Reklama

Reklama

Jakie kwiaty na grób na Wszystkich Świętych 2022? Nie tylko chryzantemy

Do 1 i 2 listopada pozostały zaledwie trzy tygodnie, a to oznacza, że coraz więcej osób rozpoczyna poszukiwania odpowiednich wiązanek na cmentarz. Kwiaty na Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych są równie ważne co znicze. Ludzie przyozdabiają groby od ponad 12 tys. lat, jednak musimy pamiętać, aby dekoracje były subtelne i z klasą. Zbyt okazała lub ekscentryczna kompozycja może wyglądać kiczowato, dlatego podpowiadamy, jakie kwiaty na Wszystkich Świętych najlepiej wybrać i podajemy orientacyjne ceny kwiatów na cmentarz.

Dzień Wszystkich Świętych i następujące po nim Święto Zmarłych to dla Polaków wyjątkowy czas w ciągu roku. Zgodnie z tradycją 1 i 2 listopada udajemy się na cmentarz, aby w ten sposób uczcić pamięć o naszych zmarłych krewnych.

Większość z nas pali symboliczne znicze i przyozdabia groby bliskich pięknymi kwiatami. Na ogół są to chryzantemy, jednak opcji jest o wiele więcej. W sklepach florystycznych możemy przebierać spośród wielu gatunków i styli żywych oraz sztucznych kompozycji roślin. 

Podpowiadamy, jakie kwiaty na cmentarz warto wybrać w 2022 roku. Wyjaśniamy również, z jakim orientacyjnym kosztem kwiatów na cmentarz musimy się liczyć, decydując się na zakup.

Reklama

Ile zapłacimy za kwiaty na cmentarz? Ceny chryzantem poszły w górę

W kwiaciarniach przygotowania do Wszystkich Świętych idą pełną parą. Pierwsze jesienne chryzantemy są już w sprzedaży, jednak podobnie jak w przypadku zniczy i tutaj nie mamy dobrych wiadomości. 

Ceny kwiatów na cmentarz poszły w górę o nawet kilkadziesiąt procent. Po zeszłorocznej podwyżce producenci ponownie zdecydowali się sprzedawać kwiaty po wyższych stawkach z uwagi na rosnące koszty gazu i prądu. Wzrosły również ceny plastikowych opakowań, w których sprzedawane są kwiaty. 

W 2021 roku niewielkie drobnokwiatowe chryzantemy w doniczce można było dostać za około 12-15 złotych, a dziś za podobne kwiaty na straganie zapłacimy średnio 25-30 złotych. Okazalsze chryzantemy to zaś koszt w wysokości nawet 45-50 złotych. Wśród powodów drożyzny na cmentarzach wymienia się najczęściej wzrost ceny plastikowych opakowań, w których sprzedawane są kwiaty, a także znacznie wyższych kosztów ich produkcji.

Kompozycje na groby to niestety jeszcze większy wydatek. Co prawda, bez problemu powinniśmy znaleźć wiązanki w cenie od 30 złotych za sztukę, jednak bardziej ozdobne stroiki mogą kosztować 100, a nawet kilkaset złotych w przypadku bardzo wymyślnych egzemplarzy. 

Najbardziej opłacalne wydaje się więc zakup mniejszych kwiatów na cmentarz, zamawianie ich u prywatnych sprzedawców lub w sieci. Przy cmentarzach przed Świętem Zmarłych będzie zaś zdecydowanie najdrożej i dotyczy to również sztucznych wiązanek.  

Czytaj również: Wszystkich Świętych. Znicze i chryzantemy będą dużo droższe

Jakie kwiaty wybrać na cmentarz? Lepsze są sztuczne czy żywe?

Wielu Polaków stoi w tym roku przed dylematem, jakie kwiaty wybrać na cmentarz - żywe, a może sztuczne? Na to pytanie nie ma jednak jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. 

 • Sztuczne kwiaty na cmentarz - są trwałe, więc możemy trzymać je na grobach przez dłuższy czas, a to oszczędność. Możemy też przebierać spośród bukietów, pojedynczych sztucznych łodyg, kwiatów i liści, a pielęgnacja w zasadzie ogranicza się do przecierania poszczególnych elementów z kurzu. Trzeba jednak pamiętać, że wiązanki ze sztucznych kwiatów na Wszystkich Świętych nigdy nie będą wyglądać tak naturalnie jak te z żywych kwiatów. 
 • Żywe kwiaty na cmentarz - możemy kupić je w donicach, na kwiat cięty, do stroików lub wiązanek. Wymagają naszej ciągłej uwagi, ponieważ trzeba o nie dbać, jednak stanowią piękną, naturalną dekorację nagrobków w Święto Zmarłych.

Zobacz także: Dlaczego palimy znicze na grobach bliskich? 

Kwiaty na cmentarz do doniczki na Wszystkich Świętych. Nie tylko chryzantemy

Chryzantemy to kwiaty na cmentarz do doniczki, które w Polsce są już niejako symbolem Dnia Wszystkich Świętych. Roślina ta jest chętnie wykorzystywana na cmentarzach z uwagi na swoje długie kwitnienie i wysoką odporność na zmienne temperatury. 

Ten gatunek przetrwa suszę i mróz, cechuje się również dużą różnorodnością kolorystyczną. W szerokiej palecie barw chryzantemy znajdziemy kwiaty białe, żółte, pomarańczowe, fioletowe, a nawet bordowe w wersji pojedynczej, półpełnej albo pełnej. 

Jeżeli jednak chryzantemy wydają się nam zbyt oczywiste, śmiało możemy postawić na wrzosy lub wrzośce. W wersji "do doniczki" kwiaty na grób najczęściej są sprzedawane w płaskich i dość szerokich pojemnikach. 

Wrzosy również wykazują się dużą trwałością, a ich niewielkie, drobne kwiatki w sklepach ogrodniczych bez problemu znajdziemy w wersji fioletowej, różowej, żółtej czy białej. Mniej oczywistym wyborem mogą być również astry, gazanie czy ciemierniki. 

Sprawdź: Jakie kwiaty wybrać na Wszystkich Świętych?

Kwiaty cięte na cmentarz - eleganckie i efektowne. Niestety szybko przekwitają

Kwiaty cięte na cmentarz mają swój niepowtarzalny urok i są bardzo eleganckie, choć niestety szybko przekwitają. To jeden z minusów związanych z ich zakupem, jednak nie dla wszystkich. 

Są i tacy, którzy ulotność kompozycji w wazonie odbierają za ich zaletę, ponieważ uważają, że przekwitanie kwiatów doskonale podkreśla ulotność życia i przemijanie, które mają kluczowe znaczenie w Dzień Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych.  

Najpiękniejsze kwiaty na grób, które warto wybrać do wazonu to

 • chryzantemy,
 • lilie,
 • dalie,
 • róże,
 • gerbery
 • hortensje 
 • goździki
 • astry
 • cynie
 • irysy

Wiązanki i stroiki na Wszystkich Świętych 2022. Z czego je wykonać?


Decydując się na zakup lub samodzielne wykonanie wiązanki czy stroika na Wszystkich Świętych 2022 z żywych kwiatów, można przebierać spośród wyżej wymienionych roślin. Warto dodać do nich gałązki zimozielonych iglaków, które można wykorzystać również jako podkład. 

Piękne dekoracje na Święto Zmarłych można stworzyć np. z bukszpanu. W kompozycje warto wpleść ponadto gałązki dzikiej róży, jarzębiny czy miechunki, a także jesienne szyszki, kasztany czy orzechy. To pomoże stworzyć efekt nowoczesnej wiązanki na Wszystkich Świętych

Jak dbać o kwiaty na cmentarzu tak, aby dłużej cieszyły oko?

Osoby, które zdecydują się na wybór kwiatów w doniczce, lub kompozycji z żywych kwiatów na Wszystkich Świętych, powinny wiedzieć, jak dbać o kwiaty na cmentarzu? Odpowiednia pielęgnacja zapewni im piękny wygląd. 

Oczywiście, najistotniejsze jest regularne podlewanie, ale to nie wszystko. W przypadku chryzantem w doniczce lub innych gatunków doniczkowych warto zadbać również o odpowiednią podstawkę.  

Kwiatom ciętym na cmentarzu należy za to skrócić pędy po skosie i pozbyć się liści z ich dolnej części tak, aby prezentowały się bardziej estetycznie. Wodę warto wymieniać przynajmniej raz na kilka dni. Nie zaszkodzi również zastosować preparatu przedłużającego ich trwałość.

Sprawdź: Jak uporządkować i przystroić nagrobek? 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wszystkich Świętych | jakie kwiaty na groby | cmentarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy