Jakie krzewy ozdobne do ogrodu zimą?

Wydawać się może, że w zimie ogród niczym nas nie zadziwi… Chociaż jest to dla przyrody czas odpoczynku, to jednak są rośliny, dla których jest to właściwa pora kwitnienia. Są też krzewy, które właśnie zimą prezentują się najpiękniej, dzięki kolorowym pędom, pokrojowi czy owocom pozostającym zimą na gałązkach. Jeśli chcemy dodać naszemu ogrodowi kolorów i życia w zimie, zastanówmy się nad posadzeniem w nim kilku roślin przedstawionych poniżej!

ogród zimowy
ogród zimowy© Photogenica

Krzewy kwitnące zimą

oczar
© Photogenica

Oczar to rzadki krzew ogrodowy, który najbardziej dekoracyjny jest w okresie od grudnia do marca, kiedy na jego pozbawionych liściach pędach pojawiają się piękne, postrzępione kwiaty. W zależności od odmiany, mogą mieć one barwę żółtą lub czerwoną.

Wawarzynek wilcze łyko jest niskim krzewem, o pięknych, różowych kwiatach, które pojawiają się już pod koniec zimy i gęsto oblepiają pędy. Wawrzynek może zakwitnąć już pod koniec stycznia, a jego kwiaty dość długo utrzymują się na krzewie.

Na przełomie lutego i marca kwitnie też kalina wonna, rzadko spotykany krzew ogrodowy. W cieplejsze zimy może zakwitnąć już w grudniu, a jej różowo-pastelowe kwiaty wydają piękną, słodką woń, warto więc posadzić krzew blisko wejścia domu czy bramy ogrodu.

Pod koniec zimy kwitną również leszczyny i wierzby, których „kotki” są oznaką budzącej się do życia przyrody.

Krzewy o ozdobnych owocach

ognik szkarłatny
© Photogenica

Ognik szkarłatny jest zimozielonym ciernistym krzewem, niezwykle efektownym z powodu owoców pozostających na krzewie w zimie. W zależności od odmiany mogą one mieć barwę krwistoczerwoną, pomarańczową lub żółtą.

Rokitnik pospolity również może być wspaniałą ozdobą zimowego ogrodu, ponieważ jego pomarańczowe owoce, gęsto oblepiające gałązki bardzo długo zostają na krzewie, będąc ponadto przysmakiem ptaków (podobnie jak owoce ognika, jarzębów czy ostrokrzewu).

Owoce różnych odmian i gatunków jarzębów, mogą mieć różną wielkości barwy, również bardzo długo utrzymują się na gałązkach zdobiąc roślinę.

Irgi, szczególnie odmiany zrzucające liście na zimę, też mają bardzo ozdobne, przeważnie czerwone owoce, licznie występujące na pędach.

Ostrokrzew nie jest często spotykanym krzewem w naszych ogrodach, głównie z powodu wymagań siedliskowych i tego, że nie nadaje się do uprawy w zimniejszych regionach kraju. Jego błyszczące, ciemnozielone, kolczaste liście i piękne czerwone jagody są jednym z symbolów świąt bożonarodzeniowych. Owoce utrzymują się aż do wiosny, chyba, że wcześniej zostaną zjedzone przez ptaki.

Bardzo piękne są również fioletowe owoce pięknotki, które jednak utrzymują na krzewie tylko do pierwszych większych mrozów.

Krzewy o barwnych pędach

ogród zimowy
© Photogenica

Dereń jest krzewem o wielu obliczach, który zdobi ogród przez cały rok. Również w okresie zimowym, prezentuje się bardzo okazale, dzięki młodym pędom przybierającym jaskrawe barwy, które w zależności od odmiany mogą być czerwone (dereń biały odm. ‘Sibirica’, ‘Elegantissima’), żółte (dereń rozłogowy odm. ‘Flaviramea’), lub żółto pomarańczowe (dereń świdwa odm. ‘Midwinter Fire’). Najlepiej wybarwiają się młode, jednoroczne pędy, dlatego musimy pamiętać o corocznym silnym cięciu tych roślin.

Złotlin japoński to niewielki krzew o bardzo dekoracyjnych kwiatach i liściach a także pędach, które przez cały rok są zielone. Świetnie nadaje się do komponowania z innymi krzewami o ozdobnych, kolorowych pędach.

Krzewy o powyginanych pędach

wierzba pospolita
© Photogenica

Szczególnie w zimie, kiedy na gałązkach nie ma liści, możemy w pełni podziwiać odmiany o fantazyjnie powykręcanych pędach. Do szczególnie pięknych należy leszczyna pospolita odm. ‘Contorta’, która oprócz poskręcanych pędów, kwitnienie zaczyna już pod koniec zimy, zanim jeszcze rozwiną się liście.

Jest też kilka odmian wierzb o ciekawie uformowanych, poskręcanych pędach, (które często używane są w kompozycjach w suchych bukietach). Do najpiękniejszych należy wierzba mandżurska, wierzba babilońska odm. ‘Tortuosa’ i wierzba sachalińska.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas