Jakie paliwo tankować zimą?

Niskie temperatury wymagają zaopatrzenia się w dobrej jakości paliwo. W przeciwnym razie, nasz samochód utraci swoją moc, a co najgorsze, może się uszkodzić. Największą uwagę na tankowane paliwo powinni zwrócić kierowcy samochodów z silnikami diesla i LPG. Jakiego paliwa używać w zimie? Czy jest zimowe paliwo? Na te i inne pytania, znajdziecie dzisiaj odpowiedź.

Jakie paliwo zimą?
Jakie paliwo zimą?©123RF/PICSEL

Silniki napędzane LPG

LPG
©123RF/PICSEL

Paliwo LPG, czyli popularny "gaz", zimą powinno mieć nieco zmieniony skład. Zamiast większości butanu, w mieszance LPG, powinno znaleźć się więcej propanu, który pomaga w skraplaniu paliwa w niskich temperaturach.

Jak się dowiedzieć tego, jakie LPG tankujemy? Wystarczy zapytać na stacji paliw, jaki skład ma ich LPG.

Jeżeli usłyszysz, że w paliwie znajduje się metan, odpuść sobie tankowanie na tej stacji już na zawsze.

Metan, tak samo jak woda dodawana do tzw. "chrzczonej", benzyny, powoduje nieodwracalne uszkodzenia w silniku napędzanym LPG.

Jaki diesel na zimę?

Jaki diesel tankować zimą?
©123RF/PICSEL

Właściciele diesla, powinni pamiętać o tym, że paliwo to lubi gęstnieć w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza. Czym skutkuje takie gęstnienie? Tym, że rano może na nas czekać unieruchomiony samochód.

Jak się przed tym uchronić?

Wybieraj stacje benzynowe, które oferują olej napędowy odporny na temperatury poniżej 20 stopni Celsjusza. Z reguły, ten typ paliwa w porach zimowych zastępuje letnią wersję diesla. Dzieje się tak na największych i najpopularniejszych stacjach benzynowych.

Czasem zimowy typ paliwa nosi nazwę ,,arktyczny diesel", czy to jeszcze inny rodzaj diesla? Bez obaw. To po prostu marketingowy zabieg. Najważniejsze, abyś tankował swój samochód o napędzie diesla zimową wersją paliwa. Wówczas, będziesz mieć pewność, że twój samochód nie utraci mocy, a rano odpali "na dotyk".

Zimowa benzyna

Zimowa benzyna
©123RF/PICSEL

Tankujesz Pb 95 lub Pb 98? Zima nie będzie straszna dla twojego silnika. Benzyna, w przeciwieństwie do innych paliw, nie sprawia większych problemów zimą.

Chociaż warto znaleźć stację benzynową, gdzie również ten typ paliwa będzie oferowany w wersji zimowej. Dlaczego?

Producent zimowego paliwa Pb 95 i Pb 98 nieco zmienia ich skład, to pomaga w uruchomieniu silnika w mroźne dni. Szczególnie przyda się to kierowcom starszych samochodów, które często mają zimowe problemy z akumulatorem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas