Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać?

Płyn do płukania ust to bardzo ważny element codziennej higieny jamy ustnej. Wbrew często panującym poglądom, jego działanie nie ogranicza się tylko do odświeżenia oddechu. Poszczególne płyny do jamy ustnej różnią się smakiem, kolorem, zapachem i są przeznaczone do odmiennych zadań. Warto więc najpierw zastanowić się, czego oczekujemy od takiego produktu, a dopiero później dokonać właściwego wyboru. Pomoże ci w tym ten poradnik.

Płyn do płukania ust chroni zęby
Płyn do płukania ust chroni zęby123RF/PICSEL

Usuwają nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemny zapach z ust to poważny problem
Nieprzyjemny zapach z ust to poważny problem123RF/PICSEL

Płyny te odświeżają i hamują rozwój bakterii w jamie ustnej. Zawierają substancje bakteriobójcze oraz cynk i sodę, które eliminują związki siarki odpowiedzialne za brzydki zapach powstający podczas rozkładania się jedzenia.

Regenerują dziąsła

Trzeba zapobiegać krwawieniu dziąseł
Trzeba zapobiegać krwawieniu dziąseł123RF/PICSEL

Dzięki wyższemu stężeniu odkażających związków płukanki te mają silne działanie bakteriobójcze. Znajdujące się w nich zioła łagodzą też podrażnienia.

Chronią nadwrażliwe zęby

Pomogą regularne kontrole u stomatologa
Pomogą regularne kontrole u stomatologa123RF/PICSEL

Mają w składzie substancje, które uśmierzają ból i przynoszą szybką ulgę. Zamykają również odsłonięte kanaliki i szyjki zębowe. Tworzą na nich warstwę chroniącą przed działaniem bodźców zewnętrznych. Dzięki temu drażniące czynniki nie docierają do nerwów.

Płyny mogą też zawierać wzmacniający zęby potas i spore stężenie fluoru, który odbudowuje osłabione szkliwo i uzupełnia powstające w nim ubytki.

Zmniejszają osad i kamień nazębny

Płyn do płukania ust działa antybakteryjnie
Płyn do płukania ust działa antybakteryjnie123RF/PICSEL

Znajdujące się w płukankach składniki zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej. Zatrzymują fluor na powierzchni zębów, hamują przyleganie bakterii do szkliwa i tworzenie się kamienia nazębnego. Rozmiękczają już utworzony osad, więc warto je stosować przed myciem zębów. Ułatwia to usuwanie go podczas szczotkowania.

Z domowej apteczki: płukanki z ziół

Kojąco działa napar z szałwii
Kojąco działa napar z szałwii123RF/PICSEL

Kojąca z rumianku: garść kwiatów lub herbatkę rumiankową zalej wrzątkiem. Kiedy napar już naciągnie i nieco przestygnie, wypłucz dziąsła i zęby.

Odkażająca z szałwii: 2–3 g liści zalej pół szklanki wrzącej wody. Parz je pod przykryciem około 15 minut. Płucz jamę ustną kilka razy dziennie.

Regenerująca z nagietka: nalewkę z apteki rozcieńcz w świeżo przegotowanej wodzie. Wypłucz nią dziąsła i zęby 2 razy dziennie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas