Jakich produktów nie powinno się mrozić?
Kto z nas wyobraża sobie dzisiaj życie bez lodówki i zamrażarki? Chyba nikt. To jedne z urządzeń, które najbardziej ułatwiają nam życie. Dzięki nim możemy przedłużyć świeżość żywności oraz zrobić jej zapasy na długi czas. Żyjemy w dobie, w której wiele produktów jest mrożonych, przez co zapominamy o tym, że przecież nie wszystko może zostać poddane procesowi mrożenia. Sprawdźmy, jakich produktów lepiej nie wkładać do zamrażarki i dlaczego.
Dlaczego mrożenie niektórych produktów nie jest wskazane?
Po co tak naprawdę mrozimy żywność? Ponieważ chcemy, by była zdatna do spożycia po rozmrożeniu i zachowała oryginalne walory smakowe. Sęk w tym, że nie wszystkie produkty te walory zachowują. Co więcej, po rozmrożeniu tracą również wartość odżywczą, tak ważną dla naszego zdrowia. W szczególności tyczy się to produktów bogatych w wodę, gdyż powstające w surowcu kryształki lodu naruszają jego strukturę komórkową. W efekcie produkt po rozmrożeniu nie tylko nie odzyskuje swojego pierwotnego wyglądu, ale i składu. Jednym ze sztandarowych przykładów jest ser żółty, który po rozmrożeniu jest praktycznie pozbawiony smaku.
Nigdy nie zamrażaj wcześniej zamrożonych produktów
To podstawowa zasada mrożenia żywności. Taki produkt pozbawiony jest składników odżywczych, a nawet staje się niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska. To dlatego, że obecne w takiej żywności mikroorganizmy po rozmrożeniu mogą zacząć się namnażać. W efekcie produkt może być szkodliwy.
Przyjrzyjmy się teraz typom żywności, której lepiej nie wkładać do zamrażarki.
Produkty zasobne w wodę
Pierwszą, dość ogólną grupą produktów, których nie należy mrozić, jest żywność bogata w wodę. Mam tutaj na myśli wszelkie warzywa, napoje, owoce, które zawierają sporą ilość wody. Dobrymi przykładami są: ogórek, arbuz czy pomidor. Nie zaleca się mrozić również świeżo wyciskanych soków lub koktajli, ponieważ tracą one smak i większość składników odżywczych.
Cytrusy
Po rozmrożeniu cytrusów możemy się nieźle zdziwić. Zapewne przybiorą one zupełnie nienaturalny kształt i nie będą soczyste. Ponadto, stracą swój smak. Tyczy się to również soków o smaku cytrusowym. Dlatego lepiej kupić mniej i spożyć tego typu owoce od razu.
Niektóre warzywa
Z kolei warzywa, których nie powinniśmy mrozić to wspomniane ogórki, pomidory czy papryka, ale także ziemniaki, cebula czy czosnek - pod wpływem ujemnej temperatury czernieją i mogą być gorzkie.
Nabiał
Kolejna newralgiczna grupa to nabiał. W zamrażarce nie powinny znaleźć się sery (zarówno żółte, jak i twarogowe), a także mleko, różnego rodzaju śmietany i jogurty. Nabiał pod wpływem ujemnej temperatury zmienia swoją konsystencję. Produkty mogą się rozwarstwiać albo zbijać.
Jajka
W kwestii mrożenia jajek możemy spotkać się z różnymi opiniami. Niektórzy uważają, że w ogóle nie można ich mrozić, inni, że należy przed włożeniem do zamrażalnika oddzielić białka od żółtek, a jeszcze inni twierdzą, że śmiało można mrozić jajka w całości. A jak jest naprawdę? Podobno lepiej zamrozić osobno żółtko, a osobno białko. Pod żadnym pozorem nie można mrozić jajek ugotowanych lub smażonych. Taki produkt może nie nadawać się do jedzenia.
Produkty typu krem
Mowa zarówno o budyniach, masach do ciast czy różnego rodzaju sosach. Tego typu produkty po kilku godzinach spędzonych w zamrażalniku przypominają zamrożoną zwartą masę. Z kolei po rozmrożeniu mogą zupełnie nie nadawać się do spożycia, a ich smak będzie pozostawiał wiele do życzenia.
Żywność zawierająca dużą ilość czosnku i pieprzu
Do zamrażarki nie zalecamy wkładać również potraw, które zawierają sporą ilość czosnku lub pieprzu. Po rozmrożeniu robią się one gorzkie, a czasami są wręcz nie do zjedzenia.
Nie bójmy się jednak mrozić produktów. To doskonały sposób na przechowywanie żywności oraz wydłużanie jej świeżości. Pamiętajmy tylko o kilku grupach produktów, które po rozmrożeniu, mogą nie tylko rozczarować nas mało wyrazistym smakiem, ale także negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.