Jaki ma być nowy wiek emerytalny? ZUS wyjaśnia

Od jakiegoś czasu trwają w Polsce dyskusje o podniesieniu wieku emerytalnego. Ma to związek głównie z niekorzystnymi czynnikami demograficznymi i faktem, że społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Czy będziemy więc pracować dłużej? Rząd już zdecydował.

Czy wiek emerytalny w Polsce zostanie ponownie podniesiony? ZUS odpowiada
Czy wiek emerytalny w Polsce zostanie ponownie podniesiony? ZUS odpowiada Wolfram Steinberg AFP

Prognozy przewidują, że w 2024 roku świadczenia znowu wzrosną, nawet o 10,19 proc. Później podwyżki będą jednak stopniowo spadać. Specjaliści przewidują, że w 2025 roku waloryzacja wyniesie 5,77 proc., a potem będzie wzrastać o wartości poniżej 5 proc.

Biorąc pod uwagę wszystkie te zmiany, można założyć, że już w przyszłym roku minimalna emerytura wzrośnie do 1750,30 zł brutto. Obecnie emeryci dostają 1588,44 zł.

Jaki ma być nowy wiek emerytalny?

Kwestia wieku emerytalnego w Polsce wciąż budzi sporo emocji i już stała się elementem tzw. przedkampanii wyborczej. Ma to ścisły związek z niekorzystnymi czynnikami demograficznymi - społeczeństwo szybko się starzeje. Według danych GUS co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 65 lat. Przybywa ludności, zwłaszcza wśród kobiet, w wieku poprodukcyjnym.

Obecnie wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nie brakuje ekspertów, którzy przekonują, że powinien on być podwyższony. Minister rodziny Marlena Maląg i prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska wyjaśniły jednak ostatnio na konferencji prasowej, że nie ma żadnych przesłanek, by ten wiek podnosić.

Nie po to przywracaliśmy wiek emerytalny, aby teraz pracować nad jego wydłużeniem. Przejście na emeryturę po osiągnięciu odpowiedniego wieku powinno być wyborem, a nie przymusem

- wyjaśniła Marlena Maląg.

Wcześniejsze przejście na emeryturę. Na jakie świadczenie można liczyć?

Ustawowy wiek emerytalny to nie jedyne kryterium brane pod uwagę podczas przejścia na emeryturę - równie ważny jest staż pracy. W Polsce ustalono minimalny okres odprowadzania składek i jest to obecnie odpowiednio 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Ten minimalny okres składkowy wiąże się jednak zazwyczaj z otrzymaniem najniższych świadczeń, często niewystarczających do życia na godnym poziomie. Dlatego ZUS przekonuje, że warto w miarę możliwości pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę. 

Emeryci mogą liczyć na coraz wyższe świadczenia
Emeryci mogą liczyć na coraz wyższe świadczenia Marek BazakEast News

Nie brakuje jednak osób, które zainteresowane są wcześniejszym przejściem na emeryturę - po piętnastu, a nawet dziesięciu latach pracy. Muszą jednak oni liczyć się z tym, że nie otrzymają emerytury, ale świadczenie w formie zasiłku w wysokości 600 zł.

Zobacz również: 

"Zbliżenia". Barbara Kurdej-Szatan o Straży Granicznej, hejcie, boreliozie i nowych premierach filmowychINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas