Ważne zmiany dla dorabiających do emerytury. Te osoby muszą mieć się na baczności

Już wkrótce obowiązywać zaczną nowe limity zarobkowe dla świadczeniobiorców. Emeryci i renciści w 2023 roku będą mogli dorobić więcej. Osoby, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego będą jednak musiały sprawdzić, czy ich zarobki nie wpłyną na zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia.

Nowe limity zarobkowe dla świadczeniobiorców zaczną obowiązywać w czerwcu, lipcu i sierpniu 2023 roku
Nowe limity zarobkowe dla świadczeniobiorców zaczną obowiązywać w czerwcu, lipcu i sierpniu 2023 rokuARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Emeryci i renciści dorobią więcej. Wkrótce zmiana limitów

"Na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 504, 1504 i 2461) ogłasza się, że przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r. wyniosło 7124,26 zł" - przekazał w oficjalnym komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

Oznacza to, że przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2023 roku wyniosło 7124,26 złotych, a więc o 390,77 złotych miesięcznie więcej niż w IV kwartale 2022 roku. Wówczas wynosiło ono dokładnie 6733,49 złotych. Od 1 czerwca 2023 roku limity zmienią się i będą wyższe niż w poprzednim kwartale.

Ile można dorobić do renty w 2023 roku?

Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wysokość emerytury lub renty może się zmniejszyć, a prawo do tych świadczeń może zostać całkowicie zawieszone, jeśli świadczeniobiorca osiągnie przychód wpływający na uprawnienia emerytalno-rentowne wyższy niż określona kwota progowa.

Wysokości swoich dochodów powinny więc pilnować przede wszystkim osoby, które dorabiają, a nie są na wcześniejszej emeryturze lub rencie. Zasady dorabiania nie obejmują bowiem wszystkich świadczeniobiorców. Limitami nie muszą przejmować się seniorzy, którzy ukończyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

Tych, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego obowiązują limity, a jeśli te nie będą przestrzegane ZUS może zawiesić lub zmniejszyć kwotę wypłacanych świadczeń.

Limitami nie muszą przejmować się seniorzy, którzy ukończyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn
Limitami nie muszą przejmować się seniorzy, którzy ukończyli 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyznMarek BAZAK/East NewsEast News

Ile można zarobić, aby nie stracić renty rodzinnej?

Nowe limity zarobkowe dla świadczeniobiorców zaczną obowiązywać w czerwcu, lipcu i sierpniu 2023 roku. Od 1 czerwca do 31 sierpnia:

  • Przy przychodzie wyższym niż 4987 złotych, czyli 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2023 roku, emerytura lub renta zostanie zmniejszona.
  • Po przekroczeniu kwoty 9261,54 złotych, czyli 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za I kwartał 2023 roku, emerytura lub renta zostanie zawieszona.

Limity, obok osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, nie dotyczą także osób pobierających renty dla inwalidów wojennych i inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową.

Emerytura z kapitałemInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas