Jej owoce to prozdrowotna bomba. Z jednego krzaka da się zebrać do 3 kg owoców
Żurawina jest niezwykle popularną rośliną, której używa się w gastronomii i ziołolecznictwie. Krzew można sadzić wczesną wiosną. Jej owoce mają prozdrowotne właściwości i mogą pomóc na wiele dolegliwości związanych z układem krążenia i nie tylko. Jak zacząć uprawiać tę roślinę w swoim ogródku? Poznaj wymagania i sposoby pielęgnacji żurawiny oraz dowiedz się, którą odmianę warto wybrać.
Spis treści:
Uprawa żurawiny – wymagania i pielęgnacja
Uprawa żurawiny zaczyna się wczesną wiosną – zwykle trwa od początku kwietnia do czerwca. Sadzonki należy umieścić w ziemi w odległości około 30 cm od siebie. Warto wybrać dla nich stanowiska odpowiednio nasłonecznione.
Roślina będzie dobrze rosnąć w kwaśnej ziemi próchniczej o pH poniżej 5 (najlepiej 3,5-4,5). Gleba musi gromadzić odpowiednią ilość wody i być dobrze przepuszczalna. Krzewinkę można sadzić na terenach podmokłych lub torfowiskach. Pomocne może okazać się stworzenie osobnej warstwy z podłoża torfowego.
Jak pielęgnować żurawinę? Ważne jest umiarkowane podlewanie za pomocą miękkiej wody, która nie podniesie pH ziemi. Warto również wysypać na podłożę ściółkę z kory. Dzięki niej można zapobiec rozwojowi chwastów i utrzymać prawidłową wilgotność gleby.
Jaką żurawinę sadzić w ogrodzie?
Istnieje kilka odmian żurawiny. Dziko rosnącym gatunkiem jest żurawina drobnoowocowa, która porasta tereny bagienne i podmokłe. Jednak w Polsce najczęściej uprawia się żurawinę wielkoowocową. Wyróżniamy jej kilka rodzajów, które różnią się od siebie wielkością, wyglądem liści i czasem dojrzewania owoców. Są to odmiany takie jak:
- Howes
- Ben Lear
- Early Black
- McFarlin
- Stevens
Dlaczego częściej sadzi się w ogrodach żurawinę wielkoowocową? Odpowiedź jest prosta – chodzi o owoce, które w tej odmianie mogą mieć średnicę nawet 20 mm. Z jednego krzewu da się zebrać około 2-3 kg plonu. Zbiory zaczynają się we wrześniu i mogą trwać nawet do listopada.
Żurawina – drogocenne właściwości
Owoce żurawiny mają wiele drogocennych właściwości, które wykorzystuje się w ziołolecznictwie i nie tylko. Są one źródłem witaminy C, E, K i A oraz składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo, potas czy mangan. Jej regularna konsumpcja może przyczynić się do poprawy zdrowia. Żurawina ma swój udział między innymi w:
- obniżeniu ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu;
- poprawie pracy układu krążenia;
- zmniejszeniu dolegliwości związanych z układem moczowym;
- obniżeniu ryzyka wystąpienia chorób dziąseł;
- łagodzeniu dolegliwości reumatycznych.
Ponadto owoce żurawiny zawierają flawonoidy, które są przeciwutleniaczami. Blokują one powstawanie wolnych rodników i chronią organizm przed nowotworami. Owoce można spożywać w formie dżemów, konfitur (dodatek do deserów i mięs) lub naparów.
Czytaj też: