Jesienne kwiaty w ogrodzie: Najbardziej efektowne egzemplarze

Końcówka lata i jesień to czas, kiedy przyroda mieni się feerią barw. Natura przygotowuje się do wypoczynku, zatem jest to też czas intensywnych prac w ogrodzie. Na szczęście, nie musimy się żegnać z pięknymi okazami w przydomowych rabatach: Wiele z nich kwitnie do późnej jesieni, dlatego mogą stanowić piękną i oryginalną ozdobę. Jakie kwiaty w ogrodzie najpiękniej kwitną w tym czasie? W jaki sposób najlepiej je pielęgnować? Przekonajmy się.

Chryzantemy
©123RF/PICSEL
Ogrody Zamku Królewskiego w WarszawieINTERIA.TV

Jakie kwiaty wyglądają najpiękniej jesienią?

Sępota
©123RF/PICSEL

Zakładając ogród, stawiamy przede wszystkim na okazy, których rozwój przypada na wczesną wiosnę. Jednak te przekwitają z końcem lata i na rabatach pojawia się luka, którą możemy śmiało wypełnić. Które gatunki kwiatów sprawdzą się najlepiej? Z pewnością warto zainwestować w przepiękne wielobarwne chryzantemy oraz symbolizujące tę porę roku wrzosy, aksamitki oraz miechunki. Ale nie tylko. Na wyciągnięcie ręki mamy także inne równie efektowne rośliny, choć może nieco mniej popularne. O których gatunkach mowa? Przekonajmy się.

Fasola ozdobna

Niecierpek nowogwinejski
©123RF/PICSEL

To jednoroczna roślina pnąca, która może osiągnąć nawet 4 metry długości. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i pięknymi wielokolorowymi kwiatami. Preferuje żyzne gleby i jasne, osłonięte od wiatru stanowiska. Niestety, nie znosi suszy, dlatego trzeba ją regularnie, aczkolwiek nieprzesadnie podlewać.

Sępota

Sępota podobnie jak fasola zaliczana jest do grona roślin pnących. Jakie ma znaki szczególne? Charakteryzuje ją bardzo okazały wzrost. Świetnie sprawdza się jako roślina porastająca pergole albo kratki. Kwitnie długo, bo od lipca aż do pierwszych przymrozków. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje miejsc słonecznych i osłoniętych od wiatru oraz - rzecz jasna - żyznej i wilgotnej gleby.

Niecierpek nowogwinejski

Niecierpek nowogwinejski to bardzo okazała roślina jednoroczna. Ma rozgałęziony pokrój i zwykle osiąga do 30 cm wysokości. Największym walorem niecierpka jest niewątpliwie to, że kwitnie obficie przez całe lato, aż do wczesnej jesieni. W zależności od odmiany kwiaty mogą zyskiwać rozmaite kolory: białe, różowe, czerwone, a nawet mieszane. Wymaga jasnego stanowiska, ale szkodzi mu bezpośrednie nasłonecznienie. Do wzrostu potrzebuje też żyznej i stale wilgotnej gleby; bardzo źle znosi susze.

Paciorecznik

Paciorecznik to bardzo ciekawa roślina. Jej znakiem rozpoznawczym są grube i wysokie pędy, z których wyrastają duże kwiatostany. Funkcję ozdobną pełnią nie tylko układające się w kłosy kwiaty, ale również duże liście. Jego uprawa jest dosyć pracochłonna, ponieważ wymaga minimum półrocznej obecności w ziemi. Początkowo bulwy paciorecznika należy sadzić w pojemnikach i przechowywać w ciepłym miejscu. Następnie wczesną wiosną - najlepiej tuż po ustaniu przymrozków - można wsadzić go do gruntu. Wymaga jasnego stanowiska i częstego podlewania – w czasie upałów nawet dwa razy dziennie. Jeśli będziemy trzymać się tych kilku zasad, odwdzięczy się pięknymi kwiatami, które utrzymują się do pierwszych przymrozków.

Mech koralowy

Mech koralowy - nazywany również neterą - jest ciekawą, ale wymagającą rośliną. Charakteryzuje się zwartą budową, która rzadko przekracza 10 cm wysokości. Posiada piękne zielone liście, na których rozwijają się delikatne kwiaty. Jesienią zaś pojawiają się na nich kolorowe i kuliste owoce zdobiące cały pokrój.

Kapusta ozdobna

Zawilec japoński
©123RF/PICSEL

Kapusta ozdobna to roślina jednoroczna, której kwitnienie przypada na okres jesienny. Najczęściej osiąga do 30 cm wysokości. Posiada atrakcyjne pędy z kwiatami, ale jej głównym walorem są intensywnie kolorowe liście, przybierające barwy od zielonej do fioletowej. Potrzebuje stanowiska słonecznego, ale nie wymaga żyznego podłoża.

Pernetia spiczasta

Pernetia spiczasta to drobna krzewinka, która osiąga do 50 cm wysokości. Jej znakiem rozpoznawczym są cienkie, płożące pędy, które pokryte są drobnymi i poskręcanymi włoskami, zwanymi kutnerem. Charakteryzuje się drobnymi kwiatami, ale największą jej ozdobą są kolorowe owoce (początkowo białe, a później purpurowe), które bardzo długo zachowują swoją barwę i utrzymują się na łodygach. Niestety, roślina bardzo szybko przemarza i trudno jest jej zimować w polskich warunkach.

Rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały to bylina, która w odpowiednich warunkach osiąga nawet do 80 cm wysokości. Charakteryzuje się wiecznie zielonymi i dekoracyjnymi liśćmi. Jest to bardzo odporna roślina; bardzo dobrze znosi suszę oraz jałową glebę; wymaga jedynie słonecznego stanowiska. Jej największe kwitnienie przypada od sierpnia do września.

Zawilec japoński

Zawilec jest byliną, która osiąga do 150 cm wysokości, bardzo silnie się rozrasta. Najczęściej kwitnie od sierpnia do października, okrywając się białymi, różowymi, czerwonymi lub filetowymi kwiatami. Preferuje gleby żyzne i wilgotne. Potrzebuje rozproszonego światła; nie służą mu stanowiska zlokalizowane pod drzewami.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas