Jak zwalczyć mrówki domowymi sposobami? Działaj, nim splądrują cały ogród

Mrówki to pożyteczne owady, które poprawiają strukturę gleby i zwalczają niektóre szkodniki. Niestety, jeśli rozgoszczą się w ogrodzie na dobre, powodują wiele nieodwracalnych szkód. Potrafią uszkodzić system korzeniowy roślin, a ponadto kolaborują z mszycami. By wypędzić owady z działki, zastosuj naturalne specyfiki. Skąd biorą się mrówki w ogrodzie? Czy są szkodliwe dla upraw? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Mrówki mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie
Mrówki mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie123RF/PICSEL

  • Mrówki, chociaż są pożytecznymi stworzeniami, mogą wyrządzić spore szkody w ogrodzie i na działce.
  • Do zwalczania szkodników najlepiej zastosować domowe środki: boraks, cynamon czy ocet.

Jakie szkody wyrządzają mrówki w ogrodzie?

Mrówki często jako swój dom wybierają ogrody i działki. To bezpieczne miejsca, w których mogą budować gniazda w ziemi czy pokaźne mrowiska. Chociaż ich obecność z reguły wydaje się pożyteczna, zbyt duże skupiska owadów mogą przynieść spore straty. Mrówki to gatunek rozmnażający się błyskawicznie i niszczący korzenie roślin. To sprawia, że plony chorują lub całkowicie obumierają. Ponadto owady tworzą dogodne dla mszyc środowisko, chroniąc je przed naturalnymi wrogami. Warto również podkreślić, że mrówki przesuszają ziemię. Dzieje się tak dlatego, że drążą podziemne tunele.

Pułapka przynętowa z boraksu i cukru

Boraks działa na mrówki trująco
Boraks działa na mrówki trująco123RF/PICSEL

Jednym ze sposobów na zwalczenie mrówek w ogrodzie jest zastosowanie pułapki z boraksu i cukru. Produkt zwabi mrówki, gdyż owady te lubią słodkie produkty. Natomiast toksyczne działanie boraksu sprawi, że pasożyty wyginą. Wystarczy, że zmieszasz ze sobą boraks, wodę i cukier (proporcje 1:2:1) i umieścisz np. w plastikowych zakrętkach. Następnie rozmieść specyfik w miejscach bytowania owadów. Obserwuj skuteczność trucizny, a w razie potrzeby powtórz zabieg jeszcze raz. Pamiętaj jednak, by uważać na zwierzęta domowe, które mogą zjeść produkt. Dlatego w tym czasie nie wpuszczaj pupili do ogrodu lub na działkę.

Kreda w walce z mrówkami

Kolejnym, choć nietypowym sposobem na walkę z mrówkami, jest kreda. Zawiera substancje, których mrówki nie tolerują. Gdy wyczują toksyczny zapach, będą uciekać w popłochu. Najlepiej użyć sproszkowanej kredy, która dostępna jest w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Wystarczy, że rozsypiesz kredę w pobliżu mrowiska lub gniazda. Pamiętaj, by zabieg wykonać w bezdeszczowy i bezwietrzy dzień. Inną opcją jest wykonanie mieszanki z mydła w płynie (1/4 filiżanki), łyżeczki kredy i wody (1/4 szklanki). Wszystkie składniki wymieszaj i umieść w butelce. Dodatek mydła sprawi, że mrówki będą miały ograniczone ruchy, a kreda podziała na owady trująco.

Intensywny zapach cynamonu lub octu

Mrówki mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie
Mrówki mogą wyrządzić poważne szkody w ogrodzie123RF/PICSEL

Zapachu niektórych produktów mrówki nie są w stanie znieść. Plusem jest fakt, że najprawdopodobniej znajdziesz je na kuchennej półce. Należą do nich cynamon czy ocet, które wypędzą intruzów w popłochu. Cynamon możesz wysypać na ścieżki, którymi podróżują kolonie mrówek. Natomiast pół szklanki octu wymieszać ze szklanką wody i przelać do butelki z atomizerem. Spryskaj miejsca, w których spotykasz najwięcej mrówek. Pamiętaj jednak, by robić to ostrożnie, gdyż ocet źle wpływa na rośliny. Mniej szkodliwym sposobem dla okazów i upraw są obierki z ogórków. Nie wyrzucaj ich do kosza, lecz użyj jako środek do zwalczania intruza. Skórka z warzywa zawiera trujące dla mrówek składniki. Obierki rozłóż obok nory i poczekaj na efekty.

Ziemia okrzemkowa

Ostatnią propozycją jest ziemia okrzemkowa, która jest bezpieczna dla roślin. To naturalny pestycyd, który zwalcza przy okazji inne ogrodowe szkodniki. Minerał rozsyp bezpośrednio nieopodal kryjówek z owadami i czekaj na efekty. Jeśli mrówki plądrują rośliny, lepszym rozwiązaniem będzie wymieszanie specyfiku z wodą (proporcje 1:2). Mieszankę przelej do butelki z atomizerem i obficie spryskaj obszar bytowania szkodników. Mimo wszystko unikaj delikatnych obszarów roślin i upraw. Spryskuj tylko dolne partie okazów, omijaj kwiatostany i części jadalne.

Zobacz:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas