Jakie rośliny można podlewać mlekiem? Będą bujne i zdrowe jak nigdy dotąd
Niektórym gatunkom roślin służy nawadnianie mlekiem, gdyż posiada wiele cennych składników mineralnych. Dotyczy to zarówno roślin ogrodowych, jak i tych uprawianych na domowym parapecie. Zanim podejmiesz działanie, zorientuj się, jakie okazy preferują nawożenie mleczną mieszanką.
Spis treści:
Dlaczego warto podlewać rośliny mlekiem?
Podlewanie roślin mlekiem przynosi wiele korzyści, które pozytywnie wpływają na rozwój wielu gatunków. Produkt jest skarbnicą ważnych dla roślin minerałów, takich jak potas czy wapń. Pierwszy z nich odpowiada za gospodarkę wodną okazów. Co więcej, wzmacnia komórki roślinne i bierze udział w procesie wzrostu. Wapń natomiast wzmacnia system korzeniowy i zwiększa odporność roślin na atak chorób i szkodników.
Polecamy: Co zwiastują ciemne plamy na liściach storczyka? To może być oznaka niebezpiecznej choroby
Jakie rośliny można podlewać mlekiem?
Z nawożenia mlekiem mogą skorzystać:
Rośliny doniczkowe: fikusy, palmy, storczyki, aloesy, sansewierie. To okazy, które nie rosną w kwaśnej glebie, dlatego mleczny nawóz im nie zaszkodzi. Okazy staną się mocniejsze, a kwiatostany znacznie bujniejsze.
Rośliny sadownicze: mleczny nawóz sprawdzi się też do drzew owocowych. Preparat sprawi, że wydadzą znacznie większą ilość plonów. To nie tylko kwestia urodzaju, ale też jakości owoców. Staną się znacznie smaczniejsze i bardziej dorodne.
Warzywa: nawóz z mleka możesz też wykorzystać w ogródku warzywnym. Specyfik pozytywnie wpłynie na cukinię, pomidory czy dynie. Wapń zawarty w mleku wzmocni plony i sprawi, że będą znacznie odporniejsze.
Rośliny ogrodowe: z metody ten mogą skorzystać hortensje, nagietki, gerbery, konwalie. Szczególnie wiosną, ponieważ jest to czas intensywnego wzrostu roślin.
Jak podlewać rośliny mlekiem?
Jeśli chodzi o proporcje podlewania roślin mlekiem, wszystko uzależnione jest od rodzaju upraw. Drzewka owocowe będą wymagać większych ilości specyfiku niż na przykład rośliny doniczkowe. Mleko należy rozcieńczyć obowiązkowo z wodą, w przeciwnym razem zaszkodzi uprawom. Przyjmuje się, że stężenie roztworu powinno wahać się między 5-10 procent (50-100 mililitrów mleka na litr wody). Nawóz tego typu nie powinien być stosowany zbyt często. Najbezpieczniej zabieg wykonywać raz w miesiącu. Nie powinno przeprowadzać się go w gorące dni, gdyż mleko pod wpływem ciepła ulega fermentacji. Proces znacznie pogorszy stan roślin, a nawet może poważnie zaszkodzić.
Zobacz: