Jakie rośliny posadzić w cieniu?

Choć wszyscy wolimy ogrody i balkony skąpane w słońcu, nie zawsze jest to możliwe do osiągnięcia. Ale to nie znaczy, że trzeba rezygnować z roślin. Pod koronami drzew lub przy ścianach budynków, wokół altan czy zabudowań gospodarczych, na północnych zboczach wzniesień oraz balkonach, do których słońce rzadziej zagląda – wszędzie tam też możemy posadzić z dobrym efektem piękne rośliny i cieszyć się nimi. Trzeba tylko wiedzieć, które rośliny będą dobrze rosnąć w cieniu. Podajemy kilka przykładów.

Wiele roślin piękniej rośnie w cieniu niż na słońcu
Wiele roślin piękniej rośnie w cieniu niż na słońcu 123RF/PICSEL

Paprocie

Popularne paprocie lubią cień i wodę. W ogrodzie rosną tam, gdzie jest ciemno i wilgotno. Bohaterki mitów, literatury i przesądów tolerują każdy rodzaj gleby, najlepsza jest gleba próchnicza, wilgotna, ale przepuszczalna. Większość paproci dobrze rośnie pod krzewami i koronami drzew, w chłodnych miejscach.

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te roślinyInteria.tv

Paprocie idealnie nadają się do wnętrz

Paprotki ustawione w mieszkaniu oczyszczają powietrze
Paprotki ustawione w mieszkaniu oczyszczają powietrze123RF/PICSEL

W zacienionych pomieszczeniach, w sypialni czy pracowni, paprotki sprawdzają się bardzo dobrze, ponieważ ładnie rosną i oczyszczają powietrze. Stawiamy je na biurku przy komputerze lub przy telewizorze. Neutralizują negatywne działanie urządzeń elektronicznych. Mają bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka. Donice z paprotkami ustawiamy od strony północnej lub wschodniej.

Barwinek

Barwinek pospolity to krzewinka mało wymagająca jeśli chodzi o glebę, co prawda najlepiej rośnie na żyznej i próchniczej, ale na glebie gorszej jakości też sobie poradzi. Lubi cień, można sadzić go pod dużymi drzewami, przy tujach i paprociach. Jego uprawa nie jest trudna. Barwinek kwitnie na niebiesko-fioletowo na przełomie kwietnia i maja, powtórnie w sierpniu, niektóre odmiany mają kwiaty białe lub czerwone.

Bukszpan

Jeśli pojawią się gąsienice ćmy bukszpanowej musimy bukszpan spryskać
Jeśli pojawią się gąsienice ćmy bukszpanowej musimy bukszpan spryskać123RF/PICSEL

Bukszpan jest krzewem zimozielonym. Ostatnio jest źródłem zmartwień ogrodników z powodu ćmy bukszpanowej, która atakuje jego liście, ale jeśli nie spuścimy go z oka, będzie rósł zdrowo i prezentował się pięknie. Lubi cień, przycinanie go wzmacnia, jest wytrzymały na brak wody, ale lubi wilgoć. Na świecie istnieje 30 gatunków bukszpanu, należy do roślin trujących, zawiera szkodliwe alkaloidy.

Gąsienice, które atakują bukszpany chowają się wewnątrz krzewów, dlatego należy rozchylać gałązki i zaglądać do środka. Jeśli zauważymy zielone gąsienice musimy spryskać krzew specjalnym preparatem. Inaczej nasz bukszpan zostanie całkiem zniszczony. Oprysk jest skuteczny i pozwala zachować krzew przy życiu.

Komarzyca

Komarzyca to popularna roślina odstraszająca komary, dlatego jest pożyteczna w zacienionych miejscach ogrodu, które to miejsca również lubią komary. Liście komarzycy pachną jak kamfora, stąd działanie odstraszające owady. Komarzyca dobrze rośnie w miejscach słonecznych, ale również w cieniu da sobie radę. Komarzycę podlewamy często, ziemia powinna być zawsze wilgotna. Można przycinać, dzięki temu ładnie się rozrasta.

Hortensja

Hortensja kwitnie w zależności od odmiany na biało, różowo lub niebiesko
Hortensja kwitnie w zależności od odmiany na biało, różowo lub niebiesko123RF/PICSEL

Hortensja to piękny krzew. Lubi kwaśną glebę, półcień i wodę. Hortensja osiąga wysokość do 1,5 m. Kwitnie w zależności od odmiany na biało, różowo lub niebiesko, od początku lata do pierwszych przymrozków. Hortensja potrzebuje dużo wody do prawidłowego wzrostu, dobrze czuje się w cieniu lub półcieniu, gdzie wilgoć gleby jest wyższa. Posadzona w słońcu zakwitnie ładniej, ale będzie trzeba ją często nawadniać.

Komarzyca i hortensja także na balkon

Komarzycę można pielęgnować również na balkonie. Sadzimy ją w donicach lub skrzynkach. Na balkonie pogodzi się z popularną pelargonią i werbeną.
Hortensje także nadają się do upraw balkonowych, sadzimy je w pojemnikach. Może stać w cieniu, pamiętajmy o podlewaniu. Na balkon wybierajmy odmiany specjalnie przeznaczone do skrzynek i pojemników, nie osiągają tak dużych rozmiarów.

Bluszcz do ogrodu i na balkon

Bluszcz pospolity to zimozielone pnącze, roślina mało wymagająca i bardzo efektowna. Pnie się w górę po ścianie domu, altany czy ściance działowej balkonu. Idealnie czuje się na glebie wapiennej i próchniczej, bardzo lubi cień. Ponieważ bez specjalnego zaangażowania właściciela ogrodu lub balkonu bluszcz będzie piął się w górę osiągając wysokość nawet 20 m, trzeba mieć nad nim kontrolę i regularnie go przycinać.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas