Reklama

Reklama

Jaki jest termin na złożenie pozwu o zachowek?

Mój ojciec zapisał wszystko drugiej żonie. Chcę wystąpić o zachowek od niej. Czy termin przedawnienia zachowku biegnie od ogłoszenia testamentu czy od śmierci taty (zmarł 28 grudnia 2008 r.)?

Generalnie prawo do żądania zachowku przedawnia się po 5 latach. Możliwe są różne sytuacje.

Reklama

1. Jeśli zmarły zostawił testament, to termin ten liczy się od dnia ogłoszenia testamentu. A testament może być ogłoszony przez sędziego podczas sprawy o nabycie spadku lub przez notariusza, gdy wszyscy spadkobiercy stawią się w kancelarii notarialnej.

2. Gdy zmarły nie zostawił testamentu (to oznacza, że dziedziczą po nim najbliżsi krewni. Jest to tzw. dziedziczenie ustawowe. Wtedy 5-letni termin biegnie od dnia śmierci spadkodawcy.

3. Jeśli Pani ojciec przekazał żonie swój majątek jeszcze za życia, w darowiźnie, to 5-letni termin przedawnienia prawa do zachowku również liczy się od daty jego śmierci. Podst. prawna: art. 1007 kodeksu cywilnego.

Dowiedz się więcej na temat: zachowek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje