Jakich owoców i warzyw nie można przechowywać razem?

Okazuje się, że mało kto wie, jak prawidłowo przechowywać owoce i warzywa. Brak tej wiedzy może przyczyniać się do ich szybszego dojrzewania, a co za tym idzie, skracania przydatność. Jakie są zasady?

Obok siebie spokojnie może leżeć papryka i ogórek, kalafior oraz brokuł, a także marchew i buraki
Obok siebie spokojnie może leżeć papryka i ogórek, kalafior oraz brokuł, a także marchew i buraki123RF/PICSEL

Przechowywanie warzyw i owoców

Poszczególnych warzyw i owoców nie można przechowywać razem. Wiąże się to z tym, że niektóre z nich wydzielają etylen, czyli gaz, który przyspiesza proces dojrzewania owoców i warzyw. 

Etylen wytwarzają m.in. jabłka, gruszki i brzoskwinie dlatego też mogą być przechowywane w jednym miejscu.

Należy jednak mieć na uwadze, by w ich pobliżu nie znajdowały się warzywa. Wytwarzany gaz wpłynie na ich dojrzewanie i zdecydowanie przyspieszy cały proces.

Banany, to owoce, które zawsze powinny być przechowywane osobno
Banany, to owoce, które zawsze powinny być przechowywane osobno123RF/PICSEL

Jak prawidłowo przechowywać owoce i warzywa?

Istnieje kilka wskazówek, które pomogą w nauczeniu się, które warzywa powinny być przechowywane razem, a które nie.

Jeśli chodzi o lodówkę, to obok siebie spokojnie może leżeć papryka i ogórek, kalafior oraz brokuł, a także marchew i buraki. Dodatkowo śliwkom mogą towarzyszyć pomidory, a kukurydzy groszek. 

Banany, to owoce, które zawsze powinny być przechowywane osobno. Nie powinny leżeć zarówno obok warzyw, jak i innych owoców. 

Czasami zadajemy sobie pytanie, które warzywa i owoce przechowywać w lodówce, a które wolą jednak leżeć w szafce. Otóż ciemne i chłodne miejsce zdecydowanie preferują ziemniaki. Podobnie jest z czosnkiem i cebula, które zdecydowanie lubią swoje towarzystwo. 

Jabłka można trzymać w lodówce razem z wiśniami, ale gruszki i nektarynki lepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Oprócz tego w lodówce obok arbuza nie powinny leżeć jabłka.

„Ewa gotuje”: Brownie z batatówPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas