Jakie rośliny wybrać na klomby?

Osoby, które posiadają duży ogródek, często zastanawiają się, jak sprawić, by imponował gości pięknymi roślinami. Jeśli mamy odrobinę chęci oraz sporą przestrzeń, to klomb będzie idealnym rozwiązaniem. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, ale warto znać kilka zasad, by klomb nie tylko się wspaniale prezentował, ale także by rosnące w nim rośliny były bujne. Zatem, jakie rośliny wybrać na klomb? Przedstawiamy garść inspiracji.

Na klombie można umieścić wiele roślin kwitnących
Na klombie można umieścić wiele roślin kwitnących123RF/PICSEL

Czym jest klomb?

Klomb to kompozycja stworzona z roślin, która zbudowana jest na planie elipsy bądź koła. Najlepiej prezentują się na dużych przestrzeniach, takich jak skwery oraz parki, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować go w pobliżu swojego domu. Klomb zakłada, aby umieszczać w nich rośliny kwitnące, ale można również pokusić się o gatunki iglaste, które będą są zielone przez cały rok. Klomb może posiadać różne, ciekawe wzory geometryczne, ale nie ma takiego wymogu. Zakłada się, aby na środku umieścić dominantę kompozycyjna w postaci dużej rośliny, rzeźby, czasem fontanny bądź dekoracyjnego karmnika dla ptaków.

Co trzeba wiedzieć o klombie?

Klomb, zanim powstanie, musi być nie tylko dobrze przemyślany, ale także przygotowany. Trzeba mieć na uwadze jego położenie. Decydując się na stworzenie na klombie wzoru geometrycznego, warto umieścić go w taki sposób, aby był widoczny. W takiej sytuacji warto pomyśleć o umieszczeniu roślin na niewielkim wzniesieniu lub usypanie niewielkiego kopczyka z ziemi. W przypadku płaskiego klombu może okazać się, że będzie jedynie widoczny np. z balkonu albo okna. Co jeszcze trzeba zrobić przed założeniem klombu? Przede wszystkim przygotować dobrze ziemię i przed nasadzeniem roślin pozbyć się chwastów i ich zalążków, ponieważ pielenie roślin może być bardzo problematyczne.

Zacznij od dominanty

Juka karolińska świetnie pasuje jako dominanta kompozycyjna na klombie
Juka karolińska świetnie pasuje jako dominanta kompozycyjna na klombie123RF/PICSEL

Roślina dominująca na klombie musi charakteryzować się dość dużym pokrojem. Wiele gatunków może być sadzonych solo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć z nich grupę. Zatem, które okazy świetnie nadają się na środek klombu?

Liliowce

Liliowce to bardzo wdzięczne rośliny, które nadają się do umieszczenia na klombie. Nie dość, że osiągają pokaźne rozmiary kęp (niektóre z nich mogą przekroczyć pół metra wysokości), to nie wymagają przesadnej pielęgnacji i charakteryzują się długowiecznością (mogą w jednym miejscu rosnąć nawet 30 lat). Co trzeba zapewnić liliowcom? Świetnie sprawdzają się zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu - wtedy tworzą piękne charakterystyczne kwiatostany o różnych barwach. Poza tym potrzebują żyznej ziemi, aby mogły prawidłowo się rozrosnąć. Na szczęście nie trzeba ich często podlewać, bowiem dobrze znoszą suszę. Na korzyść liliowców na klombach przemawia jeszcze fakt, że są zazwyczaj odporne na choroby roślin i ataki szkodników.

Juka karolińska

Juka karolińska to kolejna roślina, której warto poświęcić nieco uwagi. Przede wszystkim znosi ekstremalne warunki: nie wymaga żyznej ziemi, nie potrzebuje częstego podlewania, za to odwdzięcza się pięknym kwitnieniem: z kępy szablowatych liści pojawia się łodyga pokryta dużymi, dzwonkowatymi, białymi kwiatami. Juka karolińska oczywiście świetnie sprawdza się na klombie. Nie potrzebuje również nawożenia i podlewania, jednak musi być umieszczone na nasłonecznionym miejscu. To gwarant tego, że zawiążę piękne kwiaty i będzie odporna na susze oraz choroby grzybicze.

Aksamitki idealnie nadają się jako rośliny wypełniejące klomby
Aksamitki idealnie nadają się jako rośliny wypełniejące klomby123RF/PICSEL

Rośliny do wypełnienia klombu

Wiele osób zastanawia się, które rośliny umieścić na wypełnienie klombu. Tak naprawdę wszystko zależy od naszej fantazji i oczekiwań, ale warto wziąć pod uwagę nie tylko kolor kwiatostanów, ale także ich warunki uprawowe. Ogrodnicy często sięgają po aksamitkę. Choć nie osiąga pokaźnych rozmiarów, to zapewniając im minimalne warunki szybko wypuści piękne i pełne kwiaty, które - w zależności od odmiany - przyjmują barwę żółtą, pomarańczową lub brązową. Podobnie, jak inne gatunki, nie ma wygórowanych wymagań. Jednak przyda jej się żyzna ziemia oraz umiarkowane podlewanie podczas upałów. Z tego względu aksamitki często nadają się właśnie na klomby.

Oczywiście na klomby  świetnie nadają się również begonie. Niestety, aby pięknie rosły potrzebują żyznej ziemi i częstego podlewania. Na szczęście, wysiłek się opłaci, ponieważ szybko rozkrzewiają się i pokrywają bujnymi kwiatami, które przyjmują różne kolory, w zależności od odmiany. Warto wiedzieć, że z racji intensywnego kwitnienia potrzebuje zasilania nawozami.

Niezapominajki

Niezapominajki to kwiaty, których przedstawiać nie trzeba nikomu. Jednak mało kto wie, że świetnia nadają się do uprawy ogrodowej, a - za sprawą kwiatów - doskonale uzupełnią kolorystycznie klomb. Aby rosły bujnie i zdrowo wymaga żyznej, próchniczej ziemi, a także częstego podlewania zwłaszcza w czasie upałów. Należy pamiętać, że niezapominajka jest rośliną, która sprawdza się nie tylko w głębi klombu, ale także jako obwódka rabat.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas