Jakie alergeny szkodzą nam we własnym domu

Zauważyłaś ostatnio, że po przyjściu do domu kichasz przez kilkanaście minut? To może być sygnał, że znajduje się w nim coś, co cię uczula. Nowy dywan, zasłony, świeżo pomalowane ściany to potencjalni winowajcy.

Gdzie mieszka alergen

✣ Wszędobylskie roztocza.

Ich największe stężenie znajduje się w sypialni, w materacach, pościeli. Lubią też chować się w pluszakach, dywanach, tapicerowanych meblach, firankach.

Co im odpowiada? Ciepło, wilgotność i dostęp do pożywienia. A takie warunki są w naszych łóżkach. Roztocza mnożą się i szkodzą alergikowi. Dlatego często zdarza się, że osoba na nie uczulona po położeniu się do łóżka kicha czy kaszle.

✣ Łóżko dla alergika powinno być proste, drewniane, z dość cienkim materacem położonym na drewnianych listwach. Taka konstrukcja umożliwia bowiem swobodną cyrkulację powietrza (od spodu powinna być pusta przestrzeń, a nie pojemnik czy szuflada). Materac powinien być wypełniony gąbką, nie trawą morską, wełną czy włosiem.

✣ Powietrze w mieszkaniu ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Z każdym wdechem wchłaniamy 40-75 tys. cząsteczek kurzu. Odpowiedni poziom wilgotności i sprawne wyciągi, szczególnie w kuchni pomogą zadbać nam o jakość powietrza w mieszkaniu.

✣ Kiedy u osoby uczulonej występuje zaostrzenie alergii, silny zapach może powodować dodatkowe dolegliwości, podrażniać. Dlatego należy unikać dodatkowych bodźców zapachowych, np. odświeżaczy powietrza, silnych perfum, płynów do płukania.

✣ Sezon grzewczy potęguje objawy alergii. Zbyt suche powietrze prowadzi do wysuszenia śluzówki i zwiększenia dolegliwości.

✣ Kudłaty pupil i jego zabawki to, niestety, źródło drażniących alergenów. Znajdują się one nie tylko w naskórku zwierzaków, ale też w ich ślinie i pocie. Jeżeli w domu alergika mieszka pies czy kot, warto przestrzegać kilku zasad. Psy i koty można kąpać raz w tygodniu, należy je regularnie czesać i strzyc (najlepiej poza domem).

✣ Warto ograniczyć koce, dywany w domu, a zwierzęce legowiska regularnie prać w wysokiej temperaturze. W sezonie pylenia dobrze jest psa po spacerze przetrzeć wilgotną szmatką.

✣ Zarodniki pleśni w kuchni i łazience. Odpowiednia temperatura pomieszczeń pozwala zmniejszyć ryzyko powstawania pleśni, która uwielbia zimno i wodę.

Jeżeli jeszcze pomieszczenie jest ciemne, np. łazienka bez okna, z wilgotnością powyżej 60 proc., pleśń ma idealne warunki do życia. Dlatego powinniśmy dbać, by temperatura w mieszkaniu nie spadała poniżej 18 st., a na ogrzewaniu łazienki nie warto oszczędzać.

✣ Pleśń korzystne warunki znajdzie też w kuchni. Dlatego należy szybko usuwać resztki jedzenia z domu, a warzywa i owoce trzymać w lodówce, by zarodniki pleśni ich nie zaatakowały.

✣ Zakamarki, drobiazgi, biblioteczki. Bibeloty, książki to rezerwuary kurzu, a tym samym zagrożenie dla alergika. Dlatego warto ograniczyć w mieszkaniu liczbę porozstawianych ramek ze zdjęciami, obrazków, figurek. Książki należy trzymać w regałach z drzwiami. Trzeba też zrezygnować suszonych kwiatów i wilkinowych koszyków.

✣ Sprzęt elektroniczny też mocno przyciąga kurz. Lepiej jest schować go w zamykanej szafce, a te lewizor często przecierać.

Co czyha na alergika?

Alergen numer jeden to roztocza kurzu domowego. Drugi, równie dokuczliwy, to zarodniki grzybów pleśniowych. Drażniące mogą być również związki chemiczne, które uwalniają się z chemii gospodarczej, m.in. związki chloru, amoniaku, benzenu.

Równie szkodliwe mogą być składniki pochodzące z mebli, dywanów czy podłóg. Nowo zakupione meble mogą wydzielać niebezpieczny formaldehyd.

To ważne!

Domowe alergeny bardzo nie lubią wietrzenia. Dlatego korzystaj z każdej okazji, by otwierać okna. W suchy, zimny dzień wystawiaj na balkon pościel, koce, pledy.

Wykorzystuj każdą mroźną noc na przemrożenie pluszaków czy narzut. Roztocza nie lubią słońca i zimna!

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas