc, w których saszetki zostały umieszczone.