Jakie błędy najczęściej popełniamy w ogrodzie?

Nawet doświadczeni ogrodnicy popełniają błędy w uprawie roślin, nikt przecież nie wie wszystkiego... Dobrze jednak jest uczyć się na błędach innych, oszczędzając przy tym swoje rośliny. Oto najczęściej popełniane błędy, które często wynikają ze zwykłej niewiedzy, błędnych przekonań lub zaniedbań. Zapoznanie się z nimi na pewno pomoże nam zaoszczędzić sobie w przyszłości dużo pracy oraz pieniędzy.

uprawa roślin
uprawa roślin© Photogenica

Nawożenie roślin

Najczęstszym błędem w nawożeniu, jest przenawożenie roślin. Każdy nawóz jaki kupujemy, ma na opakowaniu wyraźnie napisane jaka jest zalecana dawka pod jedną roślinę. Koniecznie należy przestrzegać tych ilości, ponieważ nawozy mineralne stosowane w większej niż dopuszczalna ilości mogą „spalić” roślinę. Może też ona ten zabieg odchorować, przez co gorzej na tym wyjdzie niż gdyby w ogóle nie była nawożona.

Dużym i często popełnianym błędem jest też zły termin stosowania nawozów. Nawozy otoczkowane, długo działające, stosujemy od połowy kwietnia do początków maja, aby zdążyły dostarczyć roślinom składniki. Stosowanie nawozów azotowych po połowie lipca, powoduje, że rośliny nie zdążą odpowiednio zdrewnieć przed zimą i gorzej się do niej przygotują, co na pewno odbije się na ich kondycji. Zawsze starajmy się stosować nawozy zgodnie ze wskazaniami producentów, bowiem nieumiejętne ich stosowanie jest gorsze niż brak nawożenia!

Nawożenie roślin z odkrytym systemem sadzeniowym również jest dużym i często stosowanym błędem. Rośliny takie można nawozić nawozami mineralnymi dopiero kiedy się ukorzenią i zregenerują w nowym stanowisku. Najlepiej odczekać rok od ich posadzenia.

Zdarza się też, że stosujemy nieodpowiedni dla danych roślin nawóz, np. kiedy zostało nam trochę jakiegoś starego i żeby się nie zmarnował to rozsypujemy go pod rośliną, której niestety może on zaszkodzić.

Niestosowanie lub nieodpowiednie stosowanie środków ochrony roślin

Podobnie jak z nawozami, zawsze stosując jakąkolwiek chemię ogrodzie, musimy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, inaczej nasze zabiegi zamiast pomóc, mogą roślinom zaszkodzić. Liczenie na naturę w zwalczaniu chorób i szkodników również często będzie zawodne, ponieważ większość roślin jakie sadzi się w ogrodach, to sztucznie wyhodowane odmiany, które są bardziej podatne na ataki grzybów i szkodników, niż rośliny dziko rosnące w przyrodzie. Dlatego też wymagają od nas specjalnej ochrony.

Brak przycinania lub nieumiejętne przycinanie roślin

Sekator powinien być w ciągłym użyciu, dlatego że przycinanie (umiejętne), dobrze wpływa na wzrost i kondycję roślin. Złe przycinanie (w złym terminie lub po prostu nieumiejętne) może doprowadzić jednak do osłabienia roślin i do ich złego wzrostu, dlatego dobrze jest najpierw zasięgnąć rady specjalistów.

Nieumiejętne podlewanie roślin

W tym haśle kryje się wiele, często popełnianych błędów: nadmierne podlewanie (powodujące zalewanie i gnicie korzeni), niedostateczne i nieregularne podlewanie (powoduje przesuszanie a nawet zamieranie roślin), zraszanie igieł i liści w upalne dni (krople wody na liściach i igłach działają jak mini soczewki skupiające promienie słoneczne, co prowadzi do ich poparzenia i opadania). Często spotykanym błędem, jest złe rozmieszczenie zraszaczy ogrodowych. W jednych miejscach trawnik i rośliny są przelewane, a w innych nie otrzymują dostatecznej ilości wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas