Jakie kwiaty wybrać na Wszystkich Świętych?

Zbliża się Święto Zmarłych, więc zapewne większość Polaków myśli już o kupnie zniczy oraz dekoracji grobów swoich bliskich. W dniu Wszystkich Świętych każdy pragnie, by groby jego najbliższych wyglądały wyjątkowo. Najpopularniejszą i niezawodną dekoracją są kwiaty. Zapewniamy, że wybór nie kończy się na chryzantemach. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać do dekoracji grobów.

article cover
©123RF/PICSEL
©123RF/PICSEL

Wybierając kwiaty na grób powinniśmy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim trwałością. Dzięki temu przetrwają na grobie znacznie dłużej. Oto nasze propozycje.

Chryzantemy

Zacznijmy od chryzantem. To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kwiatów na cmentarz. Chryzantemy, zwane również złocieniami, kupimy dzisiaj w różnych odmianach. To piękne kwiaty, które stały się symbolem Wszystkich Świętych. Świetnie nadają się na jesień, ponieważ kwitną długo i obficie, zazwyczaj do pierwszych mrozów. Kwiatostany chryzantem bardzo okazale prezentują się na grobach. Znajdziemy je w różnych kształtach i kolorach. Najlepiej zdecydować się na chryzantemy doniczkowe, ponieważ przetrwają znacznie dłużej niż cięte.

Rozróżniamy cztery rodzaje chryzantem doniczkowych:

- drobnokwiatowe letnie - uprawia się je głównie we wrześniu. Świetnie sprawdzają się jako dekoracja ogrodów, tarasów i balkonów. Niestety, na cmentarz się nie nadają, ponieważ w listopadzie będą już przekwitnięte. Na groby znacznie lepiej nadają się trzy pozostałe grupy;

- drobnokwiatowe jesienne - ten rodzaj chryzantem zwany jest również samokrzewem. Odmiany z tej grupy uprawia się przede wszystkim na Dzień Wszystkich Świętych. Są odporne na jesienne warunki atmosferyczne. Większość z nich przetrwa temperaturę nawet 0 stopni Celsjusza;

- średniokwiatowe - znajdziemy je w kwiaciarniach praktycznie przez cały rok. Sprawdzą się nie tylko na cmentarzach, ale także w domach i w ogrodach. Są bardzo trwałe i długo kwitną;

- wielkokwiatowe - to najbardziej okazałe odmiany chryzantem, które uprawiane są wyłącznie na pierwszego listopada. Poznamy je po charakterystycznym kwiatostanie w kształcie kuli. Choć są zdecydowanie najpiękniejsze, to jednocześnie najmniej odporne na niskie temperatury. Wytrzymają około dwa lub trzy tygodnie przy temperaturze od trzech do czterech stopni Celsjusza.

A co zamiast chryzantem?

©123RF/PICSEL

Przyzwyczailiśmy się, że groby dekorujemy głównie chryzantemami, jednak pamiętajmy, że możemy postawić na nich również inne kwiaty. Mowa między innymi o astrach, gerberach, goździkach czy kallach. To gatunki, które dobrze znoszą niższe temperatury. Ponadto, na grobie świetnie sprawdzą się wrzosy, które od kilku ładnych sezonów nie tracą na popularności. Na grób nie stawiajmy natomiast roślin lubiących słońce i wysokie temperatury.

Stroiki

©123RF/PICSEL

Na grobach okazale wyglądają również stroiki, które zachęcamy wykonać z bukszpanu, a także iglastych krzewów ozdobnych. Przetrwają one niskie temperatury i pięknie ozdobią grób. W stroiki warto wpleść gałązki jarzębiny, miechunki czy dzikiej róży, a także umieścić w nich kasztany, szyszki, żołędzie lub orzechy. Tak przygotowana dekoracja z pewnością będzie oryginalna.

Jak dbać o kwiaty na cmentarzu?

Gdy już zdecydujemy się na wybór odpowiednich kwiatów, musimy pamiętać również o ich pielęgnacji. Przede wszystkim, kwiaty na cmentarzu należy regularnie podlewać. Kwiatom ciętym warto skrócić po skosie pędy i usunąć z dolnej części wszystkie liście. Kwiaty wsadzone do ziemi powinny mieć podstawkę, do której będzie można wlać wodę. Od czasu do czasu warto dodać do kwiatów również nawóz lub preparat przedłużający ich trwałość.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas