Jakie krzewy wybrać do ogrodu? Sześć najlepszych w uprawie

Aktualizacja

Krzewy pełnią w ogrodzie funkcje dekoracyjne, zastępują ogrodzenia, wydzielają kwatery, są tłem dla kompozycji kwiatowych. Jedne mają dekoracyjne liście, inne zachwycają barwnymi kwiatami, a jeszcze inne uwodzą swoim zapachem. Właściciele działek często zadają sobie pytanie: jakie krzewy do ogrodu wybrać? Oto propozycje idealne dla początkujących ogrodników i osób, które nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin - łatwe w uprawie krzewy o niewielkich wymaganiach i wspaniałym wyglądzie.

Lilak, potocznie zwany bzem, pięknie pachnie
Lilak, potocznie zwany bzem, pięknie pachnie123RF/PICSEL

Pigwowiec: Więcej niż ozdoba...

Pigwowiec japoński bujnie kwitnie
Pigwowiec japoński bujnie kwitnie123RF/PICSEL

Pigwowiec to niewysoki krzew, który szczególnie pięknie prezentuje się w marcu i kwietniu, kiedy jego kolczaste gałązki pokrywają drobne kwiaty o błyszczących płatkach w kolorze białym, pomarańczowym, czerwonym lub różowym. Owoce pigwowca pojawiają się w październiku, są źródłem witamin: C, A, B 1, 2 i 6 oraz kwasu foliowego. Z zebranych po pierwszych mrozach owoców można przygotować nalewkę, konfiturę, czy sok. Pigwowiec do herbaty to doskonały zamiennik cytryny. Pigwowiec często bywa mylony z pigwą. To właśnie po owocach można odróżnić te rośliny. Owoce kształtem przypominające gruszkę ma pigwa, a pigwowiec rodzi małe, złote jabłuszka miejscami okraszone czerwienią. Pigwowiec preferuje słoneczne stanowiska. Siarczyste mrozy mogą doprowadzić do przemarzania gałęzi. Jeśli do tego dojdzie, wiosną wystarczy je obciąć.

Bukszpan: Najbardziej ekologiczne z ogrodzeń

Bukszpan zwany też gryszpanem występuje w kilkudziesięciu odmianach, może przybierać formę krzewu lub drzewa. Roślina ma gęste, drobne, ciemniejsze z wierzchu i jaśniejsze od spodu, błyszczące zielone liście, które nawet zimą pozostają zielone. Gryszpan to roślina miododajna.

Bukszpan lubi być przycinany. Regularne cięcie sprawia, że roślina staje się mocniejsza i bujniejsza. Gryszpan pozwala się dowolnie formować. Ciekawie prezentuje się bukszpan na pniu, który przypomina parasol lub drzewo o zaokrąglonej koronie. Gęsto zasadzone wokół działki i regularnie przycinane osobniki utworzą najbardziej ekologiczny rodzaj ogrodzenia. Bukszpan świetnie sprawdzi się też jako "ściana" dzieląca ogród na kwatery.

Bukszpan nie lubi ostrego słońca, dlatego to idealny wybór dla osób, które interesują krzewy cieniolubne. Gryszpan to roślina odporna na mróz, upały i choroby. Kłopotem może okazać się ćma bukszpanowa. Aby się z nią uporać, należy od czasu do czasu zaglądać w głąb krzewu i w razie potrzeby spryskać go specjalnym preparatem.

Lilak: Krzew o oszałamiającym zapachu. Jak stanowisko wybrać?

Lilak (bez) preferuje miejsca słoneczne
Lilak (bez) preferuje miejsca słoneczne 123RF/PICSEL

W ogrodzie ważne są nie tylko wrażenia wzrokowe, ale także piękny zapach. Jednym z najbardziej intensywnie i uwodzicielsko pachnących krzewów jest lilak popularnie zwany bzem. Może on przyjmować formę krzewu lub niewysokiego drzewka. Bez lilak ma ozdobne liście w kształcie serca i drobne, urocze kwiatuszki o przyjemnym zapachu i ciekawym kształcie, które tworzą groniaste kwiatostany. Krzew kwitnie w maju. Jego płatki mogą mieć biały, różowy lub liliowy kolor. Kwitnące gałązki bzu można ściąć i wstawić do wazonu. Lilak preferuje stanowiska słoneczne, ale poradzi sobie także w półcieniu. W czasie suszy bez należy podlewać.

Ostrokrzew: Kwitnie także zimą. Jak pielęgnować?

Krzewy do ogrodu łatwe w uprawie to także ostrokrzewy. Rośliny te mają niezwykle dekoracyjne, zimozielone, jajowate liście o ostrych zakończeniach. W maju i czerwcu na krzewach pojawiają się drobne, białe kwiaty. We wrześniu wspaniałą ozdobą ostrokrzewu stają się czerwone, granatowe lub żółte owoce. Ostrokrzew to roślina dwupienna, aby owocowała, należy razem zasadzić osobniki żeński i męski. Ozdobne jagody utrzymują się na krzewie całą zimę i pięknie wyglądają na tle bieli śniegu. Ostrokrzew często wykorzystywany jest jako ozdobna na Boże Narodzenie. Ostrokrzew jest podatny na formowanie. Roślina lubi przycinanie i pozwala się łatwo prowadzić, toteż można tworzyć z niej różnorodne kompozycje.

Ostrokrzew lubi półcieniste stanowiska, toleruje też miejsca ocienione. Roślina nie lubi bardzo niskich temperatur, toteż warto wybrać dla niego miejsce osłonięte od wiatru. Zdarza się, że rośliny przemarzają, ale na wiosnę odradzają się z samego tylko korzenia. Liście i owoce ostrokrzewu wyglądają zachwycająco o każdej porze roku, jednak są one trujące.

Jałowiec - dekoracja i przyprawa

Jałowiec jest wdzięczny w uprawie
Jałowiec jest wdzięczny w uprawie123RF/PICSEL

Jałowiec to rozłożysty, wolno rosnący krzew o kłujących zielonych igłach z jaśniejszą smuga pośrodku. Krzew jest wykorzystywany do umacniania skarp i zboczy. Roślina ma okrągłe zielone owoce, które po 1 - 2 latach dojrzewają i przybierają granatową barwę. Jagody jałowca są wspaniałą przyprawą, podkreślającą smak dań mięsnych, bigosu czy nalewek.

Irga: Krzew idealny na skalniak

Irga występuje w wielu odmianach, może mieć formę płożąca, postać krzewu lub niewysokiego drzewka. Krzew pięknie prezentuje się na skalniakach, murach, skarpach lub w formie żywopłotu. Występuje w odmianach z wiecznie zielonymi liśćmi, które nawet zimą wspaniale zdobią ogród. Alternatywą są odmiany zrzucające liście, które jesienią przybierają zachwycające, płomieniste: pomarańczowe i czerwone barwy. Irgi na przełomie maja i czerwca kwitną na biało lub różowo, a jesienią tworzą czerwone, purpurowe lub czarne jagody, które pięknie dekorują ogród.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas