Jaskier azjatycki. Wymagania i uprawa
Wiosną dyskonty rozszerzają swój asortyment o różne rośliny i sadzonki. Wiele z nich oferuje również i te kwitnące, które kuszą kupujących swoim pięknem. Choć wyglądają obłędnie, nie wszyscy decydują się na ich nabycie. Niektórzy obawiają się, że nie poradzą sobie z ich uprawą. Okazuje się jednak, że niektóre gatunki nie są wymagające. Minimalna uwaga sprawi, że będą kwitnąć przez kilkanaście tygodni. Przykładem jest jaskier azjatycki – roślina, która świetnie sprawdza się w domowej uprawie. Jak go pielęgnować? Przekonajmy się.
Jaskier azjatycki
Jaskier azjatycki jest byliną z rodziny jaskrowatych; pochodzącą z Azji południowo-zachodniej. W środowisku naturalnym można spotkać ją również na terenach okalających Morze Śródziemne. Charakteryzuje się okazałymi kwiatami o wielu płatkach: osiągają nawet osiem cm średnicy i przybierają różną barwę: najczęściej żółtą, pomarańczową, różową, czerwoną albo białą. Jaskier, z racji swojego oryginalnego wyglądu, jest pospolitą rośliną uprawową.
Gdzie sadzić jaskra azjatyckiego?
Jaskier azjatycki może być ozdobą ogrodów. Niestety, nie toleruje niskich temperatur, dlatego wysadzony w gruncie jest rośliną jednoroczną. W odpowiednich warunkach jego łodygi mogą osiągnąć nawet 50 cm wysokości. Najpiękniej prezentuje się sadzony w grupach. Preferuje miejsca osłonięte, ale jasne z przepuszczalną, lekko wilgotną i kwaśną glebą. Pierwsze kwiaty pojawiają się późną wiosną albo dopiero wczesnym latem.
Uprawa w doniczce
Mniejsze odmiany jaskrów idealnie sprawdzają się w uprawie domowej. Są nieco mniej okazałe i osiągają maksymalnie do ok. 25 cm wysokości. Rośliny dostępne w sklepach najczęściej mają jeden rozwinięty kwiat oraz kilka pąków. W odpowiednich warunkach jaskier będzie pięknie się rozwijał i i rozkwitał.
Stanowisko
Jaskier uprawiany w domu potrzebuje stanowiska jasnego i równocześnie chłodnego. Temperatura panująca w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. W przeciwnym razie straci piękny kolor, szybko zrzuci płatki kwiatów, a jego łodygi staną się wiotkie. Dlatego najlepiej ustawić doniczkę z jaskrem na słonecznym parapecie, który jest daleko od kaloryfera.
Podlewanie
Jaskier azjatycki jest rośliną, którą trzeba podlewać niewielką ilością wody. Należy to robić regularnie we względnie równych odstępach czasu. Przesuszenie może spowodować obumieranie kwiatostanów i korzeni. Niestety, nadmiar wody bardzo mu szkodzi, ponieważ narażony jest na gnicie. Najlepiej podlewać jaskry podsiąkowo, czyli wlewać wodę bezpośrednio do podstawek i poczekać, aż ją całkowicie wchłonie.
Jak pielęgnować jaskra azjatyckiego?
Prócz regularnego podlewania kluczem do prawidłowej uprawy jest usuwanie przekwitniętych części rośliny. Ten prosty zabieg sprawi, że w miejscu uciętych części jaskier szybko wykształci nowe liście oraz kwiaty. Niestety, jaskier jest podatny na choroby grzybicze, takie jak mączniak prawdziwy albo szara pleśń. W okresie intensywnego wzrostu kwiaty należy nawozić uniwersalnym preparatem wieloskładnikowym, który wzmocni kwitnienie.