Reklama

Jak kupić zdrowego storczyka? Oto, na co należy zwrócić uwagę

Jak kupić zdrowego storczyka? Podczas zakupu warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Podstawą jest wygląd liści orchidei. Jeśli te są przebarwione lub zaschnięte, lepiej od razu odłożyć taką roślinę z powrotem na półkę. To jednak dopiero początek. Oto, na co należy zwrócić uwagę w momencie zakupu storczyka.

Jak wybierać storczyki? Tak kupisz idealną orchideę

Jeszcze kilka lat temu storczyki były roślinami "dla zamożnych". Odnalezienie ich na półkach sklepowych było wyjątkowo trudne, a zakup nowego kwiatu często mocno nadwyrężał portfel. Tymczasem dzisiaj orchidea jest jedną z popularniejszych w Polsce roślin, którą znaleźć możemy nie tylko w każdej kwiaciarni, ale również w centrach ogrodniczych, a nawet w zwykłych marketach.

Zanim jednak staniemy się szczęśliwymi posiadaczami nowej orchidei, warto dokładnie przyjrzeć się wyglądowi storczyka. Niech nie zgubi nas przystępna cena i początkowy zachwyt. Oto, na co należy zwrócić uwagę, aby kupić storczyka idealnego.

Reklama

Jak kupić zdrowego storczyka? Zwróć uwagę na liście

Kupując storczyka w centrum ogrodniczym lub sklepie dokładnie przyjrzyjmy się jego liściom. To prawdziwa podstawa zakupu nowej orchidei. Liście rośliny nie powinny mieć przebarwień oraz zaschniętych końcówek. Żółte lub brązowe plamy na liściach świadczą o infekcji - mogą być oznaką żerowania szkodników lub roztoczy.

Zobacz również: Liście storczyka zaczęły żółknąć? Istnieje tani sposób, by orchidea znów odżyła

Liście kupowanego przez nas storczyka powinny być zielone i jędrne, bez jakichkolwiek zmarszczek czy nierówności. Zdrowa powinna być również jego podstawa. Jeśli zauważymy na niej jakiekolwiek objawy gnicia, warto odstawić kwiat z powrotem na półkę.

Jak wybrać dobrego storczyka? Przyjrzyj się korzeniom

Orchidee są najczęściej uprawiane w przezroczystych doniczkach. W takich też je kupujemy. To pozwoli nam łatwo ocenić kondycję korzeni rośliny. Korzenie powietrzne muszą być całe, w kolorze zielonym lub lekko zielonym. Nie mogą być zaschnięte.

Korzenie orchidei powinny być jędrne, lekko błyszczące, pokryte białym nalotem. Jeśli korzenie są na całej długości lub na końcach brązowe, to pierwsza oznaka przelania rośliny. To kończy się najczęściej jej gniciem. Wówczas odpuśćmy sobie taki zakup. Nie decydujmy się także na roślinę, której korzenie są puste w środku.

Jak kupować storczyki? Dokładnie obejrzyj podłoże

Idealnym podłożem dla storczyka jest mieszanka kory, torfu i keramzytu. Po jej zapachu możemy rozpoznać w jakiej kondycji jest orchidea, którą chcemy kupić. Zatęchły zapach to oznaka przelania rośliny. Jak już wiemy, takiej lepiej unikać.

Zobacz również: Naturalny nawóz do storczyków. Zachwycą bujnym i zjawiskowym kwitnieniem

Ostatnią kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest obecność pasożytów, z których najczęstszymi są przędziorki, wciornastki, tarczniki, wełnowce oraz mszyce. Jeśli zauważymy jakiekolwiek miejsce ich rozwoju, nie decydujmy się na zakup takiej rośliny. Jeśli na półce w sklepie znajdziemy chociaż jedną zainfekowaną orchideę, dokładnie przyjrzyjmy się również innym, stojącym obok. One także mogą być zainfekowane, jednak szkodniki nie będą widoczne na pierwszy rzut oka.

Znalazłeś storczyka, który nie ma żadnych powyższych problemów? Świetnie! To kwiat idealny, który natychmiast powinien wziąć ze sobą do domu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama