Podlej tym anturium raz w miesiącu. Liście i kwiatostany będą pełne wigoru

Mimo że anturium pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej, roślina jest doskonale znana miłośnikom kwiatów nad Wisłą. Choć do niedawna doceniano ją jako kwiat cięty – idealny do eleganckich bukietów, coraz większą popularnością cieszy się uprawa anturium w doniczce. Poza spełnieniem podstawowych wymagań tego okazu wypróbuj trik prosto z apteki na odżywienie i pobudzenie anturium do kwitnienia, o którym nie każdy wie.

Jak pielęgnować anturium w domu?
Jak pielęgnować anturium w domu?123RF/PICSEL

Krótka charakterystyka anturium

Wytworny wygląd i stosunkowo duża wytrzymałość doprowadziły do tego, że anturium jako kwiaty cięte przez wiele lat dominowały w okolicznościowych bukietach, stanowiąc bardzo szykowny podarunek. Atrakcyjny wygląd rośliny sprawił jednak, że coraz więcej osób zapragnęło cieszyć się jej widokiem znacznie dłużej, stąd zainteresowanie uprawą anturium w doniczce. Floryści podkreślają bogatą symbolikę tego okazu, który ma przynosić szczęście i bogactwo. Co warto wiedzieć na temat rośliny, zanim zdecydujemy się na wprowadzenie jej do domu?

Elementem, który najbardziej rzuca się w oczy, jest mięsisty liść o sercowatym kształcie nazywany pochwą kwiatową. W pierwszym momencie kojarzy się z barwą czerwoną, ale występuje również w wariancie różowym, fioletowym, zielonym, czarnym czy białym. To właśnie z niej wyrasta charakterystyczna kolba, na której pojawiają się drobne kwiaty anturium.

Anturium to elegancki akcent w domu
Anturium to elegancki akcent w domu123RF/PICSEL

Czy anturium jest trujące?

Mimo nienagannej prezencji i zachęcającej symboliki, na anturium trzeba uważać, ponieważ zaliczane jest do roślin trujących. Bezpośredni kontakt z roślinnym sokiem może wywoływać wysypkę na skórze. Z tego względu podczas zabiegów pielęgnacyjnych zaleca się zakładać rękawiczki ochronne. Szczególną ostrożność muszą zachować alergicy. Nad uprawą anturium w domu dwa razy muszą zastanowić się rodzice małych dzieci i opiekunowie zwierząt domowych.

Jaka ziemia do anturium?

Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, czas przejść do praktyki i poznania tajników pielęgnacji anturium. W doniczce powinno znaleźć się podłoże żyzne i przepuszczalne. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie go torfem. Dobra ziemia do anturium powinna mieć kwaśny odczyn — pH 4,5-5,5.

Gdzie postawić doniczkę z anturium?

Stanowisko dla anturium warunkuje prawidłowy wzrost oraz atrakcyjny wygląd. Roślina najlepiej rozwija się w jasnych pomieszczeniach, lecz nie powinna być ustawiona w miejscu, w którym byłaby narażona na mocne działanie promieni słonecznych. Odpowiedni będzie parapet od strony wschodniej, ewentualnie północno-wschodniej.

Anturium bardzo źle znosi chłód i przeciągi. Gwałtowne wahania temperatury szybko odbiją się na utracie przez roślinę wigoru, więc weź to pod uwagę, planując rozmieszczenie doniczek z tym eleganckim kwiatem. Staraj się zapewnić mu temperaturę około 20°C.

Tak odżywisz anturium — genialny nawóz z apteki

Czas przejść do pielęgnacyjnego triku, który doskonale wpływa na stan całej rośliny. Sekretem domowego nawozu do anturium jest witamina C. Jej działanie jest bardzo kompleksowe:

  • wzmacnia korzenie,
  • pobudza do wzrostu i wypuszczania nowych liści,
  • wpływa pozytywnie na żywotność anturium,
  • zapewnia atrakcyjny wygląd liści oraz kwiatostanów.

Witaminę C bez trudu znajdziesz w aptece. Najwygodniej będzie wybrać tę substancję pod postacią tabletek musujących. Do pielęgnacji kwiatów polecamy dawkę 1000 mg. Jedną tabletkę rozpuść w litrze wody (może być to odstana kranówka). Wymieszaj i podlej swoje anturium. Zabieg wykonuj raz w miesiącu.

O tym pamiętaj podczas podlewania anturium

Jak poprawnie dbać o anturium w doniczce?
Jak poprawnie dbać o anturium w doniczce?123RF/PICSEL

Wiosną i latem anturium w doniczce należy podlewać dwa razy w tygodniu, zimą wystarczy dostarczać wodę raz w tygodniu. Roślina źle reaguje na dużą zawartość wapnia w wodzie, więc jeśli używasz kranówki, zadbaj o to, by wlać ją do konewki lub innego naczynia 24 godziny przed planowanym nawadnianiem. Woda do podlewania anturium powinna mieć temperaturę pokojową.

Roślina nie lubi również suchego powietrza, dlatego zaleca się jej zraszanie. Podczas tego zabiegu postaraj się jednak osłonić kwiatostany w kształcie kolby. Pod wpływem wilgoci mogą pojawić się na nich ciemne, szpecące plamy. Co jakiś czas delikatnie przecieraj liście z kurzu przy użyciu miękkiej ściereczki.

Jak przygotować wodę do podlewania kwiatów doniczkowych?Interia DIY

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas